Indio Gigante Tavuğu


Indio Gigante (Dev Hint) Tavuk Irkının Tarihçesi Nedir?

Dünyanın en uzun boylu tavuğu olan Indio Gigante tavuk ırkı 1980’li yıllarda, Brezilya’da Malay, Shamo ve Playmouth Rock gibi ırkların birbirleriyle melezlenmesi sonucu oluşmuştur. En son ulaşılan dev boyutlarda Indio Gigante ırkını elde edebilmek için üreticiler yıllarca sürüde seleksiyon yöntemine gitmiştir. Seleksiyon yöntemiyle sürülerdeki en uzun boylu ve iri hayvanların birbirleriyle eşleşmesini sağlayarak elde edilen hayvanların bir üst seviyedeki boyutlara ulaşmasını hedeflemişlerdir.

2020 yılında, boyu 124 santimetreye ulaşan bir horoz 148.000 dolara satılmıştır. 2021 yılında ise Indio Gigante ırkından bir horoz 127 santimetre boyuna ulaşmış olup dünyadaki en uzun boylu tavuk olarak rekor kırmıştır.

Günümüzde birçok üreticinin dikkatini çeken bu ırk, Brezilya’dan diğer ülkelere sıkça ithal edilip yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Genellikle boy uzunluğu ile değeri paralel artış gösteren bu ırk, büyüklüğü ve iriliği bakımından zapt edilmekte biraz zorlanılsa da bakılması en zevkli hayvanlardan birisi olmayı başarıyor. Dev Hint tavuğu olarak da bilinen bu ırkın maalesef horoz dövüşlerinde kullanılmak üzere üretildiği bilgisi de literatürlerde mevcuttur. Ataları arasında sıkça dövüşçü tavuklarla melezlendiği biliniyor ve bu yatkınlıklarından dolayı erişkin horozların ayrı kafeslerde tutulması gerektiği tavsiye ediliyor. Kendi aralarında böyle davranışlar göstermelerine rağmen insanlara karşı oldukça ılımlı ve sakin yapıdadırlar. Hiçbir şekilde insanlara karşı saldırgan bir tavır almazlar.

Indio Gigante Tavuğunun Özellikleri Nelerdir?


Fiziksel olarak sert, hırçın ve güçlü bir yapıya sahip bu hayvanlar bir tavuğa göre oldukça dev görünümlüdürler. Indio Gigante ırkının 1 aylık civcivleri standartlara göre 34 santimetreden büyük olmalıdır. Vücut rengi siyah, kahverengi, beyaz olmak üzere birkaç rengin karışımından oluşmaktadır. Tüyler vücuda yapışık haldedir ve sert bir yapıya sahiptir. Tüylerin bittiği yerde bacak rengi turuncu veya kahverengi olup 4 tırnağa sahiptir. Deri rengi ise sarıya yakın beyazdır. Bu türün kendine özgü belirli fiziksel özellikleri mevcuttur. Uzun ve gelişmiş bacakları vardır. Gövdesi orantılı bir şekilde küçüktür. Boynu uzun ve güçlüdür, saldırılara karşı dayanıklıdır. Baş bölgesi düz ve normal bir yapı sergiler.

Brezilya’da yetişkin bir Indio Gigante horozunun en az 100-105 santimetre boyunda ve 4,5 kilogram ağırlığında olması gerekir. Yetişkin dişisi ise en az 90 santimetre boyunda ve 3 kilogram ağırlığında olmalıdır.

Tavuk ırklarında önemli spesifik fiziksel karakteristik özelliklerden olan ibik yapısı, Indio Gigante ırkı için biraz karmaşıktır. Birden fazla seleksiyonla meydana gelmiş bu tür, baskın genlerin aktarılmasıyla beraber gül ibik tipine sahiptir; ancak arka taraftaki ‘’V’’ çıkıntısı yoktur.

Bu görünür karakter özelliklerine sahip olan ırklar orijinal Indio Gigante ırkıdır. Boy uzunluğu ölçümü Brezilya’da, bu ırk için öncelikle hayvanın sağ veya sol tarafına yatırılmasıyla başlar. Ardından vücudunun gerdirilmesi ve düz bir hizaya sokulması gerekir. Bu şekilde hayvanın hareketleri sınırlandırılmış ve sakin bir pozisyonda kalması sağlanmış olur. Hayvanın ayaktaki orta parmağının ucundan, gaganın sivri ucuna kadar uzunluk ölçümü yapılır.


Yumurta verimi yıllık 120-160 adet olmak üzere beslemeye, çevre koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yumurta verimi üzerine üretilen bir hayvan değildir; ancak yumurtaları büyük ve ağırdır. 65-75 gram yumurta ağırlığına sahiptirler. Yumurtalarının rengi açık mavi/yeşil, pembe ve açık kahverengi tonlarıdır. Kuluçka özellikleri kısmen iyidir ve yapı olarak kavgacı bir türdür. Aynı kümesteki horozlar birbirlerinin boynuna saldırabilirler ve üstünlük kurmaya çalışabilirler. Fakat sergiledikleri bu kavgacı tavır tamamen hayvanlar arasında olup insanlara karşı sakin yaklaşırlar.


2021 yılı için kuluçkalık yumurtaları adet olarak ülkemizde yumurtasının fiyatı 100 TL civarında alıcı bulabilmektedir. Civciv fiyatlarının da 150 TL'den başladığını ve oldukça yüksek fiyatlarda satıldığını söyleyebiliriz. Ancak verim ve sahip olduğu özellikleri göz önüne alınınca fiyatların yüksek olması makul geliyor. Ülkemizde de giderek talebi artan bir tavuk olan Indio Gigante, yüksek satış fiyatlarına rağmen yetiştiricilerin yeni gözdesi olmaya başladı. 

Her ne kadar ülkemizde Dev Hint tavuğu olarak bilinse de aslen Brezilya’da geliştirilmiş bu ırk, adından da anlaşıldığı gibi oldukça büyük, güçlü ve güzel bir hayvandır. Özel ve kuvvetli bacak yapıları sayesinde gösterişli bir görünüme sahiptirler. 105 santimetreden uzun olan Indio Gigante tavukları değer, satış ve alıcı açısından ekonomik olarak oldukça değerli hayvanlardır.

Indio Gigante Irkı Tavuk Beslemenin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?


Indio Gigante tavuğu beslemenin avantajları;

  • Yıllarca genetik seleksiyona uğratılmış ve belirli verim özellikleri üzerine geliştirilen bir ırk olması,
  • Etinin lezzetli olması ve verim açısından karkas ağırlığının fazla olması,
  • Fiziksel yapısının güçlü ve dayanıklı olması,
  • Yumurta kalite ve ağırlığının yüksek olması,
  • Hızlı gelişim gösterebilmesi,
  • Dünyadaki en uzun boylu tavuk ırkı olması ve dev bir cüsseye sahip olmasıdır.

Indio Gigante tavuğu beslemenin dezavantajları;

  • Fazla yem tüketimine sahip olması,
  • Yıllık yumurta adet sayısının az olması,
  • Kavgacı bir tabiata sahip olmasıdır.

Indio Gigante Tavuğu Bakımı Nasıl Olmalıdır?


Besleme açısından etlik piliç (Broiler) besliyor gibi besleyebilirsiniz. Bakımında diğer tüm hayvanlarda olduğu gibi hijyen ve çevre koşullarının en iyi şartlarda olmasını sağlamalısınız. Ülkemize yurt dışından yakın zamanlarda ithal olarak getirilen Indio Gigante, adaptasyon açısından problem yaşamamıştır. Bu yüzden altlık temizliği düzenli yapılan, kümes bakımı iyi olan ortamlarda bu güzel ve büyük çocuklarla iyi anlaşabilirsiniz. Indio Gigante tavukları, günümüzde büyük işletmelerde seri olarak üretimi yapılmayan ve şahısların özel istekleri üzerine hobi amaçlı yetiştirilen tavuklar arasındadır. Kendi küçük sürünüzü yapabilir ve rahatlıkla bahçenizdeki kümeste bakabilirsiniz. Dayanıklı ve bilinen herhangi bir genetik hastalığa yatkınlığı olmaması açısından yüzünüzü güldürecek bir tavuktur. Yine de meydana gelebilecek herhangi bir bulaşıcı hastalığa karşı veteriner hekiminize danışmalı ve gerekli aşılarını yaptırmalısınız.

Her ne kadar tavsiye etmesek ve kesinlikle onaylamamıza rağmen gerçekleri yazabilmek adına, bu tavukların yasal olmayan yollardan para kazanabilmek adına çeşitli horoz dövüşlerinde dövüştürüldüğü bilinmektedir. Hayvanların güçlü fiziksel özelliklerinden dolayı bu tarz yarışlarda kullanmak adına yetiştirmek ve satmak, hem etik açıdan hem de hukuken doğru değildir. Bu dövüşler esnasında oldukça ciddi, iyileşmesi uzun süren yaralar almaları veya ölümcül darbeler aldıkları için horoz dövüşlerinin son derece tehlikeli ve zararlı olduğunu söylemek zorundayız.ÜlkeBrezilya

Yıllık Yumurta Sayısı

120-160 adet
RenklerSiyah, kahverengi ve beyaz tonları  birbiriyle karışık veya benekli halde görülebilir.
İbikGül (arkada ''V'' çıkıntısı yoktur)
Kullanım AlanıEt ve yumurta
AğırlıkHorozlarda en az 4,5 kg, dişilerde 3 kg
BoyHorozlarda en az  100-105 cm, dişilerde 90 cm
Yumurta RengiAçık kahverengi, pembe ve açık mavi, yeşil
Yumurta Boyutu65-75 gr
MizacıSakin, ılımlı, değişen çevresel ortama hızlı adapte olabilen, sert 

Bilinmesi Gerekenler

Tüyler vücuduna yapışık ve sert yapılı olup, uzun bacaklara sahiptir. Dünyanın en uzun boylu tavuk ırkıdır.

 

Kaynaklar:
theharvestworld.org
greenfirefarms.com
parkhayvancilik.com
newslax.comUse of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.