Arapawa Koyunu


Arapawa Koyunun Tarihçesi Nedir?

Arapawa koyunu, Yeni Zelanda Marlborough Sounds'daki Arapaoa Adası'nda bulunan bir yabani koyun türüdür. Arapawa koyunu, Merinos kökenli nadir bir ırktır.

İlk vahşi Arapawa koyununun kökeninin, adada yaşayan ilk Avrupalı balina avcıları tarafından Avustralya Merinosu ile birlikte 1800 ortalarında getirildiği düşünülmektedir.

Avustralya Merinosu’nun 1867 yılında adada üretildiği kesinlikle bilinmektedir. Zamanla kendi haline bırakılan koyunlar çevrelerine adapte olarak ‘Nadir ırk’ oldular.

Arapawa Koyununun Karekteristik Özellikleri Nelerdir?


  • Arapawa koyunları ağırlıklı olarak siyah derilidir ve kuyruğun uç kısımlarında beyaz bölgeler ile yüzü ve boğazının aşağısına kadar uzanan tipik olarak beyazla kaplı olabilir.
  • Boyun kısmı dardır.
  • Arapawa koyunları tam olarak gelişmemiş boynuz büyümeleriyle birlikte genellikle boynuzsuzdur. Fakat Arapawa koçlarının boynuzları iyi şartlar altında 1 metreye kadar büyüyebilir.
  • Arapawa koyunlarının bedeni küçük, bacakları uzundur.
  • Arapawa etinin ağızda kolay dağılabilen, yağsız ve kendine has bir lezzeti vardır.
  • Yapağı ağırlığı bazı hayvanlarda meydana gelen dökülmeyle birlikte yılda yaklaşık 2 kg'dan düşük olma eğilimindedir. Dökülme özellikle karın bölgesindedir.
  • Yapağı yaklaşık 22 µm çapında veya daha altında olmasıyla çok ince kıvrımlıdır.
  • Anüs bölgesi genellikle kılsızdır. Vahşi bir ırk olduğundan,  taban çürüğüne, sivrisineklere ve parazitlere karşı oldukça dirençlidirler.
  • Arapawa koyunları, çok sinirli ve bitkin duruşlarıyla ilginç hayvanlar olarak kabul edilirler.

Olgun Arapawa Koyunlarının Kilosu Nedir?


Vahşi yaşamda Arapawa koçlarının ortalama ağırlığı 55 kg, Arapawa koyunları 40 kg ‘dır. 


Irk Adı
Arapawa
Irk Boyutu
Küçük
Yetiştirme amacı
Yapağı
Irk Bilgileri
Çok dirençli ve güçlü hayvanlardır; yaşadıkları iklimlerde taban çürüğüne, sivrisineklere karşı çok dirençlidirler ve nadir bulunan bir ırktır.
Renk
Siyah ve beyaz
Ülke
Yeni Zelanda

KAYNAKÇA
rarebreeds.co.nz
en.wikipedia.org
roysfarm.com
rarebreeds.co.nz
Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.