Guernsey Sığır Irkı

Guernsey Sığır Irkının Kökeni Neresidir ve Nereden Gelmiştir?

Ana vatanı Fransa olan bu ırk, küçük bir Manş adası olan Guernsey adasından ismini almıştır. 19. yüzyıl sonuna kadar adadan çıkarılmayan ırk, birçok hastalıktan ari olarak geliştirilmiştir.

Guernsey ırkının ABD’ye ilk ithalatı 1840 yılında olmuştur. Irkın saflığının korunması için hayvanların kayıt altına alınması gerekliliğine inanan bir grup yetiştirici 1877 yılında Amerikan Guernsey Yetiştiricileri Birliği’ni kurmuştur. Birlik kurulduğu günden bu yana 3 milyon hayvanın kaydını yapmıştır.

Kanada’da ise Guernsey ırkının yetiştiriciliğine bilinçli bir şekilde başlanmamıştır. 1878 yılında Amerika’dan gemilere yüklenerek yola çıkan bir sürü, kötü hava şartlarından dolayı Kanada’ya sığınmak zorunda kalmıştır. Kanadalı bir yetiştirici olan Sir John Abott, bu hayvanları görüp beğenmiş ve 1891 yılında Kanada Tarım Bakanı olarak göreve başladığında Guernsey ırkının ülkeye ilk ithalatını gerçekleştirmiştir. Bu ırka ait birlik 1905 yılında kurulmuş olup soy kütüğünde 200 binden fazla hayvanın kaydı bulunmaktadır.

Guersney Irkı Türkiye’de yetiştirme amaçlı ithal edilmemiştir. Gaziantep'teki Amerikan Hastanesindeki süt ihtiyacını karşılamak üzere getirilmiştir. Zaman zaman bu işletmeden halka satılan hayvanlar ile Güneydoğu Anadolu Kırmızısı ile melezleştirilmiştir. Bazı Güneydoğu Anadolu Kırmızısı genotipinde Gursney genotipi rastlanılmaktadır.

Guernsey Sığır Irkının Karekteristik Özellikleri Nelerdir?


Guernsey, erken gelişen, otlama kabiliyeti ve meme yapısı iyi, güç doğum oranı düşük ve hastalıklara dirençli bir ırktır. Ayrıca, β-Kazein A2 süt proteini yönünden en zengin sığır ırkıdır.

Rengi, açık geyik renginden koyu kırmızıya kadar değişir. Kıllar, kısa ve parlak; deri, yumuşak ve gevşektir. Uzun ömürlüdür.

Guersney Sığır Irkının İstatiki Özellikleri Nelerdir?

Canlı ve aktif hayvanlardır. Kolay yönetilirler. Otlama ve yemden yararlanma kabiliyeti Jersey ve Holştayn arasındadır.

Düveler ilk buzağılarını ortalama 30 aylıkken verirler. 15-18 yaşa kadar buzağı ve süt verirler.

Bu ırkın sütlerinde vitamin A değil de onun provitamini olan karoten bulundurur. Bu da insan sağlığı açısından olumlu bir durumdur.

Guernsey Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?

  • Canlı ağırlık: Erkek: 600 -700 kg ; Dişi: 450 – 500 kg
  • Süt verimi: 6.300 – 6.650 Lt/Laktasyon
  • Yağ oranı: % 5
  • Protein oranı: % 3.7
  • Sütünde yüksek miktarda Beta Karoten içerir.
  • Diğer bazı ırklara göre kg başına %20 -30 daha az yem tüketir.

Guernsey Sığırları Kaç Kilo Gelir?


Dişi Guernsey sığırlarının canlı ağırlıkları 450 – 500 kg ve erkek Guernsey sığırlar ise 600 - 700 kg civarında ağırlıklardadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.