Avustralya Lowline Sığır Irkı


Avustralya Lowline Sığır Irkının Tarihçesi Nedir ve Kökleri Nereden Gelmiştir?

1929 yılında Yeni Güney Galler Tarım Bakanlığı’nın damızlık hayvan stoğunu sağlamak amacıyla, Kanada’dan ithal edilen hayvanlar ile Trangie Araştırma Merkezinde Aberdeen Angus sürüsü geliştirilmiştir.

Üst düzey damızlık sığır elde etmek amacıyla 1929 yılından 1963 yılına kadar Kanada’dan, Amerika’dan, İskoçya’dan ve Birleşik Krallık’tan bu sürüye eklemeler yapılmıştır. Bu eklemelerdeki asıl amaç Trangie Aberdeen Angus cinsini iyileştirmek ve sığır eti üretiminde kaliteli bir genetik yapıya sahip olmaktı. 1963 yılına kadar bu ırk popülerliğini ciddi düzeyde arttırmış ve çeşitli ödüller kazanmıştır. 1964 yılında ise Trangie Angus sürü defteri kapatılmıştır. Daha fazla genetiğin karışması engellenmiştir. Sonrasında 1974 yılında Avustralya Et Araştırma Kurumu’nun önderliğinde Trangie’ deki performans kaydı bilimsel araştırmaya dönüştürülmüştür. Bu araştırmada amaç yem değerlendirme kapasitelerini, vücuttaki et oranını yani verim oranını belirlemekti. Bu çalışma yaklaşık 19 yıl boyunca devam etmiştir. Trangie’ler büyüme performansına göre üç grupta toplanmışlardır.

Bunlar:

- Yüksek Hat (Highline)

- Alçak Hat ( Lowline )

- Kontrol Hattı ( Control Line )

Bu araştırmayla birlikte kilo alımı, yemden yararlanma, üreme performansı, süt verimi,karkas verimi ve yapısal doğruluğu ayrıntılı bir değerlendirme programına alındı. Araştırmalar sonucunda Lowline’lar, Highline’lara göre %30 daha küçük yapıya sahiplerdi fakat verim özellikleri bakımından nereyse aynı düzeydediler. Denemelerin sonunda Tarım Bakanlığı Lowline sığırını açık pazarlarda satmaya karar verdi ve 1992 yılında Avustralya Lowline Sığır Derneği kuruldu.

Avustralya Lowline Irkının Görünümü Nasıldır ve Özellikleri Nelerdir?


 • Bu ırk genel anlamda uysal bir mizaca sahiptirler ve yetiştirilmesi kolaydır.
 • Baskın olan kürk rengi siyahtır. Bazen kızıl renge de sahip olabilirler. Nadiren de olsa meme ve skrotum da beyaz lekelenmeler kabul edilebilir.
 • Her iki cinsiyette boynuzsuz bir yapıya sahiptir.
 • Sağlam bacak yapısına sahip olduğundan dolayı yürüyüş bozukluğuna pek rastlanmaz.
 • Boyut olarak diğer sığır ırklarının %60’ı kadar olup en küçük yapıya sahip sığır ırkı olarak bilinir.
 • Verim önceliği et üretimi üzerine geliştirilmiş bir ırktır.
 • Değişen iklim koşullarına kolayca uyum sağlarlar.
 • Uzun ömürlüdürler.
 • Yemden yararlanma oranı oldukça yüksektir.

Avustralya Lowline Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir ?

 • Olgun Erkeklerin Ağırlıkları ortalama 400 kilogram iken, dişilerin ise ortalama 320 kilogram civarındadır.
 • Olgun Erkeklerin Cidago Yüksekliği ortama 110 santimetre iken, dişilerin ise ortalama 100 santimetredir
 • Buzağıların doğum ağırlığı ortalama 22 kilogramdır ancak doğum ağırlığı 14 kilograma kadar düşebilir.
 • Gebelik süreleri daha kısadır (270 gün).
 • Doğumda zorluklarla nadiren karşılaşılır ve doğumdan sonra dişi, yavruya bol miktarda süt sağlar.
 • Et kalitesi çok yüksek düzeydedir. Et yumuşak yapıdadır ve mermer görüntüsüne sahiptir.

Avustralya Lowline Sığır Irkını Tercih Etmeli miyiz?


Et verimi ve kalitesi bakımından yüksek olan Avustralya Lowline Sığır Irkı et üretimi bakımından harika bir ırktır. Boyut olarak küçük olmasına rağmen değişen hava koşullarına karşı dayanıklı bir ırktır. Et yapısında ki homojen mermerleşmeden dolayı et üretmi açısından tercih edilecek ırklar arasında ilk sıralarda yerini alır.

Kaynakça
- https://www.lowlinecattleassoc.com
- https://en.wikipedia.org
- https://www.thecattlesite.com
- http://afs.okstate.edu
- https://www.lowlinecattleqld.com

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.