Arapawa keçisi


 Arapawa keçisi, şimdi Yeni Zelanda'nın Güney Adası kıyılarındaki Arapawa Adası'na özgü bir cinstir.

Arapawa keçisi nereden ve ne zaman gelmiştir?

Bu keçilerin, muhtemelen 1773'te James Cook tarafından piyasaya sürülen bir çiftin soyundan olan Eski İngiliz ırkının hayatta kalan bir kalıntısı olduğuna inanılıyor.

Yeni Zelanda Arapawa Keçileri web sitesinde görülebilen tarihi kayıtlarla ilgili yakın zamanda yapılan bir çalışma, erken kökenleri için ikna edici bir argüman sunuyor.

1839'da Arapawa Adası'na gelen bir ziyaretçi, Te Awaiti kıyı balina avcılığı istasyonunda sayılar halinde keçilerin bulunduğunu bildirdi.

2007'de İspanya'da yapılan DNA analizleri , Arapawa keçilerinin kendi başlarına genetik olarak önemli bir cins olduğunu ve o sırada araştırılan bir dizi diğer ırkla yalnızca uzaktan ilişkili olduğunu gösterdi. Ne yazık ki, Eski İngiliz keçisinin hiçbir DNA materyali karşılaştırma için mevcut değildi.

Arapawa Adası keçilerinin sayısı hiçbir zaman birkaç yüzden fazla olmadı ve her zaman aralıklı avlanmaya maruz kaldılar. 1970'lerde adanın doğal ormanına ciddi şekilde zarar verdikleri düşünülünce yok olma tehdidi altına girdiler. Antiklikleri veya enderlikleri - ya da herhangi bir ticari potansiyeli - kabul edilebilir bir kanıt üretilemediğinden, şiddetli bir itlaf programı başlatıldı.

Neyse ki, Arapawa Adası sakinlerinden biri olan Betty Rowe'nin, ailesi ve gönüllü yardımcılarının ustaca yardım ettiği özverili çabaları, itlaf ekibinin çabalarını bir dereceye kadar engelledi ve sonuçta küçük ama yaşayabilir bir Arapawa keçisi popülasyonu kurtarıldı. Keçiler adına çabaları otuz beş yıl boyunca 2008'deki ölümüne kadar devam etti.

Bu keçilerin bir kısmı son yıllarda kaldırıldı ve şimdi Yeni Zelanda'nın çeşitli yerlerinde birkaç meraklı tarafından yetiştiriliyor. 1993'te bir yetiştirme grubu ABD'ye (bkz. ABD'deki Arapawa Keçileri ) ve 2004'te Büyük Britanya'ya ( Arapawa Keçileri Birleşik Krallık'a Geliyor ) ihraç edildi . Dünya çapında evcilleştirilen Arapawa Adası keçilerinin toplam sayısının üç yüzden az olduğu düşünülüyor.

Arapawa keçisi ırk özellikleri nelerdir?


Arapawa keçileri çok cana yakın hayvanlardır. Kolaylıkla idare edilirler ve onları yükseltmek veya onlara bakmak çok kolaydır. Agresif olmayan hayvanlardır ve ayrıca evcil hayvan olarak yetiştirilmeleri için iyidirler . Dişiler mükemmel annelerdir ve genellikle doğum güçlüğü çok az olan veya hiç olmayan ikizler doğururlar. Süt üretimi için iyidirler ve ayrıca et için çok iyi kabul edilirler.

Arapawa keçisi görünüm özellikleri nelerdir?

⦁ Keçilerin yüz desenleri belirgindir, yüzü uzun ve dardır.

⦁ Keçinin yüzünde kahverengine veya siyah şeritler vardır.

⦁ Kulakları kafatasının üst kısmına yerleştirilmiştir. Küçük ve etkileyicidir.

⦁ Teke boynuzları keçi ırkındaki dişilere göre simetriktir. Teke boynuzları arka yöne doğru , dişi boynuzları ise dışa ve arkaya doğru kıvrılmıştır.

⦁ Keçiler doğduktan 24 ay sonra olgunlaşır.

⦁ Arapawa keçi ırkının gözleri ifade dolu, çok uyanık ve parlaktır. İris kehribarıdır ve gözbebeği siyah renktedir.

⦁ Boyun ve baş güçlüdür. Boyunun orantısı vücudun büyüklüğüne göre olacaktır ve başı geniştir.

⦁ Arapawa keçisinin sakalları zariftir.

⦁ Arapawa keçisinin kulakları katlandığında peri tipindedir, göz hizasına gelirler.

⦁ Gövde rengi ağırlıklı olarak kahverengi, siyah ve beyaz renktedir.

⦁ Keçinin postu enkaz ve parazitlerden arındırılmıştır.

⦁ Arapawa keçisinin ön ayakları vücuduna göre orantılı olacaktır. Uzuvlar düz, saklayıcıdır.

⦁ Arapawa keçisinin amacı hem süt hem de ettir.

⦁ Erkek keçinin ortalama ağırlığı 57 kg'dır

⦁ Dişi keçinin ortalama ağırlığı 27-36 kg'dır.

⦁ Dişi keçi ırkının boyu 91-71 cm'dir

⦁ Erkek keçi cinsinin boyu ise 66-76 cm'dir.KAYNAKÇA :
I. rarebreeds.co.nz
II. arapawagoats.com
III. thatsfarming.com
V. roysfarm.com

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.