Bentheimer Landschaf Koyunu


Bentheimer Landschaf Koyunu’nun Tarihçesi Nedir?

Bentheimer Landschaf koyunu Bentheim’ın yerli ırkı olarak bilinir. Bu ırk, Alman ve Hollanda kır koyunlarının ve 1934 yılından beri Kuzey Almanya’nın Emsland bölgesinde, özellikle Bentheim ilçesinde yetiştirilen Marsh koyun ırkının melezidir.

Daha sonra 1970’li yıllarda Emsland ilçesinde bu hayvanların 50 tanesiyle programlar yürütülmüştür. O tarihten beri işler daha iyiye gitmeye başlamıştır; ancak yetiştiricilik için kalan yaklaşık 2.300 hayvan ve çalışan 10.000 hayvanla beraber bu ırk  nesli tükenmekte olan hayvanlar kategorisinde bulunmaktadır.

Bu ırk yaygın olarak, Weser – Ems bölgesinde ve Aşağı Saksonya’da, Brandenburg, Mecklenburg – Vorpommern ve North Rhine – Westphalia Niedersachsen bölgelerinde ve ayrıca Brandenburg, Mecklenburg – Vorpommern ve Nordrhein-Westfalen bölgelerinde yaşamaktadır.

Bentheimer Landschaf koyunu orta boyuttadır ve yaygın olarak peyzaj koruması için kullanılır. Yaşlı ve Tehlike Altındaki Çiftlik Hayvanlarını Koruma Derneği’nin Kırmızı Listesi’ne göre, Bentheimer Landschaf koyun ırkı ikinci kategori (yüksek risk altındaki hayvanlar) altında listelenmiştir.

Bentheimer Landschaf koyun ırkı çalılık ve fidanların temizlenmesinde de kullanılmaktadır. Bataklık bölgelerinin tekrar doğallaşmasını başarıyla sağlayabilmek için, bu bölgeler yeniden nemlendirilmeli ve çalılıklardan ve küçük ağaçlardan arındırılmalıdır. Bu işlem ya biyolojik çeşitliliği mümkün olduğu kadar sürdürebilmek amacıyla ya da büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duyan bitkileri desteklemek ve yardımcı olmak amacıyla kullanılmayan kır alanlarının açılması anlamına gelmektedir.

Turba yapan yosun gibi bitkiler aynı zamanda suyun bataklıklardan buharlaşmasını engeller. Temizleme işlemi üç temel şekilde yapılabilir: Elle, makineyle veya küçük fidanları ve yeniden büyüyen çalılıkları kontrol altında tutan koyunlara... Esterwegen bölgesinde Bentheim koyunları bu amaçla kullanılmaktadır.

Bentheimer Landschaf Koyunu’nun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


• Bentheimer Landschaf ırkı çoğunlukla beyazdır.

• Kulaklarının, gözlerinin ve bacaklarının etrafında siyahlık bulunur.

• Bu ırkın koyunları ince bir vücuda, büyük bir başa ve kemerli bir burna sahiptir.

• Kulakları küçük, kuyrukları uzun ve yapağılıdır.

• Hem koçlar hem de koyunlar boynuzsuzdur.

• Olgun bir koyunun omuz başının boyu ortalama 65 cm’dir.


• Landschaf ırkının koçları koyunlarından biraz daha büyüktür.

• Bu ırk, uzun bacaklara ve sert toynaklara sahiptir. Alman çalı ve bataklık koyunlarının arasında en büyük olan ırk olma özelliğine sahiptir.

• Landschaf koyun ırkı daha çok vejetasyon yönetimi veya peyjaz koruması amacıyla yetiştirilir. Bentheimer Landschaf koyun ırkı çalılık peyjazlarının gelişiminde çok önemli bir rol oynamıştır ve hala oynamaktadır. Özellikle günümüzde peyjazların bakımı için de önemli bir etkiye sahiptir.

• Bentheimer Landschaf koyun ırkı yapağıları ve etleri için de yetiştirilir. Yapağı üretimi yaklaşık olarak 3 kg ağırlığında, lif çapı ise yaklaşık olarak 34-40 mikrondur.

• Bu koyun ırkının kişilik özelliklerinden bazıları kolayca tatmin edilebilir olmaları, uysal olmaları ve sürü halinde yaşamaya ihtiyaç duymalarıdır. Çünkü Bentheimer Landschaf koyun ırkı, grup halinde yaşama eğilimi gösteren bir koyun ırkıdır.

• Bentheimer Landschaf koyunları kolayca yavrulayabilir ve çok iyi annelik yaparlar. Bentheimer Landschaf kuzularının kesim ağırlığı ne kadar fazla olursa koyun yetiştiriciliğinin verim oranı o kadar yüksek olur.

Olgun bir Bentheimer Landschaf Koyunu Kaç Kilodur?


Landschaf ırkının koçları 75-80 kg, koyunları ise 55-60 kg ağırlığındadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.