Chamois Coloured keçisi


Chamois Coloured keçi, süt ve et üretimi için yetiştirilen çift amaçlı bir keçi türüdür. Dağ grubunuza ait olan İsviçre'nin bir keçi türüdür.

Chamois Coloured keçisi nereden ve ne zaman gelmiştir?

Chamois Coloured keçi, hem et hem de süt üretimi için yetiştirilen çift amaçlı bir yerli keçi türüdür.

Swiss Mountain grubuna ait olan İsviçre'nin yerli keçi ırkıdır. Chamois Coloured keçi İsviçre'nin her yerinde mevcuttur ve ayrıca kuzey İtalya ve Avusturya'nın bazı bölgelerinde mevcuttur.

Cins, Fransa dahil diğer bazı Avrupa ülkelerine de ihraç edildi. İsviçre'de bu keçi ırkı, İsviçre kanton keçi yetiştiricileri dernekleri federasyonu Schweizerischer Ziegenzuchtverband tarafından sürü kitabının tutulduğu başlıca ulusal keçi ırkları arasındadır.

Chamois Renkli keçi, farklı ülkelerde başka isimlerle anılmaktadır. Örneğin, Chèvre chamoisée Fransızca, Gämsfarbige Gebirgsziege Almanca ve Camosciata delle Alpi İtalyanca olarak bilinir. Ve İtalya'da da , Camosciata delle Alpi adı altında bilinir.

Bu cins, İtalyan koyun ve keçi yetiştiricileri birliği olan Associazione Nazionale della Pastorizia tarafından bir soy sürü kitabının tutulduğu sekiz otokton İtalyan keçi ırkından biridir.


Bu cinsin iki farklı türü bulunur:

Boynuzlu Tip : Bu Grisons İsviçre doğu kesimlerinde (Graubünden) bulunur.

Boynuzsuz Tipi : Bu çeşitlilik Hasli bölgede, hem de Bernese Oberland Brienz Gölü Brienz alanı çevresinde merkezi İsviçre'de yaygındır.

Bunun dışında vücut rengine göre iki farklı çeşidi de olabilir. Kaban renkleri açık ten rengi ile koyu kırmızı arasında değişebilir. Bu desen iki farklı tonda gelir: siyah ve çikolata. Bir çikolata güderi, siyah yerine çikolata noktalarına sahip olacaktır.

2013 yılında İsviçre'de bildirilen dağ keçisi sayısı 13.000 iken İtalya'da kayıtlı nüfus rakamı 6237 idi. Avusturya'daki 2012 nüfus sayımı 2526-3000 kişilik bir nüfusu gösterdi.

Chamois Coloured keçisi ırk özellikleri nelerdir?

Son derece uysal ve nazik doğaları ile tanınırlar, bu nedenle onları evcil hayvan olarak tutmak da kolaydır. Son derece uyumlu bir türdür ve çok iyi toplayıcılardır. Ayrıca sudan veya yollarına düşen diğer doğal unsurlardan da korkmazlar.

Chamois Coloured keçisi fiziksel özellikleri nelerdir?


Bu keçilere antilop keçisi deniyor ve nedenini anlayabilirsiniz. Güzel, zarif, uzun ve sırıktırlar.

Renkler:
Chamois - Yüzlerinde, karınlarının altında, sırtlarında ve bacaklarında siyah çizgiler vardır.Her iki cinsiyet de aynı kaplama rengini ve işaretlerini sergiliyor.
Chamois - Yüzlerinde, karınlarının altında, sırtlarında ve bacaklarında siyah çizgiler vardı.Her iki cinsiyet de aynı kaplama rengini ve işaretlerini sergiliyor.
  Keçi
DişiTeke
 Irk Ağırlığı: 
121 kg'dır.
 165 kg'dır.
Cidago Yüksekliği:
30 cm38cm
Saç:
Kısa ve parlak.
 Kısa ve parlak.
Kulaklar:
 Borulu ve dik.
 Borulu ve dik 
Boynuzlar:
Baştan yukarı doğru çıkıntı yapan uzun ve kavislidir.
Biraz daha uzun ve d aha kalın ama aynı zamanda bir eğri ile kafadan yukarı doğru çıkıntılıdır.
Olgunlaştığı yaş:5-15 ay 
 3 ila 15 ay
Ergenlik Yaşı:
 5-6 ay 
4 ila 9 ay 
 Üreme Yaşı: 
18 ay
1 yıl


Yetiştirme ve sağım bilgileri nelerdir?

 Üreme Dönemi / döngüsü: 
Genellikle 12 ila 36 saat Ortalama 21 gün / 18 ila 24 gün sürer .
Gebelik süresi: 
145 ila 150 gün.
Çocuklar:
 1-3 bazen 4
 Emzirme Dönemi: 
  284 gün
Süt Kalitesi: 
Güzel, sütü inek sütü gibi kullanılabilir.
Sağım Seviyesi: 
Normal, memeleri sağım için iyi konumlandırılmış.KAYNAKÇA :
I. domesticanimalbreeds.com
II. spoiltpups.com
III. roysfarm.com
IV.breedslist.com

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.