Gascon Sığırı


Gascon Sığır Irkının Tarihçesi Nedir?

Gascon sığır ırkı 16. yüzyılın başlarında Fransa'nın Pyrenees dağlık bölgesinde ilk olarak ortaya çıkmış ve çiftçiler tarafından yetiştirilmiştir. Bu bölge, kışın rüzgarlı ve karlı olmakla birlikte soğuk ve kurak; ilkbaharda ise yoğun yağışlıdır. Yazın ise yoğun sıcak olup Fransa'nın en sert iklimine sahiptir.

Geceleri 0 dereceden gün boyunca 30 dereceye kadar şiddetli sıcaklık değişimleri yaşayan bu bölgede kıt bitki örtüsüyle birlikte zorlu koşullardan etkilenmeyen ve koşullar kötü olduğunda bile gelişmeye devam eden bir hayvan türü geliştirilmiştir. O zamanlardan bugüne dek Gascon sığır ırkı Atlantik'ten Akdeniz'e kadar tüm Pireneler'e yayılım göstermiştir. Günümüzde de Gascon sığır ırkının kalitesine olan talepten dolayı yabancı ülkelere de ihraç edilmektedir. Gascon sığır ırkları öncelikli olarak et üretimi amacıyla yetiştirilirler ve genelde Fransa'nın güneybatısındaki doğal Gaskonya bölgesinde bulunurlar. Gascon sığır ırkının diğer Fransız ırkları, Piedmontese ve Blonde D 'Aquitaine ırkı ile ilişkisi olduğu varsayılmaktadır.

Gascon sığır ırkı şu anda tüm dünyada bulunmaktadır. Tüm Avrupa ve Güney Amerika'nın bazı bölgelerine ihraç edilmektedir. Hatta bazı ihracatlar Afrika kıtasına bile ulaşmıştır. Gascon sığır ırkının , aréolé ve á muqueuse noires olmak üzere iki türe ayrıldığı bilinmektedir; fakat 1955'te tek bir sürü kitabında birleştirilmişlerdir. Bu olay yaklaşık 45 yıl sonra 1999'da, tekrar ayrı ırklara ayrıldıklarında tersine çevrilmiştir.


Gascon Sığır Irkının Özellikleri Nelerdir?

 • Gascon sığır ırkı orta büyüklüğe sahiptir.
 • Irk olarak çok dayanıklıdırlar ve fazlaca kalın kürkleri sayesinde soğuk hava şartlarında hayatta kalabilirler.  Gascon sığır ırkı güçlü toynakları olan çok güçlü bir cins olarak bilinir. Bu sayede yiyecek aramak için uzun mesafeler kat edebilirler.
 • Gascon sığır ırkı genelde erkeklerde gri, ineklerde beyaz rengiyle bilinmektedirler; fakat aslında kırmızı olarak doğmaktadırlar. Bu renk değişimi, buzağılar yaklaşık dört aylık olduklarında meydana gelir. Boğalar genellikle gri renktedir ve alt kısımlarında siyah bir gölge mevcuttur.
 • Gascon sığır ırkı boynuzludur. 
 • Tam anlamıyla yetişkin olduklarında boğalar 145 cm yüksekliğe ve 950 kg ağırlığa ulaşabilirken, inekler 135 cm yüksekliğinde ve 550 ila 750 kg arasında değişiklik gösterebilen ağırlığa sahiptirler.
 • Gascon sığır ırkının inekleri mükemmel anne özellikleri gösterirler ve kolay buzağılama yaparlar. Bununla birlikte yavruları için mükemmel süt üretimi söz konusudur.
 • Gascon sığır ırkı çoğu sığır ırkına göre erken gelişim göstermektedir.
 • Gascon sığır ırkı güçlü ve sağlam bacaklara sahiptir. Bu özelliği sayesinde hem sığır kamyonlarında hem de besi sırasında ızgaralarda uzun süre ayakta durabilirler.
 • Gascon ineklerinin % 75'inin buzağılama aralığı 380 günden azdır.
 • Gascon sığır ırkının doğumlarının yaklaşık olarak %93’ü herhangi bir yardım gerekmeden olmaktadır.
 • Gascon sığır ırkının buzağıları diğer ırklara göre daha hızlı kilo almaktadır ve daha hızlı güçlenmektedir. 
 • Gascon sığır ırkı diğer ırklar kadar yem tüketimine ihtiyaç duymamaktadır.
 • Gascon sığır ırkına ait buzağıların erkeklerinin ortalama doğum ağırlığı 38kg, dişilerinin ise 36kg kadardır.
 • Gascon sığır ırkının buzağılarının doğumdan sonra günde ortalama 1 kg canlı ağırlık kazanabilirler. (ek beslenme olmadan)
 • Gascon sığır ırkı için kış aylarındaki rasyonları genellikle pek iştah açıcı veya besleyici olmayan çeşitli saman türlerinden oluşmaktadır. Gascon sığır ırkı, mera alanının kalitesi düşük olduğunda bile çeşitli diyetlerden en iyi şekilde faydalanabilmektedir.
 • Gascon sığırlarının yaşadıkları yerde çok fazla ısıran sinek olmasına rağmen korneada iltihaplanmayı minimuma indirecek siyah bir göz kapağına sahiptir.


Gascon Sığır Irkının Eti Nasıldır?

Gascon sığır ırkının et kalitesinin yüksekliği yaşadığı yerden çok uzaklara kadar yayılmıştır. Gascon sığır ırkının eti kendine özgü bir tada sahiptir. Bu nedenle ödüllü bir sığır eti olarak bilinmektedir. Gascon sığır ırkının eti yapı olarak kısa lifli ve mermeleşme gözlenen bir ettir.

Aynı zamanda eti Paris Tarım Fuarı'nda "Kaliteli Sığır Eti Ödülü" ile ödüllendirilmiştir.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.