Piemontese Sığır Irkı

Piedmont Sığır Irkının Tarihçesi Nedir? Nereden Köken Almıştır?

Piedmont sığırları, Alpler sıradağları tarafından tenha ve korunan bir bölge olan kuzeybatı İtalya'daki Piedmont bölgesinden gelmektedir. Bu bölge bir zamanlar, Auroch (Bos Primigenius) olarak bilinen eski bir Avrupa sığır ırkı ile doluydu.

Yaklaşık 25.000 yıl önce Hindistan ve Afrika gibi tropik bölgelerde yaygın olan Zebu (veya Brahman) sığırları (Bos Indicus) Pakistan'dan göç etmeye başladı ve bir kısmı Piedmont bölgesinin vadilerini tercih etmişlerdi.

Bu iki farklı ırk olan Auroch ve Zebu, zorlu dağlık arazilerde birleştirilmiş ve binlerce yıl boyunca Piedmont sığır ırkı olmak için gelişmiştir. İtalya'dan bu Zebu göçünün etkisini de gösteren birkaç ırk vardır. Bunlar İtalyan "beyaz ırkları" olarak adlandırılır ancak Piedmont ile olan benzerlik renkten öteye gitmez.

1886'da Piedmont sığırlarında çift kaslılık özelliklerinin ortaya çıkması, bu gelişmenin muazzam potansiyelini fark edecek öngörüleri olan yetiştiricilerin dikkatini çekmişti.

İlk yetiştirici birliği İtalya’da 1887'de açıldı ve sürüyü iyileştirmek ve çift kaslılıkla ilişkili zararlı yönleri ortadan kaldırmak için tasarlanmış üreme programları uygulamaya konuldu. Myostatin geni yüz yıldan fazla bir süre sonra keşfedildi. Tüm memelilerde doğal olarak oluşan ve kas büyümesini kısıtlayan bu gendir.

Bununla birlikte, Piedmont sığırları söz konusu olduğunda, gen doğal olarak mutasyona uğradı ve çift kaslılık olarak bilinen durum sınırsız kas gelişimi ile sonuçlanmıştır. Piedmont sığırlarında kas gelişimi, diğer ırkların çoğundan ortalama %14 daha yüksektir. Myostatin geni, Piedmont sığır etinin gelişmesini sağladığı görülmüştür.

Piedmont Sığır Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


Piedmont, ağız çevresi, göz çevresi, kulakları, kuyruğu, toynağı ve boynuzları siyah olacak şekilde genellikle beyaz ile açık gri renktedir. Doğumda buzağıların kürk rengi soluk açık kahverenkli olmaktadır.

Irk, ince kemik yapısına sahip orta büyüklükte olup, geniş ve kaslı yapıya sahiptir. Orta büyüklükte bir gerdanı vardır. İnekler genellikle 550-600 kg ağırlığındadır, buzağılar doğumda ortalama 40-45 kg ağırlığındadır.

Piedmont sığırları uysal ve oldukça verimlidir, mükemmel annelik içgüdüleri, bol süt verimi sahip olup uzun ömürlüdürler. Genellikle dokuz yıldan uzun süre buzağı üretir. Buzağılama kolaylığı, genellikle doğumdan birkaç hafta sonra ortaya çıkan çift kaslılığın tezahüründeki gecikmenin bir sonucudur. Hafif bir kemik yapısıyla birleştirildiğinde bu durum uzun ince buzağılar oluşturur.

Yukarıda bahsedilen Piedmont sığırlarına özgü olan özellik, daha çok 'çift kas faktörü' olarak bilinen kas hipertrofisidir. Çift kas faktörü geçen yüzyılın başında ortaya çıkmıştır.

Piedmont'un süt üretimi buzağıyı emzirmek için yeterlidir. Bu durum geçmişte ırka uygulanan çift amaçlı seleksiyonun bir sonucudur. Piedmont yetiştiricilerinin bazıları sütü peynir üretimi için kullanır. Piemonte bölgesi vadilerinden gelen "Castelmagno", "Bra", "Raschera" peynirleri ve "Tome" peynirlerinin çoğu Piedmont sütü ile üretilmektedir. 

Piedmont, yüksek yem dönüşümü ve verimliliği ile bilinir ve 1991 yılında Great Western Beef Expo tarafından yem-performans oranı açısından birinci sırayı almıştır. Ortalamadan daha yüksek ağırlık kazanımları yaygındır ve bazı çalışmalarda Piedmont ırkı ortalama günlük kilo artışı 4,44 lbs  (2 kg) olarak bildirilmiştir. 


Piedmont Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?
ERKEKLERDE
DİŞİLERDE
CİDAGO YÜKSEKLİĞİ
140-155 CM
135-145 CM
CANLI AĞIRLIK
1000-1200 KG
650-750 KG
CANLI AĞIRLIK ARTIŞI
1300 gr /gün
1500 gr/gün
BUZAĞI DOĞUM AĞIRLIĞI
32 kg - 42 kg32 kg - 42 kg
ET RANDIMANI
%75 - %82 
%75 - %82 
KESİME UYGUNLUK
12-14 Ay
15-18 Ay

 


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.