Sussex Sığır Irkı


Sussex Sığır Irkının Kökeni Neresidir Ve Nereden Gelmiştir?

1066 yılında İngiltere’nin Norman istilasında bahsi geçen Sussex sığırı, gerçekten eski bir sığır ırkıdır.

Sussex sığır ırkının bir zamanlar İngiltere’nin güneyinde bulunan Weald Sussex ve kentin yoğun ormanlarında yaşayan boynuzlu kırmızı ineklerin soyundan geldiği söylenmektedir.  Orijinal ırk özelliklerinden biri uzun ve güçlü boynuzlarıdır. ( Görünüm olarak eski İngiliz Longhorn sığırlarına oldukça benzeler.)

Yetiştirildikleri bölgede besin değeri düşük meraları iyi değerlendirdikleri bilinmektedir. Meradaki hareket hızları ve et randımanları için yetiştirilmişlerdir.

Safkan Sussex sığırlarına yapılan en eski referanslardan biri, Arthur Young tarafından 1793’te “Sussex’ta Tarım” kitabında yapılmıştır. Kitapta; Sussex sığırlarının koyu kırmızı renklerinden, et kalitesinin iyi olduğundan ve derilerinin ince olduğu için yetiştiricilerin ilgini çektiğinden bahsetmiştir.

Bu ırk,  yetiştiricilerin hem kırmızı rengini hem de sığır eti özelliklerini teşvik etmeye başladığı 1800’lere kadar ciddi bir şekilde gelişmemişti.

İlk kez birliği 1974 yılında kurulan Sussex Sığırı 1884 yılında ise John Overton isimli bir sığır yetiştiricisi tarafından Amerika Birleşik Devletlerine ihraç edilmiştir.

1970 li yıllarda Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’ya ihraç edilen Sussex sığırı bu dönemlerde oldukça popüler olmayı başarmıştır. Sussex sığırları en popüler olduğu dönemlerde ana vatanları olan İngiltere’nin zor arazi koşullarında çalışmaya uygun, güçlü ve aktif öküzler ürettikleri için tercih edilmiştir. Yük ve arazide kullanım amaçlı olarak yetiştirilen Sussex öküzler yerini atlara bıraktıkça sığır ırkı olarak yetiştirilmeye devam edilmiştir.

Son yıllarda Sussex sığırı yetiştiricileri cinsin doğasında var olan genetik nitelikleri koruyarak, birinci sınıf kalitede en fazla karkas randımanı elde etmeyi amaçlayarak üretim yapmaya başlamışlardır.

 Sussex Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?


Canlı ağırlık; erkeklerde 900 – 950 kg, dişilerde 550 – 600 kg arasındadır.

Cidago yüksekliği; erkeklerde 145 cm, dişilerde 135 cm’dir.

Buzağı doğum ağırlığı 34 – 37 kg’dır.

Sussex Sığır Irkının İstatistiki Özellikleri Nelerdir?

 • Rengi kızıl, kuyruk ucu ve boynuzları beyazdır.
 • İyi kas yapılıdır.
 • Sinek ve böceklere dayanıklıdır.
 • Sıcak iklime dayanıklıdır.
 • Sessiz ve yetiştirilmesi kolaydır.
 • Mükemmel bir mizaca sahiptir ve sakin doğasıyla bilinir.
 • Hareketlilik - güçlü bacaklar ve ayaklar Sussex'in zor arazilerde uzun mesafeler boyunca yürümesini sağlar.
 • Yüksek doğurganlık oranına sahiptir. (Sussex inekleri kolay doğum yapar.)
 • Kolay buzağılama özelliği gösterir. (Sussex buzağıları doğumda ortalama 30-40 kg ağırlığından küçüktür.)
 • Erken olgunlaşırlar.
 • Yemden yararlanma oranı yüksektir.  (Sussex sığırları, kalitesiz yemlerle bile idare edebilirler. Otlak alanlarında seçici değillerdir.)
 • Sussex boğaları, süt sığırcılığı sürüleri için ideal tohumluk boğalar olur.
 • Pigmentli ciltleri ve çok sayıdaki ter bezleri sayesinde ısıya dayanıklıdırlar. Bu niteliği, Sussex'in birçok farklı iklim koşullarında gelişmesini sağlar. Yaz aylarında ya da ılıman iklimlerde postları ince yapılı hal alır. Soğuk iklimlerde ise postları buna uyum sağlar.

 

Sussex Sığır Irkının Canlı Ağırlık Artışı Ne Kadardır?Canlı ağırlık artışı 1.700 gr/gün’dür.
 


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.