Eski İrlanda Keçisi

Eski İrlanda keçisi, İrlanda'nın yerli, kara ırkı keçi türüdür. Soğuk havaya yüksek düzeyde adapte olmuştur. Kısa, güçlü bacaklara sahip küçük ve tıknaz bir keçi türüdür. Etkileyici büyüklükte boynuzlarla süslenmiş kafa, ciğerlere girmeden önce havayı ısıtmaya yarayan bombeli bir yüz profili ve uzun namlu ile zarif bir şekilde şekillendirilmiştir. Kulaklar donmaya karşı koruma sağlamak için küçük boyuttadır ve iğneli bir pozisyonda takılır. Tür, manzara ile harmanlanan ve genellikle uzun olan on iki renk deseninden oluşan çeşitli bir yelpazede gelir.

Eski İrlanda Keçisi Nereden ve Ne Zaman Gelmiştir?

Eski İrlanda keçisi, İrlanda'nın yoksul ve kırsal tarihini özetler. Cins, County Mayo'daki Céide Alanları, Megalitik Oda Mezarı, County Meath'teki Bru na Bóinne ve Burren, County Clare'deki Poulnabrone Portal Dolman gibi ünlü İrlanda Neolitik anıtlarıyla aynı döneme aittir.

Tarihsel olarak "fakir adamın ineği" olarak bilinen keçi, sertliği nedeniyle İrlanda'nın geçmiş tarım ve kırsal yaşamının önemli bir bileşenidir. Gerçekten de, bu cins İrlanda'nın en eski yerleşimcilerinin ve tüm köy topluluklarının hayatta kalmasını sağlamıştır;  patates mahsulleri defalarca başarısız olduğunda bazı ailelerin açlıktan ölmesine engel olmuştur. Eski İrlanda keçisi, İrlanda folklorunda, geleneğinde, resimlerinde ve edebiyatında haklı olarak anılmaktadır.

Eski İrlanda Keçisi Günümüzde  Var mı?

Eski İrlanda keçisinin hala yabani sürülerde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan nadir bir cins olarak var olduğunu biliyoruz; ancak kaçının hayatta kaldığını bilmiyoruz.

Eski İrlanda Keçisi Neden Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıyadır?


Eski İrlanda keçisi bir zamanlar geleneksel İrlanda çiftliğinin her yerde bulunan bir karakteriydi ve Ondokuzuncu yüzyılda İrlanda keçileri milyonluk güçlü nüfustan İngiltere, İskoçya ve Galler'e çok sayıda ihraç edildi.

Eski İrlanda keçilerini İngiltere, İskoçya ve Galler'e ihraç etme geleneği, Kuzey İrlanda'nın Slieve Gullion bölgesi olan Newry Morne ile güçlü bir ilişkiye sahipti ve Eski İrlanda keçileri satın almak için İrlanda'nın batısına seyahat eden ve daha sonra onları pazar kasabaları boyunca sürdüler: İrlanda, İngiltere, İskoçya ve Galler. Yerel tarihçi Michael Murphy, "Güney Armagh'ın Keçi Adamları" olarak göçmenlere atıfta bulunur .

Daha sonra, 1900'lerde süreç tersine döndü ve İrlanda ilk 'geliştirilmiş' süt keçisi ithalatına tanık oldu. Buradaki fikir, Eski İrlanda keçisini elinize alıp, süt cinsi damızlık keçilerle “iyileştirmek”ti. O zamandan beri İrlanda keçisi, tarımsal uygulamalardaki değişiklikler, modern gelişmiş keçilerle melezleme, geçici avcılık ve vahşi sürülerin gelişigüzel itlaflarının neden olduğu kronik bir düşüş sarmalının konusu oldu. Hepsi tanıma eksikliğinden daha da kötüleşti, bu da eski tipin daha sıradan olmayan bireylere ve azalan bir nüfusa yönelik amansız bir karşılıklı ilişkisine yol açtı.


Eski İrlanda Keçisinin Avantajları Nelerdir?

⦁ İrlanda keçileri dayanıklı hayvanlardır.

⦁ İrlandalı keçiler, kuraklık bölgelerde minimum yem koşullarında yaşayabilirler.

⦁ İrlandalı keçiler her türlü olumsuz iklim koşullarına kolayca uyum sağlayabilir.

⦁ İrlandalı keçiler, sarp kayalıklar üzerinde çeviktir.

⦁ İrlanda dişi keçileri iyi süt üreticileridir. Ticari keçi yetiştiriciliğine çok uygundur.


Eski İrlanda Keçisi Karakteristlikleri Nelerdir?

⦁ İrlandalı keçi ırkları orta boy dayanıklı hayvanlardır.

⦁ İrlandalı keçilerin uzun saçları vardır. Güzel görünürler.

⦁ Genellikle İrlanda keçilerinin uzun dış kürklerinin altında kalın bir kaşmir astar bulunur. Bu, keçilerin aşırı soğuk iklimlerden korunmasına yardımcı olur.

⦁ İrlanda keçileri siyah, beyaz ve gri renk karışımı olarak bulunur.

⦁ Hem İrlandalı erkek keçilerin (teke) hem de İrlandalı dişi keçilerinin boynuzları vardır.

⦁ Genel olarak İrlandalı tekelerin boynuzları İrlandalı dişilere göre daha büyüktür.

⦁ İrlanda keçisinin yaşını boynuz halkalarını sayarak bulabilirsiniz.

⦁ İrlanda keçilerinin büyüklüğü ve ağırlığı söz konusu olduğunda birçok faktöre bağlıdır.

⦁ Genellikle İrlandalı erkek keçileri (teke) yaklaşık 55 kg ila 75 kg ağırlığındadır.

⦁ İrlandalı dişi keçiler yaklaşık 40 kg ila 60 kg ağırlığındadır.
KAYNAKÇA :
I. goatfarming.in
II. spoiltpups.com
III. backyardgoats.iamcountryside.com
IV. oldirishgoat.ie

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.