Ayrshine Sığır Irkı (Dunlop Sığırı)


Ayrshire inek türü sütçü özellikte olmasından dolayı sığır yetiştircilerin dikkatini çekmekte ve çiftliklerde yerini almaktadır. Sorunsuz yavrulama kolaylığı ile az sorun yaşayan düveler ile tanınır. Her türlü arazi ve iklimde yiyecek arama kabiliyeti ile de bilinirler. Ayrshire’ın olumsuz beslenme veya iklim koşulları altında kendileri için hışırtı ve yiyecek arama kabiliyetine sahip başka cinsin çok az olduğu bilinmektedir.

Ayrshire Irkının Tarihçesi

Ayrshire sığır ırkının anavatanı İskoçya’dır. Dunlop, Cunningham olarak da tanınan bu ırk en son "Ayrshire" adını almıştır. "Ayrshire" olarak bilinen bu ırkı oluşturmak için hangi sığır türlerinin çaprazlandığı bilinmemektedir. Ayrshire ırkı ilk olarak 1845 yılında dünyaya yayılmaya başlamıştır. İlk olarak Finlandiya’ya geçen Ayrshire sığır ırkı zamanla Finlandiya sığır ırklarının %75’ini oluşturmuştur.

Ayrshire Irkının Genel Özellikleri Nelerdir?


Ayrshire sığırları kahverengi-beyaz lekeli renktedir. Melezleri ise siyah-beyaz renk görünümündedir. Boynuzları, bacak uzunluğu kadar uzayabilmektedir. Beyaz renkte olup uç tarafları siyah renktedir ve geriye doğru kıvrıktır. Ayrshire ırkının birçok Interbreed Süt Ürünleri Şampiyonası'nı kazanmasında yardımcı olan özelliklerinden birisi de güçlü meme yapısı olduğu söylenebilir. İdeal olarak meme uzun, geniş ve derin olup sarkık veya etli değildir. Meme uçları eşit bir şekildedir ve yaklaşık 6.5 cm uzunluğunda olup serbestçe süt verir. Ayrshire sığırları ayak ve bacak problemlerine kolay kolay maruz kalmazlar. Ayak problemleri olsun mastit gibi problemler olsun Ayrshire ırkı bu hastalıklara karşı daha dirençli olup veteriner masraflarından da kar etme olasılığını biraz daha arttırdığı görülmüştür.

Ayrshirelerın Verim Özelliği Nasıldır?


Ayrshire ırkına verim yönünden bakarsak:

  • Cidago yüksekliği, erkeklerde 140cm; dişilerde 132cm’dir.
  • Süt verimi senede 5800 lt olup sütçü ırklar arasında yer alır. Sütlerdeki yağ oranı %4.5’tir.
  • Ayrshire sığır ırkının, erkeklerde canlı ağırlığı 850 kg iken dişilerde 550 kg civarındadır. Ayrshirelerın melezlerinde süt oranı 4700 lt kadar iken yağ oranı %4.5’tir.
  • Ayrshire ırkının buzağıları 25-30 kg canlı ağırlıkta doğmaktadır.
  • Bakımı ve hayata uyumu oldukça kolaydır.

Ayrshire Sığırının Sütünün Özellikleri Neledir?


Güney Afrika'da, yalnızca yüksek kaliteli ürünler satan büyük lüks mağazalar zinciri, farklı türde süt ürünlerine (Ayrshire, Holstein ve Jersey) sahipti. %70'den fazlası Ayrshire sütünün tadını diğer tüm sütlere tercih etti.

Düşük somatik hücre sayıları, otları verimli bir şekilde süte dönüştürme ve dayanıklılığı ile bilinirler. Ayrshire sütü ‘’ ideal içme sütü’’ olarak anılır. Ayrshire sütündeki yüksek yağ, protein ve kazein, yoğurt, peynir ve tereyağı yapımı için daha çok arzu edilen bir süttür. Bunun sebebi ayrshire ineklerinin sütünün yağ parçacıkları biraz daha küçük olması ve sütün içinde daha iyi yayılmasından kaynaklanır.Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.