Çeltik Kımılı (Oebalus pugnax)


Çeltik Kımılı Nedir? Ülkemizde Bizim İçin Tehlikesi Var Mı?

Yetişkin çeltik kımılı; kalkan şeklinde, metalik kahverengi şeklindedir (1/2 inç uzunluğundadırlar). Yetişkinler, çiçeklenme döneminde pirince çekilinceye kadar çim kümeleri ve yer örtüsünde kışlarlar.

Özellikle  pirinç , Cardio ZAMANDA  buğday  ettik  mısır  gibi mahsullerin tahılları sürgünleriyle beslenir, bu nedenle ettik  mahsulün  önemli Diğer Bir  zararlısı Olarak  Kabil edilir.

İlkbaharın başlarında dişi,  tarım tarım arazileri büyüyen yabani bitkilere olmak üzere yaprakların alt  tarafına yumurta . Biraz büyüdükçe, son derece hareketli hale gelirler ve tahılların yumuşak tahıllarıyla (çeltik gibi) beslendikleri tarım arazisine doğru yol başlarlar. Orada kanatları büyür ve karşılıklı dönüşürler.   


Çeltik kımılı (Oebalus pugnax); Mississippi, Arkansas, Louisiana ve Texas (Pirinç Kuşağı) dahil olmak üzere güney ABD'deki pirinç mahsullerinin önemli bir zararlısıdır. 

Bu tarımsal haşerenin tahıl ekin küçük tohumlarla özellikle buğday, sorgum ve pirinçle biliniyor. Böcek ayrıca Johnson otu, çiftlik otu ve saz gibi yabani otlarda da yaşayarak nakit mahsulün kontrolünü zorlaştırır. Saldırısına en duyarlı olanlar henüz sertleşmemiş pirinç taneleri (gevrek pirinç olarak adlandırılır) ve yetişen genç, küçük bitkilerdir. Onlara çıplak pirinç tarlalarının yok yol açar. 

1000 tahıl bitkisi başına yaklaşık 230 bireyin (hem larva hem de tek) diğerlerinden çok ciddi ve geri dönüşü olmayan kayıplara neden olur, t arlalardan tamamen çıkartmak zordur. 

Böcekten kurtulmayı imkansız kılan ana faktör, hareket kabiliyeti ve tavsiye yaşayabilmesidir. Bazen böcek tarla mahsulünü görmezden gelse, sıralar arasında otların yaygın olduğu diğer mahsullerde bulunurlar. Böcek son derece hareketlidir ve uygun yiyecekler bulmak için tarlalara girip hızla toplu halde seyahat edilir. 


Ne Şekilde Mahsule Zarar Verir?

Çeltik kımılı; pirinç çiçeği ile beslenir ve gelişmekte olan pirinç tanelerinin özünü emer. Erken süt çiçeklerle ve tahıllarla beslemek kaba verimini azaltabilir; Bununla birlikte, kayıpların kurtarılması, kötü böcek boşaltılmasından kaynaklanmaktadır.

Patojenler tahıla yemleme noktasından girer ve patojen enfeksiyonu ve böcek beslenmesi renksiz ve gagalı pirinç tanelerine neden olur. Renksiz veya ince pirinç taneleri daha düşük kaliteye ve düşük öğütme kalitesine sahiptir.


Kımılı böcekleri, pirinç taneleri ile beslenir, ancak pirinçteki ekonomik kayıpların çoğunu tek başına tekler oluşturur. Çiçeklenme ve süt aşamalarında ki beslenme, tanelerin boş bırakılmasına neden olur ve verimi düşürür.

Zararlı Nasıl Kontrol Altına Alabiliriz?

Tarla kenarlarında ki yabancı otları temizlemeliyiz. Hareketli bir zararlı olup tarla kenarındaki yabancı otlarda barınıp beslendiklerini unutmayalım. 

Tayland'da hem ördek besicileri hemde çiftçiler kazanç sağlıyor,  nasıl mı? 

Son pirinç hasadından sonra tarlalara bırakılan ördekler bitkilerdeki zararlıları yiyor hem karnını doyurmuş oluyor hem de ördekler gezerken zemin bir sonraki ekim için düzleşiyor. 

Zirai ilaçlama için teknik bilgi verilen bilgi veri sayfaları kategoriler içinde veri alışverişinde bulunabilir.

Ülkemizde zararlı değildir. 


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.