Beulah Benekli Yüz Koyunu


Beulah Benekli Yüz Koyunu’nun Tarihçesi Nedir?

Beulah Benekli Yüz Koyun Irkı Birleşik Krallık kökenli evcil bir koyun ırkıdır. Yüz yıldan uzun bir süredir Galler’in yüksek arazilerinde yetiştirilmektedir. Irk topluluğu resmi olarak 1958 yılında oluşturulmuştur.

Bu koyun ırkı en çok Epynt, Llanafan Fawr, Abergwsyn ve Llanwrtyd Wells bölgelerinde yaygındır. Galler’in dışında çok bilinmemektedir. Bu ırkın kökenleri tam olarak bilinmemektedir. Yüzyıllardır yerel çevreye iyi adapte olarak gerçek bir yerli ırk olmuştur.

Sürü sahipleri 1958'de kurulan ve Eppynt Hill & Beulah Benekli Yüz’ün tam adını taşıyan mevcut ırk topluluğu tarafından geliştirilmiş tutarlı bir koyun ırkı satın alma konusunda seçim hakkına sahiptir. Koyunlar normalde tepelerde safkan olarak yetiştirilir.

Sürü değişimi ve et ticareti için bitirilen kuzu ihtiyacını karşılar veya düz arazilerde bulunan çiftliklerdeki ikmal için kuzuları depolar. Çok az ilgiye ihtiyaç duydukları için kolayca yönetilebilir ve yavrulayabilirler.

Beulah koyunları, günümüz İngiliz ve ihracat ticaretinin gerektirdiği kaliteli karkasları üretmek için çoğu kıtasal koçla, Suffolk ırkıyla veya uygun herhangi bir ova koçuyla çiftleştirmek için de idealdir. Bu koyunlar iyi annelik ve sağım becerilerine sahip oldukları için ova koçlarıyla çifleştirilmek amacıyla düz arazi çiftliklerinin sahipleri tarafından çok talep edilirler.

Hayatlarının tamamını tepelerde ve dağlarda geçiren gerçek dağ koyunlarından daha büyük ve daha az dayanıklıdırlar. Güçlü Benekli dağ koyununun izlerine rastlansa da, gerçek Beulah Benekli Yüz koyunlarıyla aynı özelliklere sahip değildirler ve aynı şekilde yönetilmezler.

Yılın bir bölümünü kapalı alanlarda ya da meralarda geçirdikleri bu yönetim şekli nedeniyle yük hayvanı olarak düz arazi çiftliklerine satıldıklarında yönetilmeleri gerçek dağ koyunundan daha kolaydır.

Beulah Benekli Yüz Koyunu’nun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


  • Bu ırk farklı bir biçimde desenlere sahip olan siyah ve beyaz renkli , yapağısız yüzünden dolayı bu ismi almıştır.
  • Bu ırkın koyunları, doğal olarak boynuzsuzdur ve eti için satılabilecek kuzu üretmek amacıyla sık sık Suffolk, Texel veya Bluefaced Leicester gibi düz arazi koçlarıyla melezlenir.
  • Saf olarak çiftleştirildiklerinde kuzular günümüzün yağsız, hızlı büyüyen koyun ihracat talebini karşılamamaktadır. Ancak koyunların annelik ve sağım özelliklerinin iyi olduğu bilinmektedir.
  • Beulah Benekli Yüz koyun ırkı bir tepe koyununa göre oldukça büyük olsa da orta boylu bir koyun ırkıdır. Yüzleri yapağısız ve siyah benekli beyazdır. Ağız bölgeleri, gözlerinin ve kulaklarının etrafı siyahtır.
  • Bu ırkın hem koyunları hem de koçları boynuzsuzdur ve bacakları da siyah ve beyaz renklidir.
  • 1.4 ila 3.5 kilogram (3.1 ila 7.7 lb) ağırlığında olan yapağıları beyazdır ve hiç koyu renkli tüyü bulunmaz.
  • Liflerinin uzunluğu 7.5 ila 12.5 cm aralığındadır ve yapağılarının çapı 25 ila 26 mikron uzunluğundadır. Yapağıları çok az kıvrımlıdır ve kolayca boyanır.
  • İyi kalitede olan yapağı giysilerde ve iplik örmede kullanılır. Daha kalın yapağılar ise halılarda kullanılmaktadır.
  • Geliştirildikleri gerçek daha koyunlarından biraz daha büyük olan Beulah, zorlu ortamlarda gelişebilen safkan kuzular veya besin zinciri için melez ticari kuzular üretebilen dayanıklı yüksek arazi koyunu olmaya devam etmektedir. Ticari istenilirlik: Eppynt Hill & Beulah Benekli Yüz Topluluğu, iyi kalitede karkasa sahip kuzu üretimi için bu ırkı ideal damızlık koyun ırkları için uygun melez olarak tanıtmakta ve düz arazilerdeki meralarda üretken hayatlarını sürdürmeleri için yaşlı Beulah dişilerine büyük ölçüde talep olduğunu söylemektedir.
  • Bir araştırmaya göre, performansları kaydedilen Beulah Benekli Yüz koyunlarında 20 haftalık kuzu ağırlıkları yılda ortalama 0.15 kg artmaktadır.

Araştırma sonuçlarına göre, araştırmada bulunan gruptaki çiftliklerden gelen kuzularda da, grubun yirmi yıl önce kurulmasından bu yana beş aylık olduklarında 3 kg artış görülmüştür. Ayrıca kas derinliğinin yılda ortalama 0,08 mm arttığı da bu araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır.

Olgun bir Beulah Benekli Yüz Koyunu Kaç Kilodur?


Beulah Benekli Yüz Koyun Irkının koyunları ortalama 50 kg ağırlığında, Beulah Benekli Yüz koçları ise 85 kg ağırlığındadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.