Corriente Sığır Irkı


Corriente Sığır Irkının Kökeni Neresidir Ve Nereden Gelmiştir?

Corriente, 1493 gibi erken bir tarihte İspanyollar tarafından yeni dünyaya getirilen ilk sığırlara kadar izlenebilir. Bu sığırlar, özellikle okyanus geçişine dayanmak ve yeni topraklarına uyum sağlamak için seçilen dayanıklı ırklardı. Batı Hint Adaları ve Güney Florida'nın yanı sıra Orta ve Güney Amerika'ya getirildiler. Ayrıca doğal seçilim yoluyla yaşadıkları çeşitli bölgelere uyum sağladılar. Sonunda, güney ABD'ye ve Kaliforniya kıyılarına yayıldı.

1800'lerin başında, Avrupalı ve diğer türler yeni dünyaya tanıtıldı ve 1900'lerde Amerika'daki birçok çiftlik sahibi, sürülerini modern sığır sığırlarıyla yükseltiyordu. Pek çok yeni ırkın tanıtılmasından sonra, orijinal İspanyol sığırlarının soyundan gelenler neredeyse ortadan kayboldu, ancak bazıları Orta ve Güney Amerika'nın uzak bölgelerinde çok az insan bakımı veya müdahalesi ile ve ABD'nin güneyinin bazı bölgelerinde çok sınırlı sayıda hayatta kaldı. Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Güney Amerika ve Florida'daki sığır dernekleri, özelliklerini tanımak için çaba harcamaktadır.

Bugün, bu dayanıklı, yerli sığırların çeşitli türlerinin korunmasına dünya çapında artan bir ilginin kanıtı var: "Corriente" adı! Orta ve Güney Amerika'da, erken İspanyol sığırlarının çeşitli torunları genellikle "Criollo" olarak anılır. "Modern ırklardan çok az etkilenen orijinal İspanyol sığırlarının torunları artık yalnızca ülkenin ücra köşelerinde görülüyor. Bunlar genellikle Criollo sığırları olarak bilinmesine rağmen, Sonora eyaletinde Corriente terimi daha yaygın ve Baja'da California, Chinampo kelimesi kullanılır.

Kuzey Meksika'nın bazı bölgelerinde, bunlar genellikle "Corriente" olarak adlandırılır, ancak bu terim, yalnızca N.A.C.A. tarafından tanınan sığır türü için değil, ayrım gözetmeksizin yetiştirilen küçük sığırlar için sıklıkla kullanılır. Sınırda rodeo kullanımı için satın alınan sığırlara atıfta bulunmak için kullanılan en yaygın terim "Corriente" oldu. Sonuç olarak, çoğu Kuzey Amerika sığırları, halatçıları ve köpekleri bu adı bilir ve N.A.C.A.'nın kurucuları tarafından seçilmiştir. John E. Rouse, World Cattle, Cilt. III, Cattle of North America, Meksika'da kullanılan isimleri açıklımaktadır.

"Ortak sığır" veya "ülkenin sığırları" anlamına gelen tüm bu terimler, İspanyol sığırlarının az çok saf torunları için olduğu kadar bunların ve daha yakın zamanda tanıtılan ırkların gelişigüzel karışımlarına da uygulanır ." Florida'da, Meksikalı Corriente'nin kalan birkaç küçük, yerli sığır - kuzenine Scrub sığır veya Kraker sığırları ve Louisiana'daki benzer sığırlara Bataklık sığırları denir. Yüzyıllar boyunca bu sığır ırkı farklı amaçlar için yetiştirilmiştir. ( süt, et ve taslak hayvanlar…)

Corriente Sığır Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


• Renkleri siyah, kızıl veya kahverengidir.
• Ufak yapılı bir ırktır.
• Corriente sığırları, diğer sığır ırklarına göre konformasyonda dar ve incedir, baş boyun ve ön ve arka kısımları dengelidir.
• Boynuzlar yukarı doğru ve uzundur.
• Bu cinste boynuzlara özel önem verilir; düz çıkıp öne doğru biraz kıvrılır, birbirinden oldukça geniş yerleştirilir.
• Kulaklarında yoğun tüyler ve ağır bir kuyruk anahtarı vardır.
• Bu cins, rodeolarda, halatla gezme ve bulldogging yarışmalarında kullanılır ve performanslarının dayanıklılığı, gücü ve niteliklerine göre değerlendirilir.
• Kaçış sanatçıları olarak da adlandırılırlar. Dikenli tel çitlerden sıçrar, küçük açıklardan sığıp kaçabilirler.

Corriente Sığır Irkının İstatistiki Özellikleri Nelerdir?


Olgun bir boğa 450-500 kg ağırlığa ve olgun bir inek 350-400 kg a kadar ağırlığa sahip olabilir Corriente sığır ırkı kolayca evcilleştirilmiştir. Bakımı ve buzağılaması kolay bir ırktır. Kaliteli, yağsız ete sahiptir. Zor şartlara ve bakımsızlığa dayanıklıdır. Diğer sığır türlerine göre daha az yiyecek ve su gerektirir.

Corriente Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?


Olgun bir boğa 450-500 kg ağırlığa ve olgun bir inek 350-400 kg a kadar ağırlığa sahip olabilir Hem et, süt üretiminde hem de işçi hayvanı olarak faydalanılmıştır. Diğer etçi ırklara göre et kapasitesi az olsa da et amaçlı yetiştirilir.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.