Hebridean Koyunu

Hebridean Koyunu'nun Tarihçesi Nedir?

Hebridean koyun ırkı, Kuzey Avrupa kısa kuyruklu koyun grubunun diğer üyelerine benzemektedir; kısa, üçgen kuyruklu İskoçyalı küçük bir kara koyun ırkıdır. Genellikle dört boynuzları vardır.

Soay ve Boreray koyunlarının aksine, muhtemelen aslında St. Kilda takımadalarından olmamalarına rağmen; eskiden "St Kilda" koyunu olarak bilinmekteydiler.

İngiltere genelinde Demir Çağı'na kadar yetiştirilen koyunlar küçük, kısa kuyruklu ve çeşitli renklerdeydiler. Bunlar; İskoç Dunface koyunu gibi Kuzey İskoçya ve adalarda 19. yüzyıla kadar hayatta kalmayı başarmışlardı; çoğu artık nesli tükenmiş olan çeşitli yerel ırklar da mevcuttu (Shetland ve North Ronaldsay gibi bazı ırklar halen daha hayatta kalmayı başarabilmişlerdir).

Hebridler’de yetiştirilen Dunfaces çok küçüktü, beyaz yüzleri ve bacakları vardı. Vücutları genellikle beyazdı; ancak siyah, kahverengi, kızıl veya gri renkli olanlara da sık rastlanırdı.

Bilinen son yerli Hebridler koyunları Uist'te hayatta kalmayı başarmışlar ve 1880'lerde oradan bazıları Kuzey İngiltere, Cumbria Kontluğu’nda bulunan Windermere'deki Storrs Hall'a götürülmüşlerdir.

1994 yılında Hebridean Koyun Derneği kurulmuştur.

1973'te Hebrideanlar, Nadir Irklar Hayatta Kalma Vakfı tarafından korunmaya muhtaç olarak tanımlanmışlardır. O zamandan beri ırk yeniden canlanmıştır ve artık nadir olarak sınıflandırılmamaktadırlar; günümüzde, yerlisi oldukları Hebridler de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde yetiştirilmektedirler.

Hebridean Koyununun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

• Yapağısı kısa ve yumuşaktır; genel olarak hem koyunlar hem de koçlar boynuzludur, çoğu iki hatta üç çift boynuza sahiptir.

• Hebridean koyunları nispeten küçük vücutlu, ince kemikli ve oldukça ilgi çekici bir görünüme sahip koyunlardır.

• Bütün kuzular tamamiyle siyah olarak doğmaktadırlar.

• Her türlü hava koşuluna dayanıklılık, kuzulama kolaylığı, süt sağım gücü ve annelik içgüdüleri gibi özellikleri nedeniyle doğal sistemler tarafından özel olarak seçilmişlerdir.

• Siyah yapağısı (yaşlandıkça gri olabilir), açık kehribar rengi gözleri, koyu siyah yüzü ve bacakları olan küçük boyutlu bir ırktır. Yapağıları kırpılmazsa ilkbaharda doğal olarak dökülebilmektedirler.

• Eti koyu renkli, suludur; lezzet bakımından zengindir ve yağ oranı minimum seviyededir.

• Hebridean'ın kas dokusu ve yağlarının, yaygın olarak bilinen diğer ırklara oranla önemli ölçüde daha düşük kolesterol seviyesine sahip olduğu bildirilmiştir.

• Ayrıca, otlanma yetenekleri diğer koyun ırklarına göre daha gelişmiştir; bu da onları çalı ve yabani otların kontrolünün gerekli olduğu ekolojik projelerde yararlı kılmıştır.

• Kaba otlarla otlanmada başarılı olmaktadırlar ve bu nedenle, genellikle doğal otlakları veya fundalık yaşam alanlarını korumak için koruma amaçlı otlak hayvanları olarak kullanılmaktadırlar.

• Sert siyah toynakları, çeşitli ayak sorunlarına karşı diğer ırklara kıyasla daha dirençlidir.

• Hebridean yapağıları, yapağıdaki ince renk karışımına beğeni duyan el iplikçileri arasında son derece popülerdir.

• Oldukça atik ve ilkel bir ırk olmalarına rağmen, Hebrideanlar yetiştirilmesi kolay hayvanlardır. İtaatkar canlılardır ve çok geçmeden belirli bir düzene uyum sağlamayı öğrenebilmektedirler. Ayrıca, çoban köpeklerinin yardımıyla daha kolay idare edilebilmektedirler.

Olgun Bir Hebridean Koyununun Ağırlığı Ne Kadardır?

Olgun bir Hebridean koyunu yaklaşık olarak 40 kg ağırlığındadır ve koçlar 50 ila 60 kg arasında olup koyunlardan biraz daha ağırlardır.


Resimler:  
Amy Powdrill 
Katie Stanley - Kateland Flock- West Midlands-UKUse of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.