English Longhorn


English Longhorn Irkının Kökeni Neresidir Ve Nereden Gelmiştir?

İngiliz Longhorn (Longhorns olarak da bilinir), ataları İspanya'dan gelen Amerikan veya Texas Longhorn ile ilgili değildir. 1700'lerin büyük çiftlik hayvanı öncüsü Dishley'den Robert Bakewell'inkiyle bağlantılı uzun ve büyüleyici bir tarihe sahiptirler.

İngiliz Longhorn, İngiltere'nin kuzey ilçelerinden gelmektedir, taslak bir hayvan olarak kullanılmıştır. Sütü, tereyağı ve peyniri için tercih edilmiştir. Kremsi beyaz boynuzları, düğme, bardak, çatal-bıçak takımı ve lamba üreticileri tarafından değer bulmuştur. İnce berrak boynuz şeritlerinden zarif kadehler üretilmektedir.

İlk zamanlarda sığır beslemenin ilkel yaygın yöntemlerinden ve organize ıslah programlarının yoksunluğundan kaynaklı nedenlerden dolayı sığırların bacakları uzun, dar gövdeleri kabaydı. “Saban için ideal olarak tasarlanmıştı” diyebiliriz.

Melezleme alanında devrimci olan Robert Bakewell (1725-1795), Sanayi Devrimi sırasında kasabalarda çalışmaya giden insan kitlelerine et sağlamak ve çiftlik hayvanlarını geliştirmek amacıyla boynuzlu düvelerle Westmoreland boğasının genlerini birleştirerek şimdi “İngiliz Longhorn” olarak adlandırılan Dishley Longhorn ırkını elde etmiştir . 1800'lerde Shorthorn tarafından aşılana kadar İngiltere ve İrlanda'da yaygın olarak üretilen bu ırkın boyutunu ve kalitesini (özellikle hızlı büyümesi ve ağır arka kısımları) geliştirmiştir.

Cins, yaklaşık 200 yıl içerisinde tercih edilirliğini yitirmiş, 1950'ler ve 60'larda nadir hale gelmiştir. Sığır üretme eğilimi, tahılla beslenen sığırlara yönelmiştir. Neyse ki 1980'de Nadir Irklar Hayatta Kalma Vakfı tarafından kurtarılmıştır. RBST'nin çabaları ve yoğun şekilde yağsız otla beslenen sığırlara olan ilginin artmasıyla dramatik bir geri dönüş yaptı. 1981'de bir çift Longhorns, The Royal Show'un Interbreed Cattle Championship'te çok beğenilen 'Burke Trophy'yi kazandı ve bir Longhorn boğası, 1994'teki Royal Welsh Show'da Reserve Interbreed Beef Şampiyonu oldu. 1999'da bir Longhorn, Interbreed Native Championship'e girdi.


English Longhorn Sığır Irkının Özellikleri Nelerdir?


Cins, genellikle Texas Longhorn ile karıştırılır! Aradaki fark çoğunlukla boynuzlarıdır. İngiliz cinsinin boynuzları yüzlerine doğru kıvrılırken, Teksas ineğinin boynuzları başın her iki tarafında havaya doğru büyür. İngiliz Longhorns, burnunun etrafına doğru kıvrılan etkileyici bir boynuz kıvrımına sahip büyük sığırlardır. Bu etkileyici boynuzlar soyağacında değerlidir. Boynuzları genellikle krem rengindedir.

İngiliz Longhorn genellikle kahverengi ve beyazdır. Çerçeveleri uzun bacaklı, sağlam ancak dar olarak tanımlanır.

Başlangıçta sığır eti, süt ve çekme gücü için üçlü amaçlı bir cins olarak kullanılsa da, İngiliz Longhorn günümüz dünyasında öncelikle sığır eti için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, peynirlerinin geçmişte mükemmel kalitede olduğu düşünülüyordu! Stilton ve Red Leicester, Longhorn sütünün kullanıldığı en ünlü iki markalardan birisidir.

Oldukça sağlıklı, uzun yaşarlar. Daha sonraki yıllarda bile yaşamları boyunca bol miktarda emzirme ile üreyebilirler. Bu, çiftçi için sürü yenileme maliyetlerinin önemli ölçüde azaldığı anlamına gelir.

English Longhorn Irkının İstatistik Özellikler Nelerdir?Erkek
Disi
Ağırlık:
1000 Kg500 Kg - 600 Kg
Yükseklik
150 cm130 cm - 140 cm


Sağım Nitelikleri: Artık ticari süt ürünlerinde kullanılmamalarına rağmen, sütleri, özellikle % 6 gibi yüksek tereyağı içeriği nedeniyle mükemmel bir kaliteye sahiptir. Buzağılar genellikle derinlemesine beslenir ve genç yaşta yüksek ağırlıklara ulaşır, bu da çoğu kişiye kaliteli sütün bir sonucu olduğunu düşündürür.

Buzağılama Kolaylığı: Belirgin kemiklerinin, düz bir üst çizgiyi korurken, buzağılama sorunlarını en aza indirmek için dik açıda geniş bir doğum kanalı oluşturur. Bu, durum oldukça verimli, üretken ve karlı bir birim oluşturduğu anlamına gelir. Büyük, büyümeli buzağıları üretebilen ve her tür boğa için yetiştirebilen, uyarlanabilir, uzun ömürlü bir sığır ırkıdır.

Uzun Ömür: Boynuzlu inekler alışılmadık derecede uzun yaşar ve üremeye devam eder. Sağlamlıkları ve tutumlu olmaları, emzirme seviyelerinin ve buzağılama kolaylıklarının yanı sıra kendilerini aşırı stres altına sokmamalarını sağlar.

Uysallık : Boynuzları bazılarına zıt bir izlenim bıraksa da olağanüstü uysallıkları ile tanınmaktadır.

Uzunluk ve Yalınlık: Genel olarak Uzun boynuz ile ilişkilendirilen büyük toplam uzunluk, hızlı bir büyüme oranı ve zayıf karkas ile ilişkilidir. Etin içindeki kas içi yağ , etin özünden, hassasiyetinden ve lezzetinden büyük ölçüde sorumlu olduğu iyi bilinen bir gerçektir .

Cins, karkasından elde ettiği et seviyesini etkilemeden oldukça düşük bir vücut ağırlığına sahiptir, bu da oldukça verimli ve ekonomik bir cins olduğu anlamına gelir. İngiliz Longhorn'un sığır eti de mermerdir ve hassasiyetine ve lezzetine katkıda bulunur. Cins ayrıca, kasaplar ve benzer şekilde tüketiciler için çekici bir özellik olan düşük bir dış yağ seviyesine sahiptir. Günümüz İngiliz Longhorn'u temiz, modern sığırlardır, günümüzün seçici pazarına uyacak üstün yeme niteliklerine sahip yağsız sığır eti üretme kapasitesine sahiptir.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.