Belçika Mavisi Sığır Irkı


Belçika Mavisi Sığır Irkı Nereden Köken Almıştır?

Belçika mavisi ilk olarak 1807 yılında çiftlik hayvan gözlemcisi olan George Culley tarafından tespit edilmiştir. Fransız Charolais ve Belçika'nın kuzeyinde bulunan İngiltere kökenli Shorthorn sığırlarının melezleştirilmesi sonucu elde edilmiştir. 1800 yıllarında Liege ilinde çalışmalara başlanmış, 1950 yılında ise çalışmaların sonuçlanmasıyla belçika mavisi boğa spermalarıyla suni tohumlama yapılmaya başlanmıştır. Belçika mavisi, adını tipik  mavi - gri görüntüsünden almıştır. Fakat beyaz-siyah kıllara sahip olanlar da görülmektedir. Belçika mavisi ırkı hem et hem de süt veriminin fazla olması sebebiyle yetiştirilmiş ve melezleştirilmiş bir sığır ırkıdır. Melezleştirme öncesinde Belçika sığırlarında hedeflenen süt, verim sınırına ulaşamadığı için sadece et verimi tercih edilmiştir.

Belçika Mavisi Sığır Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


Belçika mavisi, Belçika orijinli bir tür olmakla beraber heykelimsi, yoğun kaslı görüntüye sahiptir. Belçika mavisi ırkı Piedmentosa ırkında olduğu gibi 'çift kas' genine sahiptir. Bu gene sahip olmasının sebebi de kas hücresi hacminin artması yerine kas hücresi sayısının artması sonucu oluşmasıdır. Bu özellikte, olağanüstü ete dönüşmesine sebep olur. Bu genin diğer bir özelliği ise etin yağlanmasını önlemesidir. Belçika mavisinin geninde myostatin proteinini kodlayan doğal mutasyonu vardır. Kesilmiş myostatin normal kapasitede çalışamadığı için Belçika mavisi sığırlarında hızlı bir kas gelişimine neden olur. Bu gelişme anne hamileyken görülmeye başlar ve yavru normalden iki kat daha çok kas hücresine sahip olarak doğar. Bununla birlikte yavrunun ağırlığı, normal bir sığırın yavru ağırlığından  daha fazla olur.

Belçika Mavisi'nin diğer bir et özelliği ise etinin kollajen miktarının düşük olması nedeniyle amino asitlerinin verimini arttırarak protein kalitesini arttırmasıdır. Belçika mavisi sığırlarının yemi ete dönüştürme oranı diğer sığırlara göre daha yüksektir. Bu oranın yüksek olması kilo alımındaki artmış protein ve azalmış yağ oranının gerçekleşmesidir. Diğer sığırlara oranla yaklaşık % 20 daha fazla bir kas verimine sahiptirler. Bu ırkın yüksek kas verimi için, bu değişmiş kilo alma oranını dengelemek üzere daha fazla protein ağırlıklı bir diyet gereklidir. Besi bitimi sırasında bu tür yüksek enerjili yemlere ihtiyaç duyar ve eğer yüksek lif içeren diyet sunulursa istenilen besi performansını gösteremez. İnce ve narin bir kemik yapısına sahiptir. Uysal ve sakin bir yapıya sahiptir. Çevre şartlarına uyumu iyidir.

Belçika Mavisi Sığır Irkının Tür Sorunu Nedir?

Yeni doğan buzağının çok büyük olması ve başka ırklarla melezleştirilmesi sonucunda doğum kanalının dar olması sebebiyle sezaryana başvurulması bu ırkın kronik bir sorunudur. Bu sorun sığırın ve yavrunun sağlığı bakımından ikisini ya da birini kaybetmemize sebep olabilir. Ek olarakta maliyet açısından bizi zorlayabilir.

Belçika Mavisi Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?


Canlı ağırlık olarak 12 aylık yaşta erkekler 1050 kilogram, dişiler ise 816 kilogramdır. Bu ağırlık 12 ay sonra erkeklerde 1780 kilogramlara ulaşılırken dişilerde ise 1200 kilograma ulaşmaktadır.
Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.