Louping ill (Sıçrama) Hastalığı


Louping ill Hastalığı Nedir?

Louping ill hastalığı, kene yoluyla bulaşan, virüs kaynaklı bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. İnsanlar dahil birçok canlıya bulaşabilmektedir. Özellikle koyunlarda önemli klinik belirtiler göstermesi dolayısıyla ciddi bir hastalıktır. Bulaşma sonrasında birçok hayvanda nörolojik belirtiler görülebilir. Nörolojik bulguları takiben ise sürü bazına %60’a varan ölümler gerçekleşebilir. Bu yüksek ölüm oranları ise ciddi ekonomik kayıpları beraberinde getirir.

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında görülme oranı artmakta olan virüse, Avrupa’nın birçok kesiminde rastlanmıştır. Türkiye’de ise özellikle Trakya bölgesinde sıklıkla karşımıza çıkmıştır.

Louping ill Hastalığında Bulaşma Nasıl Şekillenir?


Halk sağlığını kısmen tehdit etmesi ve koyunlarda ciddi ekonomik kayıplara neden olması sebebiyle önemli bir hastalıktır. Etken Flaviviridae virüs ailesine ait bir virüstür ve kene yoluyla taşınmaktadır. Enfeksiyon aynı zamanda kontamine alet ve dokular ile temas yoluyla da bulaşabilmektedir. Enfeksiyonu taşıyan, emziren koyun ve keçilerin sütlerinde yüksek miktarda virüs barındırmaktadır.

Louping ill Hastalığının Klinik Belirtileri Nelerdir?


• Öncelikle hastalık virüsün bulaşmasından sonra 6 ile 18 gün gün sonra belirti göstermeye başlamaktadır.

• Hastalığın asıl belirtisi beyin iltihaplanması sonrası merkezi sinir sistemi bulgularıdır.

• Başlangıçta ateş, halsizlik, iştahsızlık ve hafif kas titremeleri görülmektedir.

• İkinci günde ateş bir düşüp bir yükselerek dalgalı seyretmektedir.

• Sonraki aşamalarda şiddetli kas titremeleri, kaslarda sertleşme ve koordinasyon bozukluğu görülmektedir.

• Hayvanlar gürültüye ve uyarılmaya karşı aşırı duyarlı hale gelirler.

• Tükürük salgısında artış, kafa sallama, kasılma ve felç gibi bulgular görülebilir.

• Sinir sistemi etkilenenler hastalık için spesifik denebilecek sıçrama hareketini yaparlar.

• Sinir sistemi belirtisi gösteren hayvanlar genellikle birkaç gün içerisinde ölür.

• Belirti göstermeden ani ölümler de görülebilir.

• Sinir sistemi bulgusu gösterip iyileşen hastalarda geçici veya kalıcı olarak boyunda eğrileşme görülebilir.

Louping ill Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?


Klinik belirtiler eşliğinde teşhisi çok zordur. Birçok merkezi sinir sistemi hastalığı ile karışabilmektedir. Kenelere maruz kalma sonrasında gelişen sinir sistemi bozuklukları hastalık şüphesini arttırmaktadır. Fakat her keneye maruz kalma bu hastalığı oluşturmamaktadır. Kesin teşhis için öncelikle çeşitli laboratuvar muayenelerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Louping ill Hastalığının Tedavi ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?


Hastalığa dair yukarıda belirtilen herhangi bir semptom gözlemlendiğinde mutlaka veteriner hekime başvurulmalıdır. Hastalığın etkin ve kesin bir tedavisi bulunmamaktadır fakat belirtilere yönelik destekleyici tedaviler iyileşme şansı oluşturmaktadır.

Başlıca koruma yöntemleri:

• Öncelikle hastalığın taşıyıcısı keneler olduğu için sürüde sistemik bir kene kontrolü ve mücadelesi yapılmalıdır.

• Aşı koruma noktasında en etkili yöntemdir.

• Aşılanan veya hastalığı atlatıp iyileşen hayvanlar yani hastalığa karşı bağışıklık oluşturmuş hayvanlar kolostrum (ağız sütü) yolu ile bağışıklığı belli bir dönem yavrularına aktarırlar.

• Üreme için tutulan tüm hayvanlar 6-12 aylıkken aşılanmalıdır.Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.