Bagot Keçisi


Mart 2018 itibariyle sadece 200-300 üreyen dişi kalabilecek kadar nadir bir cins olan Bagot, İngiltere'deki Staffordshire'dan gelen yarı vahşi bir türdür.

Bagot keçisi nereden ve ne zaman gelmiştir?

Bir keçi bir muamma olsaydı, o da Bagot Keçisi olurdu. Ne lif keçisi ne de et keçisidir. Aslında, her şeye rağmen, yüzyıllar boyunca hayatta kalan nadir bir türdür.

Bagot'un kesin kökeni bilinmemekle birlikte, önde gelen iki teori var gibi görünüyor. İlk teori, Orta Çağ'da Haçlı Seferleri sırasında İngiltere'ye getirildikleri ve daha sonra mülkteki iyi avların tanınması için Kral Richard II tarafından Lord Bagot'a verildiğidir.

İkinci teori, zaten Britanya'ya özgü keçilerden kaynaklandıklarıdır. Ortaçağda, birkaç ırkın yerleştiği zaman, renk, kullanımlarını sosyal sıralamaya göre belirleyen yasaların var olduğu ölçüde önemli bir anlama sahipti. Bu özet kanunları, hem Bagot keçilerinde hem de White Park sığırlarında olduğu gibi hem saf beyaz hem de siyaha yüksek rütbe verdi. Bunun, bu eski taşra mülklerini süslemek için çiftlik hayvanlarının seçimlerini etkileyip etkilemediğini kesin olarak bilmiyoruz, ancak siyah ve beyaz hayvanların manzara içinde özellikle çarpıcı olduğu kesinlikle doğrudur.

Ayrıca, İsviçre'nin Valais Black-Necked keçisi ile ortak bir atayı paylaşabilecekleri öne sürülmüştür, ancak bu benzer desenli cinsle herhangi bir bağlantı kanıtlanmamıştır. Valais, et ve bazen de süt için tutulan gelişmiş bir cinstir. Bugünkü görünümü, Bagot'a çok benzediğine inanılan ilkel atalarından önemli ölçüde farklıdır. Renk deseni ve görünümü Bagot'a benzer keçiler, bugün Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkelerinin İzlanda keçisi, Hollandalı Landrace ve Eski İrlanda keçisi gibi kara ırkı ırklarında bulunur.

Gördüğünüz gibi, Bagot keçisinin kökeni düşünüldüğünde birkaç olasılık vardır, ancak Staffordshire'daki 600 yıldan fazla genetik izolasyondan sonra, Bagot keçisi büyük tarihsel öneme sahip ayrı bir cinstir.

Bagot keçisi ırk özellikleri nelerdir?


Günümüzde çok az Bagot, geniş bir yelpazede yarı yabani bir sürü olarak yönetilmektedir. Cumbria'daki Levens Hall, 'vahşi' bir varoluş yaşayan Bagotların görülebildiği birkaç yerden biridir. Bagot keçisi, evcil bir keçi olarak hayata iyi adapte olmuştur. Tek tek keçiler değişir, ancak çoğu, doğal olarak çekingen doğalarının üstesinden gelir ve evcil, yumuşak hayvanlar olur.

Birkaç küçük Bagot sürüsü, her gün yem ve taze bitki örtüsünün sağlandığı otlak muhafazalarında tutulur ve gelişir. Çoğunluk, yılın büyük bir bölümünde kaldıkları meralarda otlak olarak yönetiliyor, genellikle sadece şaka amaçlı barındırılıyor. Bagot keçisi, şaşırtıcı bir şekilde yağmura toleranslıdır ve genellikle sadece en şiddetli sağanakta sığınak ararlar.

İngiliz iklimine dayanıklılıklarını ve adaptasyonlarını sürdürmek bir önceliktir, bununla birlikte, en kapsamlı olanı dışında, basit bir barınak sağlanmalıdır. Doğada keçiler bir dağ ve yayla türüdür, ancak Bagot, İngiltere'nin bu ortamın zorluklarına uyum sağladığı İngiliz ovalarında gelişen tek ilkel keçi ırkıdır.

Tanınan bir ekonomik amaç olmamasına rağmen, bekçileri Bagot'larından muazzam bir zevk alır. Evcil bir cinsin idare edilmesinin kolaylığını sergilerken, gösterici davranışları, bağımsız bir sürü türünün sosyal davranışları hakkında büyüleyici bir fikir verir.

Bagot keçisi görünüm özellikleri nelerdir?


Küçük boyutlu bir keçi ırkı olan Bagot keçisinin baş ve ön kısımları ağırlıklı olarak siyahtır ve arka kısımları da ağırlıklı olarak beyazdır.

Bazen yüzlerinde bir şerit / yıldız / alev işareti yaptıkları bilinirken, vücutlarının beyaz kısmı genellikle siyah renklerle noktalanmıştır. Basmakalıp siyah / beyaz renklendirmenin beş farklı adlandırılmış varyasyonla birçok varyasyonu da vardır.

Bunlar: Kırmızı Yanak Bagot- (Hayvanın yanaklarında kırmızı / altın rengi), Lightbelly Bagot (Sırt ve ağız boyunca koyu renk, beyaz gözlü ve boğazdan boyuna ve iç kulaklara kadar), Maun Bagot (Dış kulaklarda ve boyunda bulunan altın rengi "buzlanma". Kürkleri genellikle siyah görünür, ancak yakından incelendiğinde kırmızı bir belirti vardır. Cins ayrıca etrafta yine altın renginde makyaj işaretlerine sahiptir. gözler, yanaklar ve dudaklar), Eyebar Bagot ve Lateral Striped bagot. Bu çeşitli renkler nedeniyle, Bagot keçileri işaretlemelerden ziyade konformasyonlarına göre değerlendirilir.

Boynuzlu bir cins, çok az yanal bükülmeyle geriye doğru süpüren büyük kavisli boynuzlara sahiptir. Bagot keçileri mükemmel annelerdir, yılda ortalama bir çocuk üretir ve genellikle asla yardıma ihtiyaç duymaz. Biri 1994 ve diğeri 2017'de olmak üzere şimdiye kadar kaydedilen sadece iki üçüz doğum olmuştur.

Bagot keçi cinsi, çok az miktarda süt ve kaşmir ürettikleri için çok az ticari kullanıma sahiptir. Bununla birlikte, gerçekten güzel bir cins ve resmi olarak dünyanın en nadide türlerinden biridir.


KAYNAKÇA :
I. bagotgoats.co.uk
II. thatsfarming.com
III. rarebreedgoats.co.uk

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.