Red Poll Sığır Irkı

Red Poll Sığır Irkının Tarihsel Gelişimi Nasıldır?

Red Poll sığır ırkı, kombine bir ırk olarak İngiliz yetiştiriciler tarafından geliştirilmiştir. Red Poll sığır ırkının kökeni İngiltere’deki Suffolk ve Norfolk şehirleridir. Bu şehirler İngiltere’nin oldukça bataklık olan ve Kuzey Denizi’ni çevrelediği için üretimden oldukça yoksun olan bölgesinde bulunmaktadır. İngiltere’nin ilk genel tarım kayıtları özellikle Suffolk County’de süt ürünlerine büyük bir ilgi olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte çiftçiler sadece süt üretimi üzerine yoğunlaşmamış aynı zamanda yüksek kaliteli karkas üretimide yapmak istemişlerdir. Yetiştiriciler bu ırkı aşırı büyük hayvanlar üretmektense canlı ağırlık artışı hızlı ve kolay olacak bir ırk üretme ihtiyacı duydukları için geliştirmişlerdir. Bu bakımdan Red Poll sığır ırkı kombine bir ırktır. Suffolk’a ilk sığırların ne zaman getirildiği bilinmiyor ancak Romalılar tarafından getirildiği düşünülmektedir. Rev. Arthur Young 1794’te Suffolk sığırlarını tartışırken, Norfolk şehrinde "Tarımın Genel Görünümü" adlı kitabında şunları bildirmiştir: "Bu cins evrensel olarak boynuzsuzdur. Boyutu küçük ve çok azı iri oluyor. Bazı sığırların önemli noktalarını tarif edecek olursam; gerdan çok az, ince ve uzunsak bir baş, ince bacaklar ve büyük bir karkas, çıkıntılı omurga, ince ve oluk şeklinde bir çene, bel dar, meme geniş, süt damarları oldukça büyük ve et randımanı oldukça fazladır. Gördüğüm en iyi sağmal inekler ya kırmızı benekli ya da sarımsı krem renkliydi..."

Norfolk ve Suffolk sığırlarının ilk olarak ne zaman çaprazlandığı veya diğer ırkların kan hattı ne zaman bu ırka karıştığı bilinmemektedir.

Red Poll Sığır Irkının Amerika'daki Gelişimi Nasıl Olmuştur?

New York eyaleti 1873’te Red Poll sığırı ithal etmeye başlamıştır. İlk ithalatı bir boğa ve üç düveden ibaretken iki yıl sonra dört inek daha ithal edilmiştir. 1882’de üç boğa ve yirmi üç düve daha getirilmiştir. Amerika’ya 1902 yılına kadar ithal olarak Red Poll ırkı getirilmiştir. Bu ırk ABD’ye getirildiğinde 300 baş sığır ile üretilmiştir. Daha sonra Kanada’ya yayılmıştır. Kombine bir ırk olan Red Poll sığır ırkını, ABD öncelikli olarak et üretimi için kullanmıştır.

Red Poll Sığır Irkının Özellikleri Nelerdir?

 • Red Poll sığırlarının meme yapısı gelişmiştir. Memedeki ve derideki pigmentasyon sayesinde güneş yanıklarını engellenmiş olur.
 • Doğal olarak boynuzsuzdur ve koyu kırmızı renktedir.
 • Diğer İngiliz ırkı sığırlar gibi orta büyüklükteki cüssededirler.
 • Güçlü bacaklara ve iyi derecede yürüme kabiliyetine sahiptirler.
 • Hem inekler hem de boğalar çok uysaldırlar. Bu nedenle yetiştirilmesi kolaydır.
 • Kolay buzağılama yaparlar ve sağım yetenekleri nedeniyle düşük ağırlıklı ve hızlı gelişen buzağılar doğururlar. Bu nedenlerden dolayı boğalar süt sığırcılığı boğaları olarak kullanılırlar. İnekler 15 yaşına ve daha fazla kadar buzağı doğurabilir.
 • Et kalitesi yüksektir. Tüketiciler tarafından beğenilerek tüketilir. Avusturalya’daki lezzet yarışmalarında ödüller kazanmıştır.
 • Red Poll, İngiltere’de hala sütü için sağılmaktadır. Sütü küçük yağ kürelerine sahiptir. Bu nedenle süte alerjisi olanlar için keçi sütünden sonra vazgeçilmezdir.

Red Poll Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?

 • Doğum kolaylığı gösterir.
 • İnekler birden fazla buzağıya bakabilirler.
 • Kaliteli besleme ile aşırı soğuklara dayanıklılığı oldukça fazladır.
 • Mükemmel kalitede sığır etine sahiptir.
 • Uysal mizaçları ile yetiştirilmesi kolaydır.
 • Farklı çiftlik yönetim sistemlerine uyumu yüksek hayvanlardır.
 • Yemden yararlanma oranları kalitesiz yemlerde dahi yüksektir.
 • Uzun ömürleri sayesinde çiftlikte kullanım süreleri uzundur.
 • Suni tohumlamada başarılı sonuç verme oranları yüksektir.
 • Annelik içgüdüleri yüksektir ve yavrularına iyi bakarlar.

Red Poll Sığır Irkının Dağılım Alanları Nerelerdir?

Red Poll sığır ırkı iyi nitelikleri sayesinde geniş coğrafyalarda yetiştirilmektedir. Bunlar; ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Avrupa dahil olmak üzere tüm dünyaya Birleşik Krallık’tan ihraç edilmiştir.

Red Poll Sığır Irkının Süt Verimi Özellikleri Nelerdir?

Süt yağının moleküler yapısı bakımından buzağıları için hızlı bir büyüme oranı oluşturur. Bunun yanı sıra sütteki yağ oranı %4,2 ve protein oranı %3,5 ‘ tir.Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.