Girgentana Keçisi


Girgentana keçisi, daha çok süt üretimi için kullanılan Sicilya adasına özgü yerli bir keçi türüdür.

Girgentana keçisi nereden ve ne zaman gelmiştir?

Akdeniz'in Sicilya Adası'nın güney kesimindeki Agrigento eyaletine özgüdür. Girgentana keçi ırkının kesin kökeni bilinmemektedir. Orta Güney Asya'da, özellikle Keşmir, kuzey Afganistan ve Belucistan'da oldukları öne sürülür.

Johann Wolfgang Amschler, onu 1927–28'de Leonard Woolley tarafından Ur'da kazılan bir Çalılık heykellerinde Capra prisca ve Koç ile özdeşleştirdi. Leopold Adametz'in, en azından kısmen Markhor'dan, bir Orta Asya keçi-antilop türü olan Capra Falconeri'den geldiği hipotezi, zoologlar tarafından genel olarak kabul edilmiş görünmektedir.

Hayvanlar, Sicilya'ya MÖ 700 civarında Yunan kolonistleri tarafından veya MS 8. yüzyılda Arap işgalciler tarafından tanıtılmış olabilir.

Girgentana keçi ırkının adı, yerel Sicilya dilinde Agrigento'nun adı olan "Girgenti" den gelmektedir.

Geçmişte, ilin tepelerinde ve kıyı bölgesinde 30.000'den fazla keçi mevcuttu. Bugün Girgentana keçisi oldukça nadir olarak görülmektedir ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Girgentana keçisinin toplam nüfusu 1993 yılı sonunda 524 olarak tahmin edilmiştir. 2013 sonunda 390 keçi kaydedilmiştir. Ve 2007 yılında, cinsin koruma durumu FAO tarafından “nesli tükenmekte” olarak listelenmiştir.

Cins, İtalyan koyun yetiştiricileri birliği olan Associazione Nazionale della Pastorizia tarafından bir şecere sürü kitabının tutulduğu sekiz otokton İtalyan keçi ırkından biridir.

Girgentana keçisi görünüm özellikleri nelerdir?


  • Bu keçi ırkının boynuzları muazzam görünüşlü, çok uzun ve son derece dikkat çekicidir. Antik çağlardan fırlamış, mitolojik bir canlıyı andırır.
  • Vücut ağırlığı erkeklerde yaklaşık 80 kg, dişilerde 50 kg civarındadır.
  • Tüyleri uzundur. Tüy rengi, beyaz veya kahve-beyaz karışımıdır.
  • Cidago yüksekliği  erkeklerde 80 cm’ye yakın, dişilerde ise 50 cm civarındadır.
  • Boynuzlarının uzunluğu erkeklerde 60 cm, dişilerde ise 40 cm’yi bulmaktadır.

Girgentana keçisinin verim özellikleri nelerdir?

Girgentana keçisi, 1970’lerin başına kadar İtalya’nın Sicilya Adasında, yalnızca görselliği nedeniyle süs amacıyla yetiştiriciliği yapılan bir hayvan iken bu tarihten itibaren yüksek süt verimi ile dikkatleri çekmiştir.

Girgentana keçisi günümüzde özellikle sütü ve eti için yetiştirilen kombine verimli bir keçi ırkıdır. Yılda 400 litreye kadar süt verebildiği bildirilmektedir. Bu keçi ırkının bakımı ve beslenmesi yeterli özenle ve iyi yapılırsa süt verimini iki katına çıkarmak mümkündür.

Özel Hususlar :

Girgentana keçileri dayanıklı, aktif ve geldikleri yere iyi adapte olmuşlardır. Cins, anakara İtalya, Sicilya ve Batı Avrupa üzerinden dağıtılır. Aşağıdaki tabloda Girgentana keçisinin tam cins profilini inceleyebilirsiniz:

Cins Adı
Girgentana
Diğer isim
Agrigento
Cins Amacı
Süt üretimi
Irk Boyutu
Orta büyüklükte

Ağırlık 

Teke : Yaklaşık 65 kg

Dişi geyik : Yaklaşık 46 kg

İklim Toleransı
Tüm iklimlere uygundur.
Ceket rengi
Beyaz
Ülke / Menşe Yeri
İtalyaKAYNAKÇA :
I. roysfarm.com
II. tavsiyeediyorum.com
III. turkbesi.com
IV. tr.123rf.com

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.