Swiss Braunvieh Sığır Irkı


Swiss Braunvieh Sığır Irkının Kökeni Neresidir?

Çoğu süt ırkı tarihçisi, Kahverengi İsviçre veya Braunvieh sığırlarının tüm süt ırklarının en eskileri olduğu konusunda hemfikirdir. Güzel kahverengi inekler İsviçre'nin kuzeyi ve doğu kesiminde geliştirilmiştir. İsviçre göl sakinlerinin kalıntılarında bulunan kemikler muhtemelen M. Ö. 4000'e kadar uzanır ve bugünün Kahverengi İsviçre ineğinin iskeletine  benzerliğe sahiptir.

Belgesel kanıtlar, Einsiedeln manastırında yaşayan Benedictine rahiplerinin bu sığırları yaklaşık 1000 yıl önce yetiştirmeye başladığını göstermektedir. Schwyz kantonu, kahverengi İsviçre sığırının erken gelişiminin yaşandığı yerdir ve İsviçre'de bu ırk genellikle "Schwyer" veya "Brown Schwyzer" olarak adlandırılmaktadır.

Irkların ortaya çıktığı tüm kantonlarda Almanca konuşan insanlar yaşamaktadır ve büyük sığırların, 1860 yılına kadar genellikle boyut olarak zayıf olan İsviçre sığırlarını geliştirmek için Almanya'dan getirilmiş olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle ırk "İsviçre Kahverengisi Braunvieh" olarak da bilinmektedir.

Kahverengi İsviçre süt sığırları aslında Braunvieh sığırlarından geliştirilmiştir. Braunvieh son derece iyi bir sağım sığır ırkıydı ve yıllar önce, bazı hayvan yetiştiricileri en iyi sağım özelliği için Braunvieh'i seçti ve bu seçilmiş bireyleri süt üretimi için yetiştirmeye başladı. Birçok nesilden sonra Kahverengi İsviçre süt sığırları geliştirilmiştir.

Kahverengi İsviçre'nin doğduğu yer olan İsviçre, yaklaşık 15.940 mil karelik toplam alana sahip olup çok dağlık bir ülkedir. Bununla birlikte, bölgenin yaklaşık yüzde 25'i kayalar, göller, nehirler, karla kaplı dağlar ve buzullarla kaplıdır ve sadece yarısı saman ve mera için kullanılan yaklaşık sekiz milyon dönümlük verimli bir araziye sahiptir. İsviçre, uzun yıllardır peynir üreten bir ülke olarak bilinmektedir ve yaz aylarında süt sürülerinin çoğu dağlık bölgelere götürülmektedir ve yoğun yağışlardan kaynaklanan bol meralarda ve çayırlarda otlamaktadır.

Swiss Braunvieh Sığır Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


  • Brown Swiss veya Braunvieh, kremsi beyaz bir ağzı ve koyu burun, koyu mavi göz pigmentasyonu ile açık kahverengidir ve bu türün aşırı güneş ışınlarına direnmesine yardımcı olur.
  • Kahverengi İsviçre sığırları boynuzlu ve boynuzsuz olarak yetiştirilmiştir. Boynuzları kısadır ve üste doğru beyaz renkte büyür.
  • Brown Swiss; sağlam, üretken, uzun ömürlü, güçlü, uyum sağlayabilen iyi toynak ve uzuvlarla çok iyi dengelenmiş bir ırktır.
  • Bu ırk, sütü ve sığır eti amaçlı kullanıldıklarından, iyi süt ve et verimi sağlayan kombine bir kullanıma sahiptir.
  • Dünyanın dört bir yanındaki süt üreticileri, iyi süt, protein ve tereyağı üretimi nedeniyle her gün sürülerine Brown Swiss eklemektedir.
  • Doğru ayakları ve bacakları, diğer birçok ırka göre daha fazla laktasyon için sağım sürüsünde kalmalarına izin verir.
  • Kahverengi İsviçre ineğinin sütü peynir üreticileri tarafından çok beğenilmektedir. Brown Swiss tarafından üretilen süt ve protein hacmi, peynir pazarları için en iyi sütü oluşturur. Brown İsviçreli yetiştiriciler, çoğu peynirin üretimi için herhangi bir süt cinsi arasında en iyi yağ-protein oranından yararlanır. Bu nedenle bu ırkı tercih etmektedirler.

Swiss Braunvieh Sığır Irkının İstatistiki Özellikleri Nelerdir?


Kahverengi İsviçre ırkının sütü, herhangi bir süt türü arasında en uygun protein / yağ oranına sahiptir.

Ayak ve bacak yapısı  düzgün yapılandırılmış bacaklar, güçlü, sert, siyah, iyi biçimlendirilmiş ayaklarla birleşir. Bu durum birçok Brown Swiss'in 12-15 yaşına kadar sürüde üretime devam etmesini sağlayan en önemli özelliklerinden birisidir.

Karakteristik uzun ömürlülüğü Brown Swiss'te çok belirgindir. Irk, diğer ırklara göre daha geç olgunlaşma eğilimindeyken, inekler zirveye 5. veya sonraki laktasyonlarda ulaşma eğilimindedir. Bazı ırklar bu aşamaya ulaşmakta zorlanırken, Brown Swiss'in gücü uzun üretken yaşam sürmelerine izin verir.

Kahverengi İsviçreli inekleri büyük bir dayanıklılığa ve güce sahip sığırlardır. Brown Swiss sahipleri arasında, ineklerin metabolik problemlerle veya başka herhangi bir nedenle 'düşmesi' durumu nadir yaşanmaktadır.

Brown Swiss, diğer mandıra ırkları ile çaprazlandığında veya bu nedenle sığır ırklarında da genel olarak ana ırkın üretimini ve gücünü geliştirmedeki rolleriyle ünlüdür. Bu, tropik bölgelerden dağ bölgelerine kadar tüm dünyada belirgindir.

Braunvieh boğaları, genç yaşta skrotal ve testis gelişimleri ile bilinir ve 12 ila 14 aylıkken yetenekli, verimli yetiştiricilerdir.

Swiss Braunvieh Sığır Irkının Bakımına İlişkin İstatistikler Nelerdir?


Braunvieh-cross dişileri, geleneksel Hereford-Angus melez dişilerinden % 5 daha fazla sütten kesim ağırlığı ve diğer melez dişilerden % 4 ila % 11 daha fazla sütten kesim ağırlığı sağlamaktadır.

Ekonomik olarak, sütten kesilmiş inek başına kilolarını % 4 ila 11 oranında artırabilen herhangi bir ticari inek-buzağı işletmecisi, sürünün kar potansiyelini artırmak için muazzam bir ekonomik fırsata sahiptir. Bu buzağıya sahip ağırlık avantajını Braunvieh boğalarının kullanımından kaynaklanan gebe kalma oranındaki % 7 artışla birleştirerek Braunvieh genetiğini kullanmanın ekonomik avantajı önemli hale gelir.

 ABD Et Hayvanları Araştırma Merkezi'nden alınan diğer veriler, Braunvieh ve Braunvieh-cross dişilerinin neden bu kadar iyi anneler olduklarını göstermektedir. Araştırmalar, düzenli olarak yeniden üreyip buzağıladıklarını ve sütten kesimde ağır buzağılar üretmeye yetecek kadar süt sağladıklarını ortaya koymaktadır.

 Buzağı Sağ kalımı: % 10 ila 15

Melez buzağıların büyümesindeki artış: % 4 ila 11

Daha fazla sütle beslenmede oluşan sütten kesim ağırlığı: % 4 ila 11

Braunvieh ve Braunvieh çapraz dişileri, genç yaşta cinsel olarak olgunlaşır. ABD Et Hayvanları Araştırma Merkezi (MARC), Clay Center, Nebraska'da, Braunvieh çapraz düveler için ortalama ergenlik yaşının 332 gün olduğu ve 550. günde hamile olan Braunvieh çapraz düvelerin yüzdesinin % 93 olduğu gösterilmiştir.

Braunvieh inekleri tipik olarak 1.100 ila 1.500 pound ve olgun boğalar 1.800 ila 2.500 pound ağırlığında olacaktır. Braunvieh dişileri ve boğaları orta büyüklükte olsalar da kaslarını, üstün kalite derecelerini, büyüme oranlarını ve verimli yem dönüşümlerini yavrularına aktarmaktadırlar.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.