Danish Jersey Sığır Irkı


Danish Jersey Sığır Irkının Kökeni Neresidir?

Danish Jersey Sığırlarının kökeni, Danimarka’da yetiştirilen ithal Jersey Sığırlarına dayanmaktadır. Bu sığırlar özellikle Danimarka’daki Batı Fünen’de bulunmaktadır. Danish Jersey Sığırları, 1800’lerin sonlarında İsveç Sığırlarından, 1900’lerin başlarında ise Amerika’dan getirilen Jersey Sığırlarından geliştirilerek oluşmuştur.

1902 yılında cins topluluğu oluşturuldu ve ardından 1925 yılında soykütüğü kayıtlara alındı. Jersey Irkının dünyada hatırı sayılır popülasyonu olan Danimarka formu, yüksek üretkenliği ve işlevselliği ile bilinir.

Danish Jersey Sığır Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?• Vücut rengi genellikle açık kahverengiden koyu sarıya kadar değişmektedir, bazen koyu kahverengi de görülür. Ayrıca bazı Danish Jersey’lerin vücutlarında beyaz lekeler bulunur. Daha koyu renge sahip olan hayvanlar genellikle boğalardır.

• Tırnakları siyah, sert ve dayanıklıdır. Danish Jersey Sığırlarında daha az tırnak problemlerine rastlanır.

• Burun, kulaklar, ayaklar ve kuyruk koyu kahverengidir.

• Ağız siyah, çevresinde ise beyaz kıllar bulunur.

• Bu sığırlar yüksek sıcaklığa karşı oldukça dayanıklıdır.

• Mastitis vakaları (meme bezlerinde meydana gelen enfeksiyon) daha az görülür.

• Güçlü memelere sahiptirler.

• Danish Jersey Sığırları yüksek yem verimliliğine sahiptir.

• Ayrıca ineklerinin yüksek doğurganlığa sahip olduğu bilinir, sütleri verimli ve kalitelidir.

• Danish Jersey Sığırları uzun ömürlü olmakla birlikte hastalığa karşı dirençlidir.

• Danish Jersey İnekleri iyi huylu ve sakin yapılıdırlar, bu yüzden kullanımı kolaydır. Boğalar ise daha sinirli yapılıdır ve yaşlandıkça huysuzlaşır. 3 yaşına gelmeden kesime verilirler. 

• İnekleri kolay buzağılar, dışarıdan yardıma pek ihtiyaç duymaz. Ayrıca zor buzağılama oranı çok düşüktür. İkizlik oranlarıda çok yüksektir. 

• Düşük maliyetli yemi verimli ve kaliteli süte dönüştürmekte iyi bir özellik gösterir.

• 2016 yılında yapılan araştırma da toplam inek sayısı 66.596 olarak verilmiştir.

Danish Jersey Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?


• Danish Jersey Sığırlarının yüksekliği ortalama 115-120 santimetredir ve diğer sütçü ırklara göre daha küçük boyutludur.

• Cinsin ağırlığı ise; olgun dişi bireylerin ortalama ağırlığı 350-425 kilogram, olgun erkek bireylerin ortalama ağırlığı 500-600 kilogram aralığındadır.

• 2016 da sunulan verilere göre Danish Jersey İneklerinin yıllık ortalama; 6000 ile 7500 kilogram süt verdikleri kayda geçirilmiştir. Bu sütün toplam yağ oranı %5,9 ve toplam yağ miktarı 434 kilogramdır. Sütte bulunan protein oranı %4,14 ve toplam protein miktarı ise 305 kilogramdır.

• 2020 yılı için oluşturulan üretim hedefleri ise şu şekildedir; yıllık ortalama süt miktarı 10000 kilogram, sütün içinde bulunacak yağ oranı %5,75 ve yağ miktarı 440 kilogram, protein oranı %4,05 ve protein miktarı ise 310 kilogramdır.

Danish Jersey Irkının Diğer Jersey Irkları Arasındaki Farklar Nelerdir?


Amerikan Jersey sığırları yılda ortalama 7500 ile 8500 kilogram süt üretmektedir. Bu sütün %4,64 oranı yağ, %3,61 oranı ise protein içerir. Bu sayıları göz önünde bulundurduğumuzda; Danish Jersey Sığırları daha az süt üretir ve süt-yağ oranları Amerikan Jersey Sığırlarına göre daha fazladır. Ayrıca Amerika Jerseylerinin başının önünde her zaman beyaz bir leke vardır. Amerikalılar için bu leke hayvanın satış değerinin yüksek olduğunu gösterir.

Jersey inekleri insan tüketimi için en iyi ve en kaliteli sütü doğal yollarla üretir. İneklerin sütlerindeki besin değeri ortalama bir sütteki besin değerinden oldukça fazladır. Ayrıca Jersey ineklerinden üretilen sütler üretim yapan tesisler için de verimlilik sağlar. Jersey sütü ile peynir üreticileri %25, tereyağı üreticileri ise %30 daha fazla ürün elde etmiştir, bu durum ürünlerin kilogram maliyetini düşürmüştür.

Jersey ırkından olan sığırların bir çok avantajı vardır. 2010 yılında yapılan Jersey ve Holstein ırklarının yaşam döngüsü değerlendirme çalışması sonuçlarına göre aynı miktarlarda protein, süt ve diğer maddelerin üretilmesi için Jersey ırkından olan ineklerin %32 daha az suya, %11 oranında daha az alana ihtiyaç duyduğunu ve daha az atık üreterek önemli miktarda daha az fosil yakıt kullandığını ve karbon çıktısında %20 azalma sağladığını göstermiştir.

Amerikan Jersey Sığırlarının diğer Jersey’lerin melezlenmesinde büyük bir yeri vardır, Danish Jersey de bu sığır ırklarından biridir. Jersey inekleri küçük boyutları ve az miktarda yem tüketimiyle dünyada çokça istenen bir süt sığırı haline gelmiştir. Danish Jersey sığırları da zamanla Avrupa da en çok istenen süt sığırlarından biridir. Bu yüzden Danish jersey spermaları, safkan jersey ırklarında süt verimini arttırmak için kullanılmıştır. Ayrıca Danish Jersey ırkları diğer Jerseylere göre tüyleri açık renkte olup Jerseylerle melezleme yapılması sonucu; Danish Jersey ırkları kırmızıya yakın bir renkte olurlar.

Ayrıca Danish spermaları diğer türlerin spermalarına göre daha çok testlerden geçirildiği için hastalıklara karşı daha dirençlidir. 


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.