Hamburg Tavuğu


Hamburg tavuğu çok ilgi çekici bir görünüme sahip olan, sürekli dolaşmayı, toprağı eşeleyip keşfetmeyi seven, uçmaktan hoşlanan bir tavuk ırkıdır. Oldukça gürültücüdürler, uygun şartlar altında yetiştirilmeyip strese girdikleri takdirde aynı ortamda bulundukları diğer tavuk ırklarına karşı saldırgan tavır gösterebilirler. Açık alanlarda yetiştirilmeleri gereklidir, kapalı ortamda yetiştirilmekten hoşlanmazlar.

Hamburg tavuğu genel olarak yetiştirilmesi zor olan bir ırk olarak kabul edilir. Birçok farklı tona sahip desenlere sahiptirler.

Hamburg Tavuğunun Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?


Hamburg tavuğunun ilk olarak Hollanda'da ortaya çıktığı kabul edilmiş olsa da kökeni hala tam olarak bilinmemektededir. Bazı araştırmacılar ise kökeninin Orta Doğu olduğunu, hatta ilk olarak ülkemizde görülmüş olabileceğini söylemektedir. Hamburg tavuğunun birçok farklı rengi olmakla birlikte bu renklere sahip olan türler İngiltere ve Hollanda'da melezlenerek günümüzdeki halini almıştır.

Hamburg tavukları ilk melezlenmeye başladıkları tarihten itibaren gerek görünümü gerekse yüksek yumurta verimi sayesinde çok sayıda yarışmada birinci olmuştur. Birinci Dünya Savaşı sonrasında dönemin koşullarının zorluğu yüzünden sayıları ciddi miktarda azalmıştır, günümüzde de Hamburg tavuğu az sayıda bulunmaktadır.

Hamburg Tavuğunun Görünümü Nasıldır ?


Hamburg tavuğu çok eski zamanlarda öncelikli olarak yüksek yumurta verimi için kullanılmış olsa da günümüzde eşsiz görünümü sayesinde yarışmalara katılmak yada hobi amacıyla beslenmektedir. Beyaz kulaklara sahiptir. Bacakları gri yada mavi renktedir, ancak tonları değişebilir. Uzun gövdeye sahiptir, geniş-düz omuzları vardır. Kanatları nispeten büyüktür. İbikleri tek parçalıdır. Gagaları hafif kıvrımlı ve kısadır, deri rengi ise beyaz-gridir.

Hamburg tavuğu günümüzde birçok farklı renge sahip olabilir. Siyah, beyaz, gümüş Pullu, altın pullu, gümüş çizgili, yada altın çizgili Hamburg tavukları sık görülmekle birlikte çok daha nadir olarak mavi, limon sarısı çizgili, sarı-beyaz çizgili, altın-mavi çizgili de olabilmektedir.

Hamburg Tavuğu Nasıl Bir Karaktere Sahiptir ?


Hamburg tavuğu yetiştirmesi en zor ırklardandır. Hareket etmeyi çok severler, enerjileri yüksektir. Uçmaktan hoşlanırlar, yüksek ağaçların üst kısımlarına kadar çıkabilirler. Gürültücüdürler. Kapalı alanlarda bakılmaktan hoşlanmazlar, açık toprak zeminli alanlara ihtiyaçları vardır. Avcı hayvanlardan kaçma konusunda usta olmalarıyla bilinirler, bu da onları açık alanlarda yetiştirmek için uygun bir ırk yapar. Herhangi tehlike durumuna karşı hep tetikte beklerler, gerekirse tüm sürüyü ses çıkararak uyarırlar. Yaşlanan tavuklar diğer ırklardaki gibi yavaş yavaş yumurta verimini azaltmaz, çoğu zaman aynı yumurta veriminde uzun süre sabit kalırlar.

Hamburg tavukları yumurta ve civciv bakımı için ideal bir ırk değildir, çoğu zaman kuluçka makinesi kullanmak gerekir. Ancak her hayvanın farklı karaktere sahip olabileceği ve çok iyi annelik içgüdülerine sahip olan Hamburg tavuklarının da olduğunu unutmamak gerekir.

Hamburg tavukları çok fazla dolaşırlar, hava koşullarına dayanıklı olduklarından yağmur veya kar yağışı sırasında ıslanabilirler. Ancak ıslanan tavuklar için mutlaka kendilerini kurutabilecekleri üstü kapalı, ısıtıcısı olan yerler ayarlanmalıdır. Yem tüketimi diğer ırklara kıyasla azdır. Hamburg horozları ise tavukları korumada başarılılardır, sürüden uzaklaşan tavukları geri döndürmeye çalışabilirler, sürekli tetiktedirler. Birçok yetiştirici sahip olduğu Hamburg horozlarının gördükleri en iyi horozlardan olduklarını söylemektedir.

Hamburg tavukları yaşları küçükken insanlarla daha kolay anlaşabiliyor gibi görünse de yetişkin tavuklar insanlarla temastan hoşlanmazlar. Yakalanmaları gerekiyorsa hava kararıp yuvalarına çekildikten sonra yaklaşılması gerekir. İnsanlarla anlaşamasa bile kendi ırklarından olan diğer tavuklarla iyi anlaşırlar, ama başka ırktan olan tavuklara karşı  saldırgan olabilirler. Ufak alanlara kapatıldığında, kalabalık yüzünden strese girdikleri takdirde kendi ırklarından olan tavuklara karşı da saldırganlık gösterebilirler.

Hamburg Tavuğu Hangi Hastalıklara Yatkındır ?

Hamburg tavuğunun bilenen herhangi bir hastalığa yatkınlığı bulunmamaktadır. Kötü besleme koşulları, yetersiz besin, biyogüvenlik önlemlerinin alınmaması ve stres etkenleri Hamburg tavuklarını da diğer bütün ırklar kadar hastalıklara açık hale getireceği unutulmamalıdır.

Hamburg Tavuğu Beslerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?


Hamburg tavuğu mutlaka açık alanda bakılmalıdır. Bakımı ve yetiştirilmesi diğer ırklara göre zor olduğundan yetiştiriciliğe yeni başlayacak olanlar zorlanabilir. Strese neden olabilecek etkenler ortadan kaldırılmalı, gerekli önlem alınmalıdır. Gerektiğinde girebilecekleri kapalı, sıcak bir alan sağlanmalıdır.

Ülke: 
Hollanda
Tür: 
Yumurtacı
Yıllık Yumurta Verimi: 
200
Renk: 
Siyah, Beyaz, Gümüş Pullu, Altın Pullu, Gümüş Çizgili, Altın Çizgili
Ibik: 
Tek parça
Yetiştirme Amacı:  
Genellikle hobi amaçlı olmakla birlikte yumurta verimi için de yetiştirilir
Horoz Ağırlık: 
2.25 Kg
Tavuk Ağırlık: 
1.80 Kg
Yumurta Rengi: 
Beyaz
Yumurta Boyut: 
Orta
Yumurta Yaşı: 
4-5 aylık
Yumurta Verimi: 
Yüksek
İklim Şartlarına Uygunluk: 
Sıcak ve soğuk havaya dayanıklı
Türün Büyüklüğü: 
Küçük-Orta
Mizaç: 
Gürültücü ve agresif, uçmayı seven yapıdadır
Bilinmesi Gerekenler:
Aktiftir, geniş bir açık alana ihtiyaç duyarlar ve yetiştirilmesi zordur


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.