Avustralya Beyaz Koyunu


Avustralya Beyaz Koyunun Tarihi Nedir?

Avustralya Beyazı, Graham ve Martin Gilmore adında iki kardeş tarafından Avustralya’daki çiftliklerinde geliştirilmiş ve 2011 yılında piyasaya sürülmüştür. Avustralya Beyaz koyunun geliştirirken Beyaz Dorper, Van Rooy, Poll Dorset ve Texel ırkı koyunların genetiklerinden yararlanmışlardır.

Avustralya Beyaz koyunu asgari ölçüde bakım gerektiren, kırkıma ihtiyaç duymadan yapağı değiştiren (atan) etçi tip koyun ırkı olarak geliştirilmiştir.  

Avustralya Beyazı, Avustralya koşullarına uygun Avustralya etçi koyun ırkıdır. Avustralya kuzu pazarının taleplerini çok iyi karşılayan iri cüsseli bir ırktır. Avustralya Beyazı dayanıklı, iri cüsseli ve kesim ağırlığına erken ulaşan ağır kuzular doğururlar.

Avustralya Beyazı ekstrem hava koşullarında (aşırı soğuk, aşırı yağışlı, kurak ve aşırı sıcak hava şartları) hayatını devam ettirebilirler.

Erken olgunluğa erişirler ve yıl boyunca ürerler.

Avustralya beyazı ırkının resmi gelişimi 9 yıl sürmüştür. Irkın geliştirilmesi süresince eşsiz yeme nitelikleri belirgindi ancak Kasım 2016’ya kadar bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Profesör Aduli E.O. Malau-Aduli tarafından bu yeme nitelikleri bilimsel olarak ispatlanmıştır. Avustralya Beyazı şu an Yeni Zelanda, Çin, Moğolistan ve İngiltere gibi dünyanın farklı bölgelerindeki ülkelerde bulunabilmektedir.

Avustralya Beyaz Koyunun Karakteristik Özellikleri Nedir?


İyi yürüme yeteneği, güçlü annelik içgüdüsü ve kuzuların yüksek enerji seviyesi Avustralya Beyaz ırkının temel özellikleri olarak kabul edilir.

Avustralya Beyazı, erken olgunluğa ulaşır ve açık bir üreme sezonu vardır.

10-12 aylıkken olgunluğa erişirler. Erken olgunluğa erişen ırklar; bakımı, yavrulaması ve kesim için kuzuların büyüklüğü bakımından çok verimlidir.

Avustralya Beyazının 16-18 hafta aralığında elde edilen büyüme oranı 48-52 kg’dır.

Avustralya Beyazı sessiz mizaçlıdır ve çeşitli üretim sistemlerinde bakım gereklilikleri azdır.

Tüm yapağı modeli aynı olan ve dökülebilen yapıya sahiptir.

Yapağıları kış boyunca kalın ceket görevi görürken sıcak aylarda yapağısı döküldükten sonra incelerek serin tutar.

Diğer ırklara oranla ağır cüsseli bir ırk olduğundan geniş alanlarda ayakta dururlar. Hareketli olmaları ve anatomik yapıları onlara geniş alanda özgürce yürüyebilme kabiliyeti sağlar.

  Olgun Avustralya Beyaz koyunu Poll Dorset ırkından biraz daha kısadır fakat Beyaz Dorper ırkından önemli ölçüde daha uzundur.

Kuzu ağılıkları 3 aydan itibaren diğer tüm Avustralya etçi ırklarıyla kıyaslandığında bir tık daha öndedir.

Normal bir Avustralya Beyazı koçu, kuyruk bölgesinden başlayıp boyuna kadar olan kısmı, uzun, düzgün ve derin görünümlüdür.

Koçun kafası hem genişliğiyle hem de derin olmasıyla erkeksi bir duruş sergiler.

Derisinin rengi koyunlara göre biraz daha koyu olma eğilimindedir.

Koçun kirişe benzeyen şekli omuzlarına doğru git gide azalır.

Normal bir Avustralya Beyaz koyunu uzun boyu, geniş hacimli bedeninin yanı sıra dengesi için arka bacaklarında büklüm vardır.

Kafa yapıları, kafatasındaki yumuşak geçişler ile daha çok dişi özellikler gösterme eğilimindedir. 

Olgun Avustralya Beyazı koyununun Kilosu Nedir?


Avustralya Beyazı koçları ortalama 100-120 kg ağırlığındadır.

Avustralya Beyazı koyunları ortalama 65-80 kg ağırlığındadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.