Aulie-Ata Sığır Irkı


Aulie-Ata Sığır Irkının Kökeni Neresidir ve Nereden Gelmiştir?

Bu cinsin yaratılışı 1885 yılında Kırgızistan'ın Aulie-Ata bölgesinde başlamıştır. Yerel Kazak sığırları Dutch Black Pied ırkı ile melezlendi ve melezler kendi aralarında yetiştirildi.
Melezler yavaş yavaş Kırgızistan ve Kazakistan'ın diğer bölgelerine ve Özbekistan'ın bazı bölgelerine yayıldı.
1950'de resmi bir cins olarak kabul edildi. Aulie-Ata sığırlarının planlanan yetiştiriciliği, 1935'te toplu yetiştirme çiftlikleri ve eyalet yetiştirme istasyonları kurulduğunda başladı; yerel inekler başlangıçta Doğu Alaca boğalarla çaprazlandı ve melezler, gelişmiş beslenme ve idare koşulları altında yetiştirildi.

Aulie-Ata Sığır Irkının Genel Özellikleri Nelerdir?• Aulie-Ata sığırları, yerel doğal ve iklim koşullarına iyi adapte edilmiştir; sıcak havaya  kolayca dayanabilir, dağ otlaklarında tutulabilir,
• Konformasyonda Aulie-Ata, Hollanda sığırlarına benzer: vücut uzun,küçük bir kafa,   küçük boynuzlar ve birkaç kırışıklığa sahip ince boyunludur.
• Deri rengi çoğunlukla siyahtır ve sıklıkla karın, meme, göğüs alt kısmı ve bacaklarda     beyaz lekeler vardır; açık gri hayvanlar da gözlenmektedir.
Meme orta büyüklükte ve çanak şeklindedir.
• İthal ırklara göre kene hastalıklarına karşı (theileriosis ve piroplazmoza )daha dayanıklıdırlar.
• Sığır eti yumuşak, çok lezzetli ve oldukça besleyicidir

Aulie-Ata Sığır Irkının Süt Verimi Ne Kadardır?

Olgun bir Aulie-Ata Sığır Irkının ortalama süt üretimi 3735 kg dır.

Aulie-Ata Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir ?


• Cidago yüksekliği 128 cm
• Olgun ineklerin ortalama canlı ağırlığı 480-510 kg; Maximum inekler 575 kg     ağırlığındadır.
• Olgun boğaların canlı ağırlığı 810-960 kg; maksimum ağırlık 1160 kg'dır.
• Olgun ineklerin ortalama süt üretimi 3735 kg olup, yağ içeriği% 4.01'dir.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.