Kırmızı Pancar Bitkisinin Kullanım Alanları


Sağlıklı besinler tüketmenin önemini bir kez daha anladığımız bu zor günlerimizde kırmızı pancarın, başta bağışıklık sistemimize olmak üzere, vücudumuza sağladığı faydaları genel hatlarıyla anlatalım.

Kırmızı pancarın kendine has rengi yüksek betalain içeriğinden kaynaklanıyor. Bu nedenle de doğadaki sihirli güç olarak adlandırılıyor. Birçok hastalık ve rahatsızlığa iyi gelen, özellikle kanser ve kalp damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu görev üstlenen bu bitkinin nasıl yetiştirildiğini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kırmızı Pancarın Tarihi Nasıldır?

Pancar, eski Orta Doğu’da, Eski Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar tarafından yeşillikleri için yetiştirilmeye başlanmış.  Kökleri için yetiştirilmeye başlandığı dönem ise Roma Dönemine tekabül ettiği söyleniyor ve bu zamandan beri pancarın, başta kan ve sindirim olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı araştırılmış. Geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanıldığı biliniyor. 19. Yüzyılın ikinci yarısında kırmızı pancar suyunun renkli olmasından dolayı şarap, bu bitki ile renklendirilmiş.

Kırmızı Pancar Gıda Amaçlı Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Ülkemiz endüstrisinde kırmızı pancarlar, yalnızca turşuluk olarak değerlendirilse de zengin içeriğe sahip olması sebebiyle kırmızı pancar, haşlanarak, kavrularak ya da çiğ olarak diğer salata malzemeleri ile birlikte karıştırılarak tüketilebildiği gibi tek başına da tüketilebilir.

Doğu Avrupa ülkelerinde, pancar çorbası yaygındır. Hindistanlılar ara sıcak olarak pancarı doğrar, pişirir, baharatlarlar ve bu şekilde tüketirler.

Kırmızı Pancarın Diğer Kullanım Alanları Nelerdir?

Gıda amaçlı kullanımı ve sağlığa olan yararlarını az çok biliyoruz, peki farklı ve bayanların ilgisini çekebilecek alanlarda da kırmızı pancardan faydalanılabilir mi? Evet.  Mesela kırmızı pancarı, verdiği renkten ötürü allık ve diğer makyaj ürünlerinin yerine kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Geçmiş dönemlerde insanlar, canlı ve doğal bir görünüm kazanmak için kırmızı pancarı doğrudan yanaklarına sürermiş. Kırmızı pancar, kurutulup tozu çeşitli yağlar ile karıştırılırsa, ruj olarak da kullanılabilir. Aynı zamanda pancar, içerdiği çeşitli etken maddeler sayesinde, cildimiz ve vücudumuz için alternatif bitkilerden birisidir. Sivilce, leke gibi çeşitli cilt problemlerine iyi gelmekle birlikte kırmızı pancardan güzel bir detoks içeceği hazırlayabilirsiniz. Pancar, vücudumuzu toksinlerden arındırabilen özelliğe sahiptir.


Doğal renk maddeleri genelde bitkisel kaynaklardan elde ediliyor.  Doğal gıda renklendiricilerinden birisi de betalainlerdir. Kırmızı pancar bitkisi, betalain yönünden oldukça zengindir ve bu nedenle hammadde olarak kullanılmaktadır.

Kırmızı Pancar Neden Sağlığa Yararlıdır?

Kırmızı pancar, mineraller bakımından (demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum)  zengin bir bitkidir. Özellikle potasyumca, çoğu bitkiden daha zengin içeriğe sahiptir. Aynı zamanda sağlık açısından önemli bileşenlerden olan nitrat, karotenoidler, askorbik asit, fenolik maddeler ve betalainler, kırmızı pancarda bulunuyor. Antioksidan kapasitesi de oldukça yüksek bir bitkidir.  İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemine karşı da olumlu etkisi bulunuyor. C vitamininin yanında A,B ve P vitamini de içeriyor. Vücudumuzdaki kılcal damarların geçirgenliğini sağlayan ve bu damarların yapısını korunmasında önemli rol oynayan P vitamininin, C vitamini ile benzerlik gösterdiği biliniyor.  Boyar madde olarak kullanıldığını belirtmiştik.  Bu durumu sağlık açısından değerlendirecek olursak, sentetik gıda maddelerinin insan sağlığına olan zararlarını minimum seviyeye indirebilecek potansiyele sahiptir. Kırmızı pancarda istemediğimiz renk kayıplarını önlemek için önerilen bir uygulama vardır ki o da işleme ve depolama öncesi haşlama uygulamasıdır.

Kırmızı pancarın besin içeriğini irdeleyip araştırmalara dayanarak yüzdelik dilim verecek olursak, Kırmızı pancarın 100 gramında, 43 kcal enerji, % 87.58 su, % 1.61 protein, % 0.17 yağ, % 9.56 karbonhidrat, % 2.8 lif, % 6.76 toplam şeker, 16 mg kalsiyum, 0.80 mg demir, 23 mg magnezyum, 40 mg fosfor, 325 mg potasyum, 78 mg sodyum, 0.35 mg çinko ve 4.9 mg karbon bulunmaktadır.

Kırmızı Pancarın Sağlığa Yararları Nelerdir?

Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı iyi gelen bir bitki olduğu ve iç organlarımızı koruduğu çeşitli haberlerde yazıyor. Kanın temizlenmesi ve karaciğerin zararlı maddelerden arınmasına yardımcı olan, içeriğindeki lif ile hazmı kolaylaştıran, midenin ekşimesi problemine engel olan bir bitkidir. Damarları genişletip kan dolaşımını kolaylaştırır ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Günümüzde, fonksiyonel içecek ve kapsülleri dahil birçok kırmızı pancar bazlı gıda takviyeleri yaygın olarak kullanılıyor. Üstelik muadil etki gösteren sentetik olarak üretilen gıda takviyeleri ile kıyaslandığında, kırmızı pancar bazlı gıda takviyeleri daha ucuzdur.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.