Romagnola Sığır Irkı


Romagnola Sığır Irkının Kökeni Neresidir?

Romagnola ırkının ataları ('Roma - nola' olarak telaffuz edilir), İtalyan yarımadasında yaşayan ve büyük ölçüde Avrupa-Asya kökenli bir sığır olan Bos primigenius nomadicus'tan gelen vahşi bir öküz olan Bos primigenius podolicus'tur. Aginul liderliğindeki Gotik istilası ile MS dördüncü yüzyılda İtalya'ya gelen bozkırlar tarafından keşfedilmişlerdir.

Bu ilkel sığırlar, daha önce Romagna olarak bilinen Ravenna, Forli, Bologna, Ferraio, Pesaro ve Floransa gibi illerde İtalya genelinde değişen benzer özelliklere sahip birkaç ırk doğurmuştur. Bu ırkların karışımı, bugünkü Romagnola olarak bildiğimiz ırkın oluşumunu sağlamıştır.

 Irk, Podolic gri sığır grubuna aittir ve İtalya'nın Emilia-Romagna bölgesindendir. Esasen geçmişte bir yük hayvanı olarak kullanılmış ve bu amaçla yetiştirilmiştir. Ancak yirminci yüzyılın ortalarında tarımın makineleşmesinden bu yana, öncelikle et üretimi için yetiştirildiler. Bugün Romagnola sığırları, anavatanlarının dışında birçok başka ülkede de bulunmaktadır.

Romagnola, Emilia-Romagna bölgesinin zorlu ve inatçı arazisinde ihtiyaç duyulan sağlam bacaklar ve toynaklarla ortaya çıkan iyi gelişmiş, kaslı ve sağlam yapıyı açıklayan damızlık hayvanlar olarak kullanılmıştır. Burada, ırkın ikili bir et üretimi / iş yeteneği elde etmek için seçime girmeye başladığı on sekizinci yüzyıla kadar neredeyse hiç değişmemiştir.

Tarih boyunca Romagnola, ovaları sürmeye yardımcı olan bir hayvan olarak kullanımıştı ve sığır eti ikinci plandaydı. Verimli topraklar ve yüksek kaliteli yem, giderek daha kaslı bir türün evrimine önemli ölçüde katkıda bulunurken, Romagnola'nın adeta canlı traktör olarak kullanılmaya devam edilmesi ırkın yapısal sağlamlılık ve dinamiklik özelliklerini sağlamıştır.

Romagnola'ya olan uluslararası ilgi, ilk sığırların İtalya'yı 1970'lerin başında İskoçya’ya gitmesinden bu yana giderek artmaktadır ve çok popüler bir sığır ırkı haline gelmektedir. Romagnola sığırları, et üretimi ve yük hayvanı olarak kullanılan kombine bir sığır türüdür.  

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, bu hayvanların sayısı İtalya'da keskin bir düşüş yaşamıştır. Toplam sayıları 2013 yılı sonunda 13.054 olarak kaydedilmiştir. 1900 yılında Paris'te düzenlenen uluslararası sergide Romagnola, en iyi sığır ırkı olarak birincilik ödülünü kazanmıştır.

Sonuç olarak, Romagnola boğaları bugün en büyük sığır eti ırkları arasındadır. Çok ağır kasları bir zamanlar damızlık için aranmasına rağmen, bu özellik şimdi et amacıyla dikkat çekmektedir. Bel, kalça ve alt uyluk üzerindeki kaslılıkları özellikle belirgindir.

Romagnola Sığır Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


  • Romagnola, genellikle fildişi beyazı renginde, ön kısımları griye meyilli olan büyük hayvanlardır. Bazı hayvanlarda renk gri veya siyah geçişlidir.
  • Boğaların boynuzları yarım ay şeklinde, ineklerin boynuzları ise hafif ve lir şeklindedir. Bu durum ayırt edici bir özelliktir Boynuzlar, genç hayvanlarda arduvaz grisi rengindedir, olgunlaştıkça dibinde soluk ve uçta koyulaşır.Renkleri sıcak iklimlerde onlara yardımcı olur ve kış aylarında yoğun tüyler çıkarır.
  • Romagnola, yaklaşık 1250 kg ağırlığındaki boğaların ve 750 kg ağırlığındaki ineklerin kalınlığına ve kas gücüne dair belirgin kanıtlar gösteren sağlam bir hayvandır. Oranlarının incelenmesi (derin bir göğüs yapısı) Romagnola'yı mezo dallı-morphous ırklar arasına yerleştirmektedir.
  • Erken gelişim ırkın bir özelliğidir. Romagnola her zaman anneye özgü özellikler için seçilmiştir; bu durum erken olgunlaşan ve oldukça doğurgan dişilere neden olmuştur.
  • Süt üretim kalıtsallığı yaklaşık yüzde 40 olarak bildirilmektedir.
  • Romagnola inekleri buzağılama kolaylığı ile tanınır. Buzağılar sağlam, dinç ve genellikle doğumdan sonra hızlı bir şekilde kalkar ve emerler.
  • Romagnola sütü besleyicilik özelliği yüksek olup 205 günde 500 ila 700 kg ağırlığında sütten kesme yaşına denk olan buzağılar üretir.
  • Vücudun üst ve arka kısmı, ırkın sığır eti üretme kabiliyetinin en belirgin olduğu alanlardır.

Romagnola Sığır Ikının İstatistiki Özellikleri Nelerdir?


Romagnola sığırlarının büyük ve güçlü ön kısımları ve kısa ama güçlü bacakları vardır.

Romagnola boğalarının ortalama boyu 155 ila 158 cm, ineklerde 139 ila 144 cm arasındadır. Boğalar ortalama ağırlık olarak yaklaşık 1200 ila 1300 kg'dır.  ineklerin ortalama vücut ağırlığı yaklaşık 650 ile 700 kg'dır.

Romagnola ırkının varlıklarından biri, sığır etinin olağanüstü besleyici ve görsel kalitesidir.  Romagnola sığır etinin kalitesi evrensel olarak kabul edilmektedir. Et, açık pembe-kırmızı renkli, ince dokulu ve mükemmel mermeleşme ile üstün bir tada sahiptir.

Düşük kolesterol seviyeleri bilimsel olarak doğrulanmıştır. İtalya'da 1982'den beri Romagnola etinin kalitesi, üretim döngüsünü baştan sona kontrol eden Yetiştiriciler ve Kasaplar Konsorsiyumu tarafından garanti edilmektedir. Böylelikle üstün kaliteli dana eti, özel kontrollü kasap dükkânlarında ve talebin arz-talep dengesinin arttığı pazarlarda tüketicilere sunulmaktadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.