Belted Galloway


Belted Galloway Sığır Irkının Kökeni Neresidir ve Nereden Gelmiştir?

Kuşaklı Galloway sığırlarının benzersiz görünümü, kökenleri hakkında birçok soruya cevap  verir niteliktedir. Siyah, kırmızı veya koyu renkli beyaz bir ortasının etrafına sıkıştırılmış, hayvan yetiştiricileri arasında aşina oldukları şekilde "Belties" olarak bilinirler.

Kuşaklı Galloway, kökeni ve özellikleri bakımından Galloway ile esasen aynıdır ve yalnızca, muhtemelen 17. veya 18. yüzyılda, Hollanda Lakenvelder kanının infüzyonu ile tanıtıldığı düşünülen belirgin beyaz kuşakla farklılık gösterir Cins, belirsiz kökenleri ve adı Gallovid veya Gaul kelimesinden türetilen çok eski bir cins olarak kabul edilmektedir.

Galyalılar, Galloway Eyaleti olarak bilinen kraliyetin yerli sakinleriydi. Bölgedeki sığırların koyu renkli, düz boynuzlu, dalgalı saçlı olduğu ve kunduz kürkü gibi astarlı olduğu ve yüzyıllar boyunca isimsiz kaldığı, sadece Galloway'in kara sığırları olarak anıldığı söyleniyordu.

Galloway sığır ırkı, Scoto-Saxon döneminde önemli hale geldi ve Galloway yetiştiricileri, peynir ve deri ihracatından memnun kaldı. Daha sonra sığır, İngiliz otlarında bir besi döneminin ardından Smithfield pazarına gönderen İngiliz çiftçilere önemli sayıda satıldı.

Galloway ırkının diğer ırklarla asla geçmediği söylenir. Galloway ırkı tarafından boynuzsuz karakterin nereden elde edildiği bilinmemektedir çünkü başlangıçta sığırların çoğu boynuzluydu. Bununla birlikte, 1700'lerin son bölümünde ve 1800'lerin başlarında birçok yazar, Galloway sığırlarını oyladılar ve yetiştiriciler, boynuzsuz özelliği sevdiklerine karar verdiler ve karakter için sığırlarını seçmeye başladılar.

Galloway bölgesindeki ilk sığırların çoğu siyahtır, ancak kırmızı, kahverengi, benekli ve beyaz lekeli sığırlar nadir değildir. 1851'de Edinburgh'daki Highland Ziraat Müzesi'nde çıkan bir yangın, Galloway'ın o zamandan önce toplanan tüm tarihi kayıtlarını ve soyağacını yok etmiştir. On bir yıl sonra (1862), bir Anketli Sürü Kitabı yayınlandı ve Galloway, Aberdeen ve Angus ırklarını içeriyordu. 1878'de Büyük Britanya Galloway Sığır Topluluğu kendi soy ağacı hacmini başlattı.

Galloways'in Kuzey Amerika'ya ilk ihracatı 1853'te Toronto, Kanada'daki Graham kardeşlere geldi. Michigan Eyalet Koleji, Lansing, 1866'da Amerika'ya ilk Galloway'i ithal etti. 1882'de düzenlenen Amerikan Galloway Yetiştiricileri Birliği ve 1883'te yayınlanan Kuzey Amerika Galloway Sürüsü'nün I. Cildi, Amerikan ve Kanada Galloway'lerini listeledi.

Belted Galloway  Sığır Irkının Özellikleri Nelerdir?


• Kuşaklı Galloway, vücudu saran karakteristik beyaz kuşağı ile çok farklı bir cinstir, vücudun geri kalanı siyah, esmer veya kırmızı renktedir.

• Kuşaklı Galloways'de bulunan ayırt edici beyaz kuşak, genellikle genişlik ve düzen açısından biraz farklılık gösterir; ancak genellikle omuzlardan kancalara kadar vücudun çoğunu kaplar.

• Yaz aylarında kahverengimsi bir renk alabilen siyah palto ile beyaz kontrast, çarpıcı renk deseniyle cinsi diğerlerinden ayırır.

• Göğüslerin derilerinin altında fazla yağ oluşmaz; bunun yerine yoğun, yumuşak, kısa bir astardan ve genellikle sıcak havalarda dökülen uzun, tüylü bir paltodan oluşan çift kat tüyleri vardır. Bu çift kat, soğuk, ıslak ve rüzgarlı havalarda mükemmel koruma sağlar.

• Kuşaklı Galloway'lerin ebeveyn ırkına göre daha büyük, sütün daha ağır olduğu ve daha hızlı büyüdüğü iddia edilmektedir.

• Kaba otlatmayı yağsız ete dönüştürmek için son derece uygundur.

• Yağmuru dökmek için çift kat uzun tüyleri ve sıcaklık için yumuşak astarları, pahalı konut ihtiyacını ortadan kaldırır.
• İnekler uzun ömürlüdür (17-20 yıl) ve düzenli yetiştiriciler ürettikleri zengin süt miktarına dikkat çekerler, bu nedenle iyi buzağı yetiştirirler.

• Hibrit canlılığa sahip olan bu buzağılar, hızla büyür ve safkan Belties'e benzer şekilde fazla yağsız sığır eti kalitesi üretir.

• Sığır etinin farklı koşullar altında ekonomik olarak üretilmesi olan en önemli özelliği, Galloway'lerin sığır eti üretimi için kendi kökeninden yetiştirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

• Yüksek bağışıklık sistemine sahip bu tür bir dayanıklılık, sağlıklı ve sağlam bir sürü elde etmek isteyen çiftçiler için arzu edilen bir özelliktir. Ancak bu sığırlar diğer Avrupalı muadillerine göre daha yavaş olgunlaşır. Bu, sığır eti üretim sürecini yoğun ve daha kısa bir sürede tamamlamak isteyen çiftçiler için bir dezavantaj olarak kabul edilebilir.

Belted Galloway Sığır Irkının İstatistik Özellikleri Nelerdir?• Cins, otlatma kabiliyeti, uzun ömürlülüğü ve dayanıklılığı ile bilinir.
• Kuşaklı Galloway'ler, mükemmel buzağılama kolaylığına sahiptir.
• Yem verimliliği ve tüketiciler için büyük pazarlanabilirliğe sahiptir.
• Kuşaklı Galloway karkasları, düşük bir yüzde olarak yaklaşık % 2'lik bir toplam yağ içeriğine sahiptir.
• Uzun ömürlüdür (17-20 yıl).
• Etleri, sağlık bilincine sahip tüketiciler için uygun olan yalnızca % 1 doymuş yağ içerir. Etleri ayrıca organik ve otla beslenen sığır eti gibi çeşitli özel nişlerde pazarlanabilir.

Belted Galloway Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?• Olgun bir Kuşaklı Galloway Bull, bazıları daha küçük ve diğerleri daha büyük olmasına rağmen 815 ila 955 kilogram arasında olabilir.

• Orijinal Galloway boğaları 1000 kg ağırlığa kadar çıkabilir.

• Bir inek 400 ila 600 kilogram arasında değişir,

• Yeni doğan düveler ortalama 30 kilogram ağırlığındadır ve bir boğa buzağı 35 kilogram ve bazen daha fazla olabilir.

• 205. günde sütten kesilen "Beltie" buzağıları, annelerinin ağırlığının yaklaşık yarısı kadardır.

• Kuşaklı Galloway'ler, uysal yapıları ve işleme uymaları nedeniyle genellikle süt inekleri olarak kullanılır.

• Buzağılama süreçleri nispeten komplikasyonsuzdur ve buzağılar genellikle doğumda yaklaşık 27 kg ağırlığındadır.

• Bir sığır eti hayvanı olan Beltie, canlı ağırlığın yüzde 60'ını aşan karkas işlenmiş ağırlıklara sahip olağanüstü yağsız ve lezzetli et üretir.

• Kuşaklı Galloways sığır eti, doymuş yağ bakımından düşüktür ve iyi mermerdir, bu da mükemmel et yeme kalitesi sağlar. Etin tamamında ince yağ ipliklerinin mevcudiyeti olan ebru, lezzet ve hassasiyeti büyük ölçüde artırdığına inanılıyor. Alman araştırmasına göre, diğer türlerin çoğuna kıyasla kilo alımı için en az miktarda yem gerektirdiklerinden, çimleri kasa dönüştürmeleri de mükemmel olarak kabul edilir.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.