Tavus Kuşu (Peacock) Keçisi


Tavus kuşu keçi ırkı, Graubünden ve Upper Tessin (İsviçre) bölgesine özgüdür.

Tavus Kuşu Keçisi Nereden ve Ne Zaman Gelmiştir?

Tavus kuşu keçisinin kökeni hakkında çok az şey bilinmektedir. 1887'de keşfedilmiştir. Tavus kuşu keçisi; renkli keçi, çizgili keçi, gri-siyah keçi, razza naz ve gri-siyah-beyaz dağ keçisi adlarıyla anılır. Yüzde özellikle göz ve burun çevresinde lekeler veya çizgiler vardır. Bu nedenle keçiye orijinal olarak çizgili keçi adı verilir. Tavus kuşu keçisinin dış görünüşü ilk keşfedildiğinden beri değişmemiştir.

1938'de bir cins temizliği vardı ve Tavus kuşu keçisinin yanlışlıkla Grisons Çizgili keçi ailesinin bir renk çeşidi olduğu düşünülüyordu. Modern kan testi, ilişkiyi doğrulayamadı. Sonuç olarak, Tavus kuşu keçisinin kendi başına bir cins olarak resmi bir tanınması ve kamu fonu yoktur. Bu, Tavus kuşu keçisi yetiştiricilerinin bu hayvanı yetiştirmeyi bırakmasına ve tanınmış ırklara geçmesine neden oldu. Bu, Tavus kuşu keçisini tehlikeye attı ve Federasyon için Tavus kuşu keçisini kendi cinsi olarak yerine yerleştirmesi çok önemlidir. Aksi takdirde kaybolabilir.

Tavus kuşu keçisi eski bir cins olarak kabul edilir ve muhtemelen gerçekte bilinenden çok daha uzun süredir mevcuttur. Çoğunlukla Graubunden kantonunda ve Uppper Tessin'de bulunmuştur. Verzasca sürüleri arasında kurşun keçi olarak kullanılmıştır. Bugün tüm İsviçre ülkesine yayılmıştır.

İlk Tavus kuşu keçi Yetiştiriciliği Derneği 1989 yılında Kanton Aargau'da kurulmuştur. İsviçre'de 1993 yılında bir yetiştiriciler birliği, 1994 yılında Bern kantonunda bir dernek, en son da Graubunden derneği kurulmuştur.

1995 yılında Tavus kuşu keçisi , nesli tükenmekte olan evcil hayvan ırkları listesinde yer almıştır.

Tavus Kuşu Keçisi Görünüm Özellikleri Nelerdir?

Tavuskuşu keçisi orta büyüklükte bir cinstir. Bu cinsin erkekleri 75 kg civarındadır ve 80 santimetre yüksekliğe ulaşır. Dişiler ise 60 kg'a kadar çıkmaktadır ve 75 santimetre yüksekliğe ulaşır.

Ayrıca vücutta hakim olan renk beyazdır. Yüzde, göğüste ve bacaklarda hakim olan renk ise siyahtır. Siyah alanda tek tip olmayan beyaz lekeler bulunmaktadır.

Kabuğunun kalın olmasının avantajı, böceklerin yeleye hapsolmaları nedeniyle onları rahatsız etmemesidir. Yüzlerinde boynuzlardan doğan şeritler vardır, bu çizgiler bir V oluşturur.

Ayrıca bu ırkın büyük ve eğriliği olan, geriye doğru eğimli boynuzları vardır. Boynuzlar koyu renklidir. Dirençli ve aynı zamanda çok dayanıklıdır.

İklime kolay uyum sağlayan ve dağlarda yürüyebilen bir ırktır. O kadar dayanıklıdırlar ki uzun süre dışarıda kalabilirler

Tavus Kuşu Keçisinin Avantajları Nelerdir?


 • Tavus kuşu keçisi yetiştiriciliğinde ilk aşamalarda yatırılan miktan diğer ırklara göre bir miktar düşüktür.
 • Tavus kuşu keçisi gövdesi küçük olduğundan keçilerin barındırılması ve idaresi ile ilgili sorunlar çok daha azdır.
 • Tavus kuşu keçilerinin yapısı çok arkadaş canlısıdır, bakımı ucuzdur ve iyi huyludurlar.
 • Tavus kuşu keçisi yetiştiriciliğinin mesleği daha karlı ve ister küçük ister büyük çiftliklerde yapılabilir.
 • Tavus kuşu keçilerinin tüketim için belirli bir yeme ihtiyacı yoktur ve çalılar, mutfak atıkları, yapraklar, otlar tahıllar vb yiyecekler tüketerek iyi gelişirler.
 • Tavus kuşu keçisinin eti daha az yağ içerdiği için daha çok talep görmektedir.
 • Kuraktan soğuğa, kuru veya sıcaktan nemliye kadar değişen iklim bu türün hayatta kalması için uygundur.
 • Tavus kuşu keçileri kumlu bölgelerde, ovalarda, tepelik alanlarda ve yüksek rakımlarda da yetiştirilebilir.
 • Tavus kuşu keçisi sütü fazlaca protein ve besin faktörüne sahiptir.
 • Diğer hayvanlardan elde edilen süt bazen zararlı olabilir, ancak Tavus kuşu keçisi ve diğer keçi sütleri herhangi bir alerjik madde içermediğinden daha az zararlıdır.
 • Tavus kuşu keçisi sütü sindirime iyi gelir; İyi bir iştah açar ve iyi sindirime yardımcı olur. 


Tavus Kuşu Keçisi İçin Yem Nasıl Olmalıdır?

Bu hayvanlara uygun bir programla verilebilecek belirli bir yem vardır. Keçinin sağlığını iyileştirmek için Tavus kuşu keçilerine verilebilecek belirli yem türleri vardır. Bunlar : Saman, Chaffhaye, Taneler.

Besin takviyeleri : Kelp yemeği, elma sirkesi, pancar posası, karbonat, siyah yağlı ayçekirdeği, gevşek mineraller.

Tavus Kuşu Keçisinin Barınağı Nasıl Olmalıdır?

Tavus kuşu keçileri küçük veya büyük barınak alanlarında yetiştirilebilir, ancak keçilere rahatsızlık veremeyecek şekilde barınma imkanları iyi olmalıdır. Açık kümes sistemi, keçilerin yemlemesi ve suyun çukurlarda sağlanması için daha uygundur. Kümes / barınak içinde iyi havalandırma ve hava sirkülasyonu olmalıdır.


Kaynakça
hsecond-opinion-doc.com
goatsfarming.com
spoiltpups.com
zoobasel.ch
livestockpedia.comUse of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.