Dorper Koyunu


Güney Afrika menşeli olan Dorper koyununun hikâyesi şu şekilde anlatılmaktadır: 1930 yılında Güney Afrika Tarım Bakanlığının onayı ile Grootfontein Araştırma Merkezi, etçil bir koyun ırkı geliştirmek için ilk araştırmalarına başlamış; fakat bu düşünce 1941 yılına kadar hayata geçirilememiştir. Daha sonra aynı araştırma merkezi tarafından Persian Blackhead’in (Somali Koyunu olup zorlu hava ve arazi şartlarına karşı güçlü bir türdür.) İngiliz etçil  koyun türü olan Dorset Horn ırkları birleştirilmiş, 1942 yılında ise R.y Edmeades, W.A Ludick, D. J de Smidt ve oğlu H. C de Smidt çiftliklerinde Afrikaner koyunu bu çalışmalara eklenerek Dorper Koyun ırkı oluşturulmuştur.

1950 yılında Dorper Yetiştiricileri Derneği Güney Afrika’da kurulmuştur. Ayrıca bu çalışmalara ek olarak Avustralya’da ise Beyaz Dorper ırkı geliştirilmiştir.


Dorper koyun türünün dünyadaki sayısına gelince, 2020 yılı verilerine göre 7 Milyon civarındadır. 


Dorper koyununun özellikleri nelerdir?

Dorper koyunu ve koçları boynuzsuz, baş ile boynu siyah renkte (Beyaz Dorper tamamen beyazdır), çok az bulunan yünü beyaz, vücudu iri yapılı ve etçil bir ırktır.     

Dorper ırkı çok erken yaşlarda kızgınlığa gelen, annelik içgüdüleri iyi, kuzu kayıpları çok az, kısa zamanda fazla kilo alan, her türlü meradan yararlanabilme kapasitesi yüksek, yem seçmeyen ve çok sıcak ve soğuk iklimlere karşı dayanıklı koyun ırkıdır. 

Çok az olan yününün kırkım gerektirmeden kendiliğinden dökülen yapıda olması, bakıcılar için artı bir özelliktir. 

Derisi en kaliteli derilerden sayılmaktadır. Kalın derisi sayesinde kene ve sinekler Dorper koyunlarını fazla rahatsız edemez. 

Dorper koçlarının en az 9 aylıkken sürüde kullanılması tavsiye edilir. 

Güney Afrika’da Dorper koyunlarının ikizlik doğum oranı 1.6, iyi bakılmış koyunlarda bu oran 1.8 kadar olabilir.Dorper  Koyunu  Kaç Kg Gelir?

Dorper koçlarının vücut ağırlıkları 110 kg ile 120 kg,  Dorper dişi koyunlarının ise 80 kg civarındadır. 
Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.