Heck Sığır Irkı


Heck Sığır Irkının Tarihçesi Nedir?

Heck sığırları, 1920’li yıllarda Alman Heinz ve Lutz Heck kardeşler tarafından üretilmiş bir ırktır. 1920’li ve 1930’lu yıllarda Almanya, evcilleşmiş sığırlarını eski yabani formuna döndürmek istemiştir. Bu kardeşler ise soyu tükenmiş olan yabani Auroch sığırlarına benzer bir ırkı yeniden hayata geçirmek amacıyla melezleme çalışmalarına başlamışlardır.

Bu ırkın geliştirme çalışmaları sırasında iki kardeş farklı sığır ırklarını seçmişlerdir. Lutz Heck çalışmalarda İspanyol dövüş boğalarını kullanırken, Heinz Heck Münih de farklı ırktan hayvanlar kullanmıştır. Sonrasında çıkan İkinci Dünya Savaşı sırasında İspanyol dövüş boğaları sağ kalmamışlardır. Bundan dolayı çalışmalar Heinz Heck tarafından seçilen ırklar üzerinden devam etmiştir.

  Heinz Heck’in çalışmalarda kullandığı ırklar:

Heinz Heck 1932 yılında çalışmasını sonucunu almıştır ve  çalışmalar sonucunda ‘Glachl’ adında ilk boğa doğmuştur. Bu boğanın genetiği %75 Korsikalı sığırı, %25 ise Lowland x Highland x Angeln x Macar Gri sığırı karışımıdır. Modern Heck sığırlarının çoğu, Duisburg Hayvanat Bahçesi'nde bir Heck boğasıyla çaprazlanmış bir Watussi ineğinden gelmektedir. 

Heck Irkının Fiziksel Özellikleri Nelerdir ve Nasıl Karakteristik Özelliklere Sahiptir?


  • Heck sığırları melezlenme nedeniyle farklı renk türlerine sahip olabilirler. Boğalar hafif yılan balığı çizgili siyah renkli olabilirken, inekler genellikle kırmızı ya da kahverengi renklidir. Bazı boğaların sırtlarında açık renkli bir eyer olabilimektedir. Siyah inekler yaygınlık gösterir.
  • Hantal bir vücut yapısı vardır.
  • Atalarının genleri nedeniyle sert ve agresif mizaca sahiptirler.
  • Boynuzları karakteristik bir yapıya sahiptir ve belli bir şekli vardır. Boynuzun tabanı dışa ve yukarıya doğru, uçları ise içeri ve yukarıya doğru büyümektedir.
  • Bacakları, gövdesi ve omuz yüksekliği atalarına göre daha kısadır. 

Heck Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?


  • Canlı ağırlıkları erkeklerde 600-900 kilogram, dişilerdeyse 400-600 kilogram civarındadır.
  • Cidago yükseklikleri erkeklerde 140 santimetre, dişilerde 130 santimetredir.
  • Zor iklim koşullarına ve beslenme yetersizliklerine dayanıklıdırlar.
  • Benzetilmek istendiği ırka oranla çok daha küçük bir yapısı vardır.

Bu ırka ait verim değerleri tam olarak bilinmemektedir; çünkü 100 yıl önce ırkın deneylerinin başlamasından bu yana Avrupa'da kalan yaklaşık 2.000 büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Avrupa dışında nadiren bulunurlar ve ırkın kalanlarının çoğu hayvanat bahçelerinde yetiştirilmektedir. Bunun nedeni Heck kardeşlerin, ırkın Auroch'u temsil ettiğini düşünmesinden kaynaklanmaktadır. 


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.