Australorp Tavuğu


Australorp Tavuğu Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

Australorp tavuğu bütün dünyada yaygın olarak beslenen bir türdür. Hem et hem de yumurta veriminin yüksek olmasıyla bilinir. Uysal mizacı ve veriminin yüksek olması sebebi ile özellikle yetiştiriciliğe yeni başlayan kişiler için en ideal tavuk ırklarından biridir.

Australorp tavuğu 1880'lerde İngiltere'den Avustralya'ya getirilen Siyah Orpington ırkı tavukların Rhode Island Red ırkı tavuklarla melezlenmesi ile elde edilmiştir. Daha sonraki süreçte verimin arttırılması amacıyla birkaç ırkla daha melezlenmesi ile ortaya günümüzde birçok çiftlikte yetiştirilen Australorp ırkı tavuklar ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkış amacı yetiştiricilerin sıcak havalarda bile düzenli yumurtlayan, yumurta verimi yüksek olan bir ırk istemesidir.

Gün geçtikçe adı daha fazla duyulan Austalorp tavuğu, Avustralya genelinde düzenlenen yarışmalarda rekor kırmıştır. 6 adet Australorp tavuğu, 365 günlük süre boyunca toplamda 1857 yumurta, ortalama olarak da 309.5 yumurta vermiştir.

Düzenlenen bir başka yarışmada ise 365 günde toplam 364 yumurta veren bir Australorp tavuğu dünya rekoru kırmıştır. Bu sayede kısa sürede tanınmış, zamanla hemen hemen bütün ülkelerdeki yetiştiriciler için merak kaynağı olmuştur.

1950 yılı sonrası Australorp tavuğuna olan ilgi yavaş yavaş düşmüştür. Renkli yumurta veren ve dayanıklı olan yeni ırkların melezlenmesi yetiştiricilerin bu ırklara yönelmesine neden olmuştur. Buna bağlı olarak ihraç edilen Australorp tavuklarının, yarışmalarda duyulan yumurta verimine ulaşmakta zorlanması da Australorp tavuğunun yetiştiricilerin gözünden düşmesine sebep olmuştur. Tabii ki bu gerçekçi bir beklenti değildir, bir tavuğun ideal yumurta verimine ulaşması için gerekli olan birçok faktör vardır, ideal koşullar oluşturulmadığı sürece hiçbir ırk genetik kapasitesini tam olarak yansıtamaz.

Günümüzde yeni birçok ırk melezlenmiş olmasına rağmen Australorp tavuğu hala yetiştiriciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Uzun yıllar boyunca tanınması, kendini kanıtlamış olması ve ırk özelliklerinin uygun olması Australorp tavuğunu yetiştiricilik için ideal bir ırk yapmıştır.

Australorp Tavuğu Nasıl Bir Görünüme Sahiptir ?


Australorp tavuğu genellikle siyah renkte olmakla birlikte nadir olarak beyaz veya mavi renkte de olabilir. Tüyleri sık ve yumuşak bir yapıdadır ve kabarık değildir, siyah renkli olan Australorp tavuklarında tüyler arasında kendine has şekilde parıldayan mavi-yeşil tonlarında bölgeler bulunabilir. Deri rengi beyazdır. Orta boylu tavuk ırkları arasındadır. İbikleri tek parçalı yapıdadır, ancak üst kısımları 4-6 parça halinde birbirinden ayrılır. 

Australorp tavuğu en çok Black Orpington ırkı tavuklarla karıştırılmaktadır. Ancak Black Orpington ırkı tavuklar et için yetiştirilmekle birlikte daha iri yapıdadırlar, ayrıca daha kabarık bir tüy yapısına sahiptirler.

Australorp Tavuğu Nasıl Bir Karaktere Sahiptir ?


Australorp tavuğu son derece enerjik bir yapıya sahiptir. İnsanlara alıştıktan sonra son derece arkadaş canlısı olurlar, yakalanması da bu sayede kolay olur. Ayrıca çocuklarla çok iyi anlaşması ile bilinirler. Alıştıktan sonra eğitilmesi de son derece kolaydır, bu sayede birçok aile tarafından pet hayvanı olarak da beslenirler.

Ağırlıkları sebebiyle pek fazla uçmaya yeltenmezler. Genel olarak sessizlerdir, ancak bazı yetiştiriciler çok sayıda Australorp tavuğunun bir arada bulunması durumunda oldukça gürültücü olabileceklerini belirtirler.

Agresif yapıda olan başka tavuk ırkları ile aynı kümeste beslenmesi durumunda zarar görebilirler, kavga etmekten mümkün olduğunca kaçınmaya çalışırlar.

Toprak eşelemekten çok hoşlanırlar, sürekli olarak yem aramaları ile bilinirler. Annelik içgüdüleri son derece güçlüdür, yavruları ile son derece ilgilidirler.

Sıcak ve soğuk hava koşullarına son derece dayanıklı olsalar da yetiştirildikleri bölgede mutlaka gölge alanlar ve yeterli su kaynağının bulunması tavsiye edilir.

Australorp Tavuğu Hangi Hastalıklara Yatkındır ?


Australorp tavuğu hastalıklara son derece dayanıklı olması ile bilinir. Herhangi bir hastalığa karşı duyarlılığı yoktur, ancak kalp krizi geçirmeye yatkındırlar. Bu yüzden strese girmemeleri ve ideal koşullar altında beslenmeleri diğer bütün ırklar için olduğu kadar Australorp tavuğu için de son derece önemlidir.

Australorp Tavuğu Beslenirken Nelere Dikkat Edilmelidir ?


Ağırlıkları nedeni ile uçamayacakları için özellikle hobi amaçlı yetiştirilen çiftliklerde yabani etçil hayvanlar tarafından sıklıkla saldırıya uğrarlar. Bu nedenle gözetim altında tutulmalı, yetiştirildiği bölgeye onlara zarar verebilecek yaban hayvanlarının girmesinin önüne geçilmelidir. Özellikle yumurta veriminin yüksek olması ile bilinen bu ırk, uygun koşullar altında olmadığı sürece istenilen verime ulaşamaz. Yetiştiricinin mutlaka buna uygun şekilde çiftliği düzenlemesi gerekmektedir.

Australorp tavuğu aşırı sıcak veya soğuk havalara ne kadar dayanıklı olsa da uygun sıcaklıklarda beslenmesi verimini arttıracaktır. Toprağı eşelemeyi sevdikleri için onlara yeterli büyüklükte bir alan sağlanması onlara daha mutlu bir yaşam sağlayacaktır. Yükseğe uçamadıkları için kümesi çevrelemek için ufak çitler bile yeterli olmaktadır. Bu özellikleri ile Australorp tavuğunu free range ( kafessiz, serbest dolaşan) besleme yapanlar için uygun bir ırk yapar.

Ülke:
Avusturalya ( İngiltere'den getirilen Orpington ırkı tavuklardan melezlenmiştir).
Yıllık Yumurta Verimi:  
200 - 250
Renk: 
Siyah, mavi veya beyaz
Ibik:
Tek parça, tırtıklı
Yetiştirme Amacı:
Hem etçi hem yumurtacı
Horoz Ağırlık:
3.80 kg – 4.50 kg
Tavuk Ağırlık:
2.90 kg – 3.6 kg
Yumurta Rengi:
Kahverengi
Yumurta Boyut:
Orta - Büyük boy
Yumurta Yaşı:
 5 - 5 buçuk aylık
Yumurta Verimi:
Yüksek
İklim Şartlarına Uygunluk:
Soğuk ve sıcak havaya oldukça dayanıklıdır
Türün Büyüklüğü:
Orta
Mizaç:
Uysal ve sakin
Bilinmesi Gerekenler:
Uçma kabiliyetleri çok zayıftır, bu da kafes yapımı konusunda avantaj sağlar

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.