Angler Rotvieh Sığır Irkı


Angler Rotvieh Sığır Irkının Kökeni Neresidir?

Angler Rotvieh Sığır ırkı, Almanya’da yayılım gösteren nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış bir sığır ırkıdır. Irk daha çok İskandinav ve Baltık ülkelerinde değer görse de, genel olarak Avrupa’nın en önemli sütçü ırklarından biridir. Özellikle Danimarka Kırmızısı Sığırlarına yaptığı temel oluşturma ve genetik yardımlaşmanın yanında; Estonya Kırmızısı, İsveç Kırmızısı, Alman Sarısı Sığırları gibi birçok Avrupa menşeili sığır ırkı ile birlikte anılıp genetik yardımlaşma yapmaktadır.

Cinsten ilk olarak 1600’lü yıllarda çeşitli yazılı belgelerde bahsedilmiştir. 1830’lu yıllarda ise cinsin üreme planlaması yapılmış, 1873 yılında ise kayıtları tutulmaya başlamıştır. Britanya’da sığır ırkları kodlamasında Angler Rotvieh Sığır ırkı ‘AR’, melezleri ise ‘ARX’ olarak kodlanmıştır.

Günümüzde Angler Rotvieh sığırları nesli ciddi bir şekilde tehlike altındadır. 1993 yılında Almanya'da tutulan yaklaşık 12.000 hayvandan, safkan hayvanların oranı, diğer ırklarla melezlenme nedeniyle 2015 yılında 340 sığıra düşmüştür. Eski üreme yönünden günümüzde ayrı bir cins olarak yönetilen Angler Rotvieh sığırlarının modern formu, melezleme ve değişen üreme hedefleriyle ortaya çıkmış, bu da süt üretimini ön plana çıkarmıştır.

Angler Rotvieh Sığır Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

 • Cinsin kürk rengi kırmızımsı kahverengi, kırmızı, koyu kahverengi ve açık kahverengi tonlarında bulunur. Boğalar ineklere göre daha koyu renkte olur.
 • Hem boğalar hem de ineklerde boynuz bulunur. Boynuzların uç kısımları öne doğru uzamaktadır.
 • Angler Rotvieh Sığırları saman, kurutulmuş ot ve kurutulmuş yaprak demetleri ile beslenmektedir.
 • Toplam yem harcamasına göre süt verimi yüksektir, bu yüzden bu sığırların ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.
 • Sağlam ayaklara ve tırnaklara sahip olmanın yanında tırnak bakımına pek ihtiyaç duymazlar, bu yüzden yem için uzun mesafeler yürümede sorun yaşamazlar.
 • Sıcak ve sert iklim şartlarına dayanıklıdır.
 • Kolay buzağılama özelliğine sahiptir ve düşük buzağı ve buzağı kaybı pek fazla görülmez.
 • Angler Rotvieh Sığırlarının eti düşük oranda bağ dokusu ve yumuşaklığı ile sevilen bir lezzet sunar.
 • Süt verimi ise oldukça iyidir. İneklerin sütünden tereyağı yapılsa da peynir yapımı bulunmamaktadır.


Angler Rotvieh Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?

 • Angler Rotvieh Sığırlarının ağırlıkları; ergin dişi bireylerin ağırlık aralığı 500-750 kilogram, ergin erkek bireylerin ağırlık aralığı 800-900 kilogramdır.
 • Angler Rotvieh Sığırlarının yüksekliği; ergin dişi bireylerin yüksekliği ortalama 129 santimetre, ergin erkek bireylerin yüksekliği ortalama 143 santimetredir.
 • Irkın buzağıları ortalama 32 kilogram doğar.
 • Angler Rotvieh İneklerinin laktasyon başına süt verimi 8.486 kilogramdır. Bu sütün içinde yaklaşık %4,77 oranında yağ, yaklaşık %3,64 oranında protein bulunur. Ayrıca inekleri Almanya’da ‘tereyağı ineği’ olarak bilinmektedir.Kaynakça
http://buschberghof.de/
https://atafenblog.com/
https://de.wikipedia.org/
https://www.slowfood.de/
https://www.ggi-spermex.de/

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.