Alentejana Sığır Irkı


Alentejana Sığır Irkının Kökeni Neresidir ve Nereden Gelmiştir?

Alentejana, Portekiz'in Alentejo bölgesinden gelen enerjik ve yumuşak huylu sığır ırkıdır. Et üretimi için ve taslak hayvanlar olarak yetiştirilirler. İspanya'da bulunan Retinta sığır ırkına benzerler.

Alentejana, uzun boynuzlu olup rengi altın kırmızısıdır. Geçmişte çalışmaya alışkın olan rustik, enerjik ve nazik hayvanlarla temsil edilmektedir. Alentejana'nın orijinal morfolojisi, dengesiz bir diyetle sıcak ve kuru bir iklimde uzun süre çalışmasıyla belirlenmiştir. Bununla birlikte 1900'lerin ortalarından itibaren, çiftlik emeğinin makineleşmesi yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlamış ve sığır eti seçimi öncelikli hale gelmiştir. Böylece, üretim yönetimi daha iyi bir şekil almıştır. Üretim modeli karkas elde etmek ve verimi kesmek için değiştirilmiştir. 

Bu model tatmin edici olmadığında, yetiştiriciler ithal egzotik ırklarla ayrım gözetmeden melezlemeyi denemişlerdir. Sonunda bu uygulamalar safkan Alentejana sayılarının düşmesine neden olmuştur.

Buna tepki olarak nihayet 1970 yılında Alentejana sürü kitabı oluşturulmuştur. Zamanla tüketicilerin artan talebiyle, tüm yerli Portekiz ırklarının yetiştiricileri, sürülerinde meydana gelen genetik gerilemeyi engellemek için çalışmaya başlamıştır. 

Korumayı ve hayvan genetik kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını teşvik eden ulusal ve toplum programları uygulanmış ve üreticiler sığır etlerini Korumalı Menşe Tanımı (PDO) ürünleri olarak pazarlamaya başlamışlardır. 2003 yılına kadar Portekiz'deki tüm PDO sığır etlerinin % 47'si Alentejana'dan gelmekteydi. 

Brezilya'dan hem Mertolenga hem de Güney Crioulo sığır ırkları, Alentejana sığır ırkından gelmektedir. Alentejana sığırları, Avrupa Komisyonu'ndan korunan DOC (Denominação de Origem Controlada) coğrafi statüsüne sahiptir.

Cins bölgesi, hem Yüksek hem de Düşük Alentejo'da, neredeyse yalnızca Alentejo'nun Güney Portekiz Bölgesi ile sınırlıdır.

Alentejana Sığır Irkının Genel Özellikleri Nelerdir?• Orta büyüklükte bir ırktır.
• Derin bir göğüs ve uzun bir gövdesi olup geniş bir profile sahiptir. 
• Renkleri açık kahverengidir. Boğalar ineklerden biraz daha koyu renkte olup hem boğaların hem de ineklerin boynuzları vardır.
• Boynuzları geniştir ve önce aşağı sonra yukarı doğru yönelmektedir. 
• Oldukça güçlü bacakları vardır ve arka ayakları çok kaslıdır.
• Çevre koşullarına iyi adepte olurlar. Bakımı kolaydır.
• Yemleri iyi bir şekilde değerlendiren uysal bir ırktır.


Alentejana Sığır Irkının cidago yüksekliği ne kadardır?

Cidago ortalama yüksekliği (boğa): 155 cm
Cidago yüksekliği (inek): 140 cm


Alentejana Sığır Irkının Canlı Ağırlığı Ne Kadardır?

Ortalama ağırlık (boğa): 1.000 kg
Ortalama ağırlık (inek): 700 kg


Alentejana Sığır Irkının Buzağı Doğum Ağırlığı Ne Kadardır?


Ortalama doğum ağırlığı (erkek):32 kg
Ortalama doğum ağırlığı (dişi):30 kg


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.