Altın Guernsey Keçisi


Altın Guernsey keçisi, esas olarak süt üretimi için kullanılan bir süt keçisi türüdür. Kanal Adaları'ndaki Guernsey Bailiwick'ten gelen nadir bir keçi ırkıdır.

Altın Guernsey Keçisi Nereden ve Ne Zaman Gelmiştir?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Fransız kıyılarına yakın Kanal Adaları'ndan biri olan Guernsey'den çıkan Altın Guernsey keçisi, tahmini 500-1000 üreyen dişiyle Nadir Irk Hayatta Kalma Vakfının İzleme Listesi'nde yer almıştır. Ancak bu sayının çoğu kişi tarafından olduğundan daha iyimser bir tablo çizdiğine inanılıyor. Altın Guernsey cins derneği tarafından yürütülen son nüfus sayımında, 563'ü dişi, 500'den azı 2009'da hala üreme çağında olan toplam 679 keçi sayılmıştır.

Altın Guernsey'in, Alman ordusu İkinci Dünya Savaşı sırasında Guernsey Adası'nı 1940 yılında işgal ettiğinde nesli tükenmek üzereydi.

Kraliyet donanması, Manş Adaları'nı ablukaya almış ve Alman ordusu ve işgalden önce tahliye edilmeyen adalılar için ciddi yiyecek kıtlığına yol açmıştır.

Alman askerleri adanın hayvanlarını yemeye yönelmiştir. 1930'ların sonlarından beri bu keçileri besleyen bir adalı olan Miriam Milbourne olmasaydı Altın Guernsey keçisinin bu süre zarfında neslinin tükeneceğine inanılıyordu. Sürüsünün az bir kısmını askerlerden saklamıştır.

Miriam, savaş sırasında sadece Altın Guernsey keçisinin hayatta kalmasını sağlamakla kalmamış aynı zamanda 1945'te işgalin sonunda bir üreme programı başlatmıştır. Küçük grubunu, yaklaşık 30 hayvandan oluşan bir sürüye çıkarmayı başarmıştır. 1967'de tür, ülke geneline yayıldığı İngiltere'ye ithal edilmiştir.

Cins mağaralarda saklanmaktan uzun bir yol kat etmiş olsa da Nadir Irk İzleme Listesi'nden çıkarılması için hala uzun bir yolu vardır.

Altın Guernsey Keçisi Irk Özellikleri Nelerdir?

Altın Guernsey, hoş bir mizaç ve iyi besin özellikleri içeren sabit bir süt verimi ile son zamanlarda yararlı bir ev keçisi olarak popülerliği artan çekici bir hayvandır. Yiyecek dönüştürme ve sakin mizaçtaki güvenilirlikleri, onu bir aile hayvanı olarak ekonomik bir öneri haline getirir.

Altın Guernsey Keçisi Karakteristlik Özellikleri Nelerdir?

  • Altın Guernsey keçisi güzel, orta boy bir hayvandır.
  • Diğer İngiliz sağım keçilerinden daha küçük ve daha ince kemiklidirler. Kürk uzunlukları çok çeşitlidir.
  • Keçiler, soluk sarışından derin bronza kadar değişen tonlarla altın rengindedir.
  • Erkekler genellikle boynuzlu dur. Çok görkemli boynuzları vardır, çok azının boynuzları yoktur.
  • Altın Guernsey tekesinin minimum ağırlığı 60 kg, dişiler için minimum 55 kg'dır.
Bilimsel adı:
Capra aegagrus hircus 
 Cins Adı:
 Altın Guernsey
Irkın Amacı:
Süt Cinsi
İklim Toleransı:
Tüm İklimler
Kaban Rengi:
Altın, derin bronz
Ülke / Menşe Yeri:
Guernsey

Altın Guernsey Keçisinin Bakım Yeri Nasıl Olmalıdır?

Keçileriniz için güvenli bir ortam yaratın. Keçileri yemyeşil mera alanlarına maruz bırakmadan önce daha yüksek magnezyum seviyelerine sahip bir mineral takviyesi sunun. Keçilerinizi her türlü yırtıcı hayvanlardan, zararlı hayvanlardan ve bitkilerden uzak tutun. Keçilerinizin güvenli bir şekilde içeride kalabilmeleri ve vahşi hayvanları ve avcıları dışarıda tutabilmeleri için çitin yeterince uzun olması gerekir.

Altın Guernsey Keçisinin Avantajları Nelerdir?

⦁ Altın Guernsey'ler sütleri için saklanır ve İngiliz Keçi Derneği tarafından bir süt cinsi olarak kabul edilir.

⦁ Cins, öncelikle süt üretimi için kullanılır.

⦁ Süt, tereyağı ve protein bakımından daha yüksek olduğundan peynir yapımı için mükemmel bir seçimdir.

⦁ Altın Guernsey keçisinin sütü, tereyağı yağı ve protein bakımından daha yüksektir.

⦁ Sütleri yaklaşık% 3.72 tereyağı ve yaklaşık% 2.81 protein içerir.

⦁ Altın Guernsey keçisinin sütü peynir yapmak için mükemmeldir.

⦁ Sütleri tatlıdır ve kullanılan süt hacmi başına daha fazla peynir verimi verdiği görülür.

Altın Guernsey Keçisi Gerçekleri :


⦁ Normal aralıkla 4 ila  7 litre arasında günde ortalama 2 litrelik orta düzeyde süt verimi sağlarlar.

⦁ Süt yağı ve protein içeriği yoğurt ve peynir yapımına uygundur.

⦁ Keçiler dayanıklı, zeki, meraklı ve hatta şefkatlidir.

⦁ Cins ayrıca soluktan foxy kırmızıya kadar çeşitli renklerde gelir ve tüyleri kısadır.

Altın Guernsey Keçisi Besleme ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cins, serbest dolaşan veya duraklı beslenmeye uyarlanabilir. Yerli bir keçi için en iyi diyet yonca ve yeşil samandır. Küçük miktarlarda yiyecekler tahıl içerir. Günlük olarak temiz tatlı su şarttır. Keçiler için formüle edilmiş gevşek mineraller özgür seçimle sunulmalıdır.

Keçiler genellikle yazın sıcak günlerinde banyo yapar ve temiz bir görünüm verir. Altın keçiler banyo yapacağınız zaman ılık su ve yumuşak sabun kullanın, ardından havluyla kurulayın.
KAYNAKÇA :
I. roysfarm.com
II. vauxhallcityfarm.org
III. theguernseygoatsociety.org
IV. petworlds.net

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.