Endülüs Siyah Sığır Irkı

Endülüs siyah sığırları, İspanya'da nesli tükenmekte olan bir sığır ırkıdır. İspanya'dan köken alan bu sığır ırkı, genellikle siyah veya siyah-kahverengi renkli, uzun yıllar boyunca iş verimi yönünde yetiştirilmiş sığır ırkıdır. Endülüslerin hayvancılık hakkında kayıtlı çok fazla verileri olmadığı için bu ırk hakkında bilgi sınırlıdır. Negra de las Campiñas, Negra Campiñesa ve  Negra Andaluza (İspanyolca), gibi farklı isimlerle de bilinmektedir. Gerçek bir sığır ırkıdır (taurina) ve Batı Endülüs, İspanya'da ortaya çıkmıştır. Daha çok etinden yararlanılmaktadır. Bu ırk, Avileña-Black İberya ırkına benzer; ancak bu iki ırk bulundukları coğrafya bakımından ayırt edilir. Bu ırk Batı Endülüs'ün iki ana bölgesinde (Cordova'dan Sierra Morena'nın eteklerine kadar) ve Sevilla, Cádiz ve Huelva illerinde bulunur.

Günümüzde Endülüs Kara sığırlarının sayısı çok azdır. İlk defa 1996 yılında İspanya’da bu ırkı koruma altına alma çalışmaları başlatılmıştır. 2007 yılında yapılan bir araştırmada bu ırktan sadece 800 safkan hayvan var olduğu ve bu ırkın toplam sayısının esas azalma nedenleri diğer yerli sığır ırklarıyla melezlenmesi, tarımın makineleşmesi, genetik çalışmaların yetersizliği olarak görülmüştür. 2005 yılında kurulan bu ırka ait dernek, ırkı korumak için Cordoba Üniversitesi ile ortaklaşa bir koruma programı yürütmüştür. Toplam popülasyon 2011 yılına kadar 1.883 baş sığıra yükseltilmiştir.

Endülüs Siyah Sığırı Fiziksel ve Karakteristik Özellikleri Nelerdir ?

Olumsuz hava koşullarına uyum sağlayabilen güçlü, dayanıklı bir cinstir. Sakin ve uysal bir yapıları vardır, ancak yaralandıklarında sert bir mizaca sahip olurlar. Endülüs Kara sığırları orta büyüklükte hayvanlardır. Bu hayvanların renkleri siyah yada siyah-kahverengidir. Kafaları , dışbükeylik gösterir. Hem boğaların hem de ineklerin genellikle boynuzları vardır. Boynuzları genellikle uzun ve yukarı doğru kıvrıktır.

Endülüs Siyah Sığırı Verim Özellikleri Nelerdir ?

  • Endülüs siyah ineklerinin boyu ortalama 135 cm , boğalarda ise ortalama 140 cm civarındadır.
  • Boğaların ağırlıkları 875 ile 950 kg arasında , ineklerde 600 ile 650 kg arasında değişmektedir.
  • Düveler 18-20 ay arasında cinsel olgunluğa ulaşır.
  • % 1.15 ikiz doğurma oranı vardır ve % 80-95 doğurganlık oranına sahiptirler.
  • Güçlü bir annelik içgüdüsü vardır.
  • Süt verimi düşüktür bu nedenle daha çok etinden yararlanılmaktadır.
  • Endülüs siyahlarında doğurganlık oranının düşmesine neden olan ve Endülüs ırklarında yaygın olan genetik bir kusur hipermetri (hayvanların hareketlerinde görülen sinirsel kaynaklı bir bozukluktr.
  • Hareketin mesafesinini ,yönünü, hızını, kuvvetini ayarlamakta zorluk yaşanır ) görülmektedir.
  • Ancak Endülüs Kara sığırında görülme oranı daha diğer ırklara kıyasla daha düşüktür.

 


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.