Beltex Koyunu


Beltex Koyunun Tarihçesi Nedir?

Beltex koyunu yada Belçika Texel koyunu daha basit bir şekilde çift kaslı Texel koyunu,ilk olarak Liege Üniversitesin’de geliştirildi.

Roger Hanset ve Pascal Leroy ,ilk olarak 1970’lerde çift kaslı hayvanların seçimi üzerine yoğunlaşan koyun ırkları endüstrisiyle çalıştı. Şuanda, Hollanda’da Belçika Texel veya Beltex’lerin birçoğu çift kaslıdır. İlginç bir şekilde,1980’lerin ortasında Danimarka ve Finlandiya’dan Yeni Zelandaya ithal edilen Texellerin hiçbirinde çift kas özelliği görülmemiştir .

Texel ırkı ilk olarak 1989 yılında Belçika’dan İngiltere’ye ithal edildi ve Beltex’lerin melezlenip geliştirildiği bir konumdan İngiliz kasapların tercih ettiği ırk konumuna geldi ve şimdilerde karkas yarışmalarının birçoğunu veya tamamını kazandılar. Beltex koyunları ve Texel koçlarının çiftleştirilmesinin artarak kullanılması et endüstrisinde benimsenmesini arttırmaktadır.

Yetiştirici Tom Ashton ve Dr Mike Tempes,ilk Beltex ithalatı olan Bel-Tex ortaklığını kurdular ve ırka adını verdiler ardından İskoçya ve Kuzey İrlanda’da ilk sürülerin oluşturulması uzun sürmedi.

İngiltere Irk Birliği 1991 yılında kurulmuştur.


Beltex Koyunlarının Karakteristik Özellikleri Nedir?

BEDEN

  • Boyun orta uzunlukta, kalın ve kuvvetli, gövde geniş, göğüs yuvarlak, sırt geniş ve etli, butlar dolgun ve hacimli, bacaklar orta uzunlukta ve kuvvetlidir.
  • Arka bacaklarında çift kaslanmayla çıkıntı görünümlü bir koyundur.
  • Olgunluğa erişmiş Beltex ırkının cidago yüksekliği : koçlarında 60cm , koyunlarda 50cm’dir. Texel ırkının son babası üstün kaslı kuzular üretmektedir. İnce kemiği arzu edilen bir karakteristik özelliğidir. Kaymak kalınlığı 31-34 microndur.
  • Genellikle kolay doğum yaparlar.

ET

  • Yağ oranı düşük karkasta üstün nitelikle kaslanması,yüksek et kemik oranına sahip bir ırktır.
  • Özellikle arka bacaklarda inanılmaz hızlı kaslanmasıyla bilinirler.

YAPAĞI

  • Beltex ırkı orta uzunlukta yapağısı ile beyaz yüzlü bir koyundur.
  • Yapağısı kısa ve sıktır,kuzu için iyi koruyan tabaka sağlar.


Bunları Biliyor musunuz ?

Hayvanlar Nasıl Çift Kaslı Olabiliyor?

Myostatin geni çift kaslılığa neden olmaktadır. Özellikle iskelet kaslarında sentezlenen myostatin, bu kasların büyüme ve farklılaşmasını sağlamaktadır

Çift Kaslı Hayvanların Özellikleri Nelerdir?

Bu özellikteki hayvanların karkaslarında kas ve deri oranı fazla olmakla birlikte yağ ve kemik oranı düşük bulunmaktadır (Arthur, 1995)Ette kolesterolün düşük olması ve etin daha yağsız olması önemli avantajlar sağlamaktadır (Öz, 2009). Ayrıca bu hayvanların gebelik süreleri daha uzun olmakta ancak doğan yavruların daha iri oldukları yani doğum ağırlıklarının daha yüksek olduğu da bildirilmektedir (Hanset, 1991)


Olgun Beltex Koyunlarının Kilosu Nedir?

Beltex koyunlar 60-70 kg ve Beltex koçları  80-90 kg ağırlığındadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.