Angeln Sığır Irkı


Angler Irkının Tarihçesi Nedir? Nereden Köken Almıştır?

Angeln veya Angler ırkının, Almanya'da 5000 yıldan fazla bir süredir var olduğu düşünülmektedir. Schleswig-Holstein'ın (Danimarka sınırına yakın) kuzey kısmı olan Angeln'da, ilk olarak yaklaşık 1600'lü yıllardaki yazılarda bahsedilmiştir. Irkın planlanan yetiştiriciliği 1830'dan beri uygulanmaktadır. Anavatanı Kuzey Almanya’daki Angler yarım adasıdır.

Angler sığır ırkı kırmızı rengiyle tanınmış, çoğunlukla İskandinav ve Baltık ülkelerinde yaygın olan bir ırktır.  Avrupa’nın önemli sütçü ırklarından biridir.  Erkek buzağıları süt danası için kullanıldığından, bazı ülkelerde çift amaçlı ırk veya kombine ırk olarak da değerlendirilir.

Angler Irkına Özgü Karakteristik Özellikler Nelerdir?


Angler, süt yağının yüksekliğiyle tanınır.  Avrupa’da birbirine benzer özellikler taşıyan Alman Kırmızısı, Estonya Kırmızısı,  Danimarka Kırmızısı, İsviçre Kırmızısı, Norveç Kırmızısı ve Litvanya Kırmızısı gibi ırklarla birlikte anılır.  Zaten bu ırkların teker teker genetik havuzları küçük olduğundan birbirlerinin genetiklerinden de yararlanırlar.  Hatta bu genetik yardımlaşma bazen Kırmızı Holstein, Montbeliard ve Jersey ırklarına kadar ulaşabilir.

Britanya’da sığır ırkları kodlamasında Angler ırkı AR; melezleri olan Kırmızılar ise ARX olarak kodlanmıştır.

Angler’i Almanya’da “tereyağı ineği” olarak isimlendirmişlerdir.  Peynir yapımına yönelik kappa-casein geni sayesinde iyi kalitede peynirler elde edilir.  Diğer yandan, erkek danaların beslenmesiyle elde edilen etler yumuşaktır.

Angler ırkında hakim renk kırmızıdır. Esmerden koyu kırmızıya kadar değişen tonlarda görülebilir. Tüyler kısa ve parlak; derisi ince, gevşek ve koyu pigmentlidir.

Irk olarak meme yapısı sağlam, somatik hücre skorları düşüktür.  Almanya’da 1879 yılından beri kayıtları tutulmakta olan bir ırktır.  Angler ırkı yemi süte çevirme konusunda en ekonomik ırklardan biridir. 

 Angler Irkının Özellikleri Nelerdir?


Angler ırkı sağlam yapılı, dirençli, cüssesine göre çok verimli, bol yağlı sütü bol ve kırmızı rengiyle ünlü bir ırktır. Ergin inekler 500-780 kg civarında ağırlığa sahiptirler. Bu ırkın buzağıları ortalama 32-35 kg doğarlar. Boğaları 800-900 kg’a kadar ulaşabilirler.  Boğalar ineklere göre daha koyu renkli olurlar.

Bazı kaynaklara göre mevcut ıslah hedefi,% 4.8 yağ ve% 3.8 protein içeren 9000 kg süttür. Tam büyümüş ineklerin 140 - 145 cm boyuna ulaşması ve 650 kg canlı ağırlığa ulaşması gerekir. Danimarka Kırmızısı'ndan daha küçüktür.

Ortalama laktasyon verimi 5.200 kg% 4.6 süttür.

Düvelerin dış görünümü 20 ayda şekillenir. İnekler hayatları boyunca 5-6 buzağı verirler. Ortalama laktasyon süresi 300 gün kadardır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.