Pineywoods Sığır Irkı


Pineywoods Sığır Irkının Tarihçesi Nedir?

Pineywoods, Amerika Birleşik Devletleri'nde ki en eski sığır ırklarından biridir ve ırkın kökeni 1500'lerin başında Amerika'ya getirilen İspanyol sığırlarından gelmektedir.

1521'de İspanyol Juan Ponce de Le ón , iki sömürge gemisi ile Florida'nın güneybatı sahiline çıkarma yapmıştır. Gemide 50 at ve 7 baş sığır dahil diğer çiftlik hayvanları da bulunmaktadır. Bunlar, Amerika Birleşik Devletleri toprağına ilk adım atan sığırlardır. İspanyolların Amerika’yı keşfettiği dönemde bu bölgeye 300 civarında sığır getirdiği düşünülmüştür ve İspanyol sömürgeciler, İspanyol çiftçiliğine özgü kapsamlı sığır çeşitliliği bulunan çiftlik sistemleri kurmaya başlamışlardır. Kurulan çiftliklerde Pineywoods, Florida Cracker, Texas Longhorn gibi criollo (Avrupa kökenli ancak Amerika'da doğmuş) sığırlar yetiştirilmeye başlamışlardır. İlerleyen dönemlerde Pineywoods sığırları,  iç savaş sırasında askerleri besleyen, top ve vagon çeken sığırlardan birisidir. Savaştan sonrada yük hayvanı olarak kullanılmaya devam etmişlerdir. Bununla birlikte, Güney nüfusunun tamamına süt, sığır eti ve post sağlamışlardır.

1950'li yıllardan sonra, Amerika'nın dört bir yanında besi yerleri bulunmuştur. Fakat bu dönemde hayvanlarda ağırlık artışı ön planda olduğu için, daha büyük "gelişmiş" ırklar tercih edilmiş, Pineywoods ırkı daha geride kalmış bir ırk olarak görülmüştür. Bundan dolayı bu sığır türü sürekli olarak melezlenmiştir. Melezlemenin aşırı kullanımı, safkan Pineywoods sığırlarının neslini tüketme noktasına getirmiştir. Melezlemelerin devam etmesine rağmen birkaç aile safkan Pineywoods sığırlarını elinde tutmuşlardır. Dolayısıyla günümüze kalan bu bu safkan hayvanlar, ırkı dikkatli bir şekilde yenilemek için kullanılmaktadır.


Pineywoods Sığır Irkının Fiziksel ve Karakteristik Özellikleri Nedir?


 • Kırmızı, beyaz, kahverengi, siyah ve griye kadar değişen geniş bir renk yelpazesine sahiplerdir.
 • Değişken mizaçlara sahip olmasına rağmen genellikle sakindirler.
 • Küçük ve dayanıklı bir ırktır.
 • Pineywoods sığırlarının çoğu boynuzludur ve boynuzlarının şekli, yapısı değişkendir.
 • Hastalıklara karşı doğal bir direnç geliştirmişlerdir ve aynı zamanda çoğu böceklere ve parazitler karşı dirençlidirler.

Pineywoods Sığır Irkının Verim Özellikleri Nedir?


 • Canlı ağırlıkları erkeklerde ortalama 400-550 kilogram arasında, dişilerde ise 300-400 kilogram arasındadır.
 • Buzağıların doğum ağırlığı çok düşüktür.
 • Yavrulamada zorluk yaşamazlar.
 • Anneler buzağılar için oldukça yüksek miktarda süt üretirler.
 • Engebeli mera ve çalılık arazilerde kendilerine yetebilen kolay beslenebilen hayvanlardır.
 • Uzun ömürlü ve üretkendirler.
 • Eti oldukça lezzetli, kalın ve yağsızdır. Bu ırkın eti aynı zamanda, Amerika’da tehlike altındaki en iyi on gıdadan biridir. 

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.