Hereford Sığır Irkı


 Hereford Sığır Irkının Kökeni Neresidir ve Nereden Gelmiştir?

Hereford'un kökeni zamanla yok olmuştur; ancak genellikle Roman Briton'un küçük kırmızı sığırlarından ve bir zamanlar İngiltere ve Galler sınırı boyunca çok sayıda büyük bir Gal ırkından gelen damızlık sığırlar üzerine kurulduğu kabul edilmiştir. Hereford ismini, bu ırkın geliştiği İngiltere'nin tarihi bir tarım bölgesi olan Herefordshire ilçesinden almıştır. 
Herefordshire ilçesindeki bu sığır türünün kökenleri, 1600'lerin başından beri çeşitli tarım yazarları tarafından belirtilmiştir. 1700'ler ve 1800'lerin başında cinsin belgelenmiş kayıtları Herefordshire bölgesindeki ve çevresindeki çeşitli kişiler tarafından tutulmuştur. 

Hereford yetiştiricileri, sığırlarını yüksek bir sığır eti verimi ve üretim verimliliğini düşünerek şekillendirmişler ve bugün bu cinsin olağanüstü özelliklerini sabitlemişlerdir. 1742'den başlayarak "Silver" isimli bir inekten alınan bir boğa buzağı ve babasından miras kalan iki inek olan Pidgeon ve Mottle ile başlayarak Benjamin Tomkins, Hereford ırkını kurmasıyla tanınır.
Bu, Robert Bakewell'in hayvancılık teorilerini geliştirmeye başlamasından 18 yıl kadar öncedir. Bugün hala, başından beri Tomkins'in hedef olarak belirlediği ekonomik beslenme ile tahıl ve merayla doğal olarak yetişme ve kazanç, enerji yeteneği, dayanıklılık, erken olgunluk ve üretkenlik, bugün hala Hereford’un önemli özelliklerini oluşturmaktadır. 
Diğer öncü yetiştiriciler Tomkins'in öncülüğünü takip etmek ve Herefordshire sığırları için dünya çapında üne kavuşmak amacıyla İngiltere'den otların yetiştiği ve sığır eti üretiminin mümkün olduğu her yere ırkın ihracatının yapılmasına neden olmuşlardır. 

1700'ler ve 1800'lerin başında İngiltere'deki Herefords bugünkünden çok daha büyüktü. O günlerin pek çok olgun Herefords'ı 3.000 kilo veya daha fazla idi. Cotmore, o zaman için gösterişli bir boğaydı.1839'da gösterildiğinde 3,900 kilo ağırlığındaydı. Yavaş yavaş, daha pürüzsüz, kalite ve verimlilik elde etmek için tür ve kalite yönlü daha az aşırı boyut ve ağırlığa dönüştürülmüştür. 
Hereford, gerçek bir ırk olarak tanınan ilk İngiliz sığır ırkıdır.  

Hereford Sığır Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

 • Mutlaka başı, boynu, alnı, göbek altı, ayak eklemleri ve kuyruk tüyü beyaz olur.
 • Hem boynuzlu (İngiliz tipi) hem boynuzsuzdurlar.
 • Kırmızı – kahverengi rengindedir.
 • Sakin ve barışçıl yaşarlar.
 • İklimlere karşı kolay uyum sağlar ve dayanıklılık göstermektedir.
 • Sağlam kas yapısına sahiptir.
 • Az yağlı eti vardır ve yumuşaktır.
 • Döl verimi yüksektir.
 • Olgun erkekler 800 kg ağırlığındayken, olgun dişiler 500-600 kg ağırlığında olabilir.
 • Kaslı, orta ila uzun büyüklükteki bacaklara sahiptir. Ayrıca vücudun et yönünden değerli bölgeleri iyi gelişmiştir. 
 • Bu sığırlar canlılığı ve yemleme yetenekleri ve uzun ömürleri ile bilinmektedir. Birçok dişi 15 yaş veya daha fazla yaşayabilir ve buzağılar üretir.
 • Boğalar 12 ya da daha fazla yaşlarında damızlıkta karlı kalabilirler. Birçok yetiştirici yaşlı sığırlarını doğal nedenlerden ötürü ölene kadar saklar.
 • Herefordlar, Finlandiya'nın kutup karlarında göze çarpacak, Kuzey Transvaal'ın sıcaklığına dayanacak, Kuzey Uruguay’da ya da Brezilya'nın alt tropikal bölgelerinin sert iklimine ve sert otlarına dayanabilen ve gelişmeye açık ırklardır.
 • Herefordlar genellikle iyi sığır eti kalitesine sahiptir.

Hereford Sığır Irkının İstatistiki Özellikleri Nelerdir?

1) Mera veya avlu beslemesinde yaş ve kazanım oranı için daha fazla ağırlık sağlar.
2) Sığır eti olarak piyasalardaki en iyi fiyatlara liderlik eder.
3) Yetiştirme stoğu için daha yüksek satış fiyatına sahiptir.
4) Beslemede daha fazla kazanç ekonomisi sağlar.
5) Buzağı verimlerinin oranı yüksektir.
6) Ahır maliyetleri düşüktür.
7) Yönetim kolaydır.
8) İşçilik maliyetleri düşüktür.
9) Erken olgunlaşır ve uzun ömürlüdür.

Hereford Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?


Düveler 18-20 ayda sıfata girerler ve 14-15 yaşına kadar damızlık olarak kullanılırlar. Herefordların analık iç güdüleri kuvvetlidir. Buzağılarını koruma ve kollamada çok titizdirler. Yavrularını emzirirken kondisyonları düşmez. Sütleri sağıma gelmez. Et üretme kabiliyetleri yüksektir. Et randımanı mera besisinde %50 iken entansif beside %70’e kadar yükselmektedir.Erkek
Dişi
Cidago Yüksekliği
140 - 150 cm
130 - 140 cm
Canlı Ağırlık
800 - 1250 kg
500 - 750 kg
Buzağı Doğum Ağırlığı
36 kg
33 kg
  Hereford Sığır Irkının Buzağı Doğum Ağırlığı Ne Kadardır?
Erkeklerde; 36 kg, Dişilerde;33 kg’dır. 

Hereford Sığır Irkı Kaç Ayda Sıfata Girer ve Kaç Yaşına Kadar Damızlık Olarak Kullanılabilir?

18-20 ayda sıfata girerler ve 14-15 yaşına kadar damızlık olarak kullanılabilirler.

Hereford Sığır Irkının Canlı Ağırlığı Ne Kadardır? 

Erkeklerde ortalama: 800-1250 kg; dişilerde 500-750 kg kadardır. 

Hereford Sığır Irkının Et Randımanı Ne Kadardır? 

Et randımanı mera besisinde %50 iken entansif beside %70 kadardır.

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.