Gelbvieh( Alman Sarısı) Sığır Irkı


Gelbvieh( Alman Sarısı) Sığır Irkının Tarihçesi Nedir?

Gelbvieh sığır ırkı Güney Almanya Bavyera’da ortaya çıkarak yayılım göstermiştir. Öncelikle 18. yüzyılın ortalarında geliştirilmeye başlanmış ve 1920’de tam anlamıyla tanınmıştır. Eskiden et, süt ve iş verimi olmak üzere 3 amaçta kullanılan bir sığır olarak varlığını sürdürmekteydi. Gelbvieh sığır ırkının Simmental, Charloais ya da Limousin'den çok farkı yoktur ve bununla birlikte Einfarbig gelbes Hohenvich ve German Yellow gibi diğer isimlerle de anılmaktadır.

Gelbvieh sığır ırkı 1970’li yıllarda döllerin taşınması vasıtasıyla Amerika’ya taşınmıştır ve daha sonraları Avusturalya’ya da götürülerek bilinen bir ırk haline gelmiştir.


Gelbvieh (Alman Sarısı) Sığır Irkının Fiziksel Özellikleri Nasıldır?

Gelbvieh sığır ırkı ‘’Alman Sarısı’’ ismini kıl örtüsünün altın rengimsi bir kahverengi oluşundan dolayı almıştır. Fakat günümüzde kıl örtüsünün rengi sarı ve kahverengiden siyaha kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Ilıman ve kurak koşullara uyum sağlayabilirler. Orta ile büyük boy arasında sayılabilecek bir ırktır. Aynı zamanda Gelbvieh sığır ırkı ortalamalara göre bakılacak olursa daha kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Bu ırkın ilk zamanlarında boynuzları mevcutken günümüzde genelde boynuzsuz olarak gözükürler. Bu da diğer hayvanların güvenliği bakımından avantaj sağlamaktadır. Deri pigmentleri güçlüdür ve güneş ışınlarının zararlı etkisini minimuma indirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca kene gibi dış parazitlere karşı dayanıklıdırlar bunun sebebi vücutlarının, ısırılan bölgelere olan kan akışını azaltması ve hayatta kalan keneleri aç bırakarak koruyucu önlem almasından kaynaklanmaktadır.

Buzağı doğum ağırlıkları erkek yavrularda 40 kg , dişi yavrularda ise 38 kg civarlarındadır ve sütten kesilmeden öncesinde hızlı bir gelişim göstermektedirler. Aynı zamanda doğumda genelde güçlük yaşanmaz.

Gelbvieh sığır ırkı normal standartlara göre orta veya geç denecek bir olgunlaşma gösterir ve iyi bir süt üretimine sahiptir. Genel olarak performans bakımından iyi özellik gösterirler fakat melezleme için boğa seçiminde dikkatli olmak gereklidir.


Gelbvieh(Alman Sarısı) Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?

• Gelbvieh sığır ırkı Jersey ırkından sonra en erken ergenliğe giren ırktır. Bu nedenle diğer sığırlar 24. Ayda buzağılamaya ulaşırken Gelbvieh sığır ırkı 22. Ayda buzağılaması için 13. ayda döllenebilmektedir.

• Clay Center, Nebraska ABD'de yapılan çalışmalar doğrultusunda Gelbvieh sığır ırkı , tüm ırklar ile kıyaslandığında 100 kg başına düşen en fazla kas alanına sahiptir. Bu sebeple kesim verimleri yüksektir.

• Gelbvieh sığır ırkı yağsız bir türdür, ancak hızlı büyüme oranları ve yıllık olarak pazarlanma miktarı düşünüldüğünde ,yüksek kaliteye sahip yumuşak yapılı genç sığır eti için uygun kaynaktır.

• Clay Center tarafından yapılan bir araştırmaya göre testis büyüklüğü diğer ırklarla kıyaslandığında en büyüğünün Gelbvieh sığır ırkına ait olduğu görülmüştür ve testislerdeki boyutun dişi hayvanların doğurganlıklarını etkileme payı olduğundan dişilerin oldukça doğurgan ve erken gelişmiş olduklarını kanıtlar niteliktedir.

• Gelbvieh ırkının sperm sayısı ve kalitesi oldukça iyidir.

• Gelbvieh sığır ırkı yüksek süt verimine ve buna uygun meme yapısına sahiptir.

• Uzun ömürlüdürler. Bu sayede sürü yenileme maliyetlerinin azalmasını sağlarlar.

• Vücut ağırlıkları boğalarda 1 ton ağırlığa ulaşabilirken, inekler yaklaşık 750 kg ağırlığındadır.

• Avrupa ülkelerinde bulunan boğa ırklarının neredeyse hepsi damızlık olarak kullanılabilmektedir. Fakat çoğu ırktan farklı olarak Gelbvieh sığır ırkının yalnızca boğaları değil inekleri de damızlık hayvan olarak kullanılabilmektedir. Hatta ergenlik, doğurganlık, süt verimi gibi öne çıkan özelliklerinden dolayı Gelbvieh sığır ırkının inekleri Avrupa’da damızlık dişi sığırların başında gelmektedir.

Gelbvieh (Alman Sarısı) Sığır Irkının Karakteri Nasıldır?

Gelbvieh sığır ırkı uysal ve sakin mizaca sahiptir ve bu özelliklerini yavrularına da aktarmaktadırlar. Aynı zamanda yetiştiricilerin tehlikeye girmesini de önlemektedir.

Güçlü annelik içgüdüleri mevcuttur bu da onların yavrularını korumasını ve iyi bir anne olmalarını sağlar.


Gelbvieh ( Alman Sarısı) Sığır Irkının Et Kalitesini Attırmak İçin Hangi Irk ile Melezlenebilir?

Çoğu uzmana göre Gelbvieh sığır ırkının Angus sığır ırkı ile melezlenmesinden her bakımdan olağanüstü bir sığır eti üretiminin sağlanacağı düşünülmektedir.Kaynakça

https://www.thatsfarming.com
http://www.thedairysite.com
https://tr.qwe.wiki

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.