Herdwick Koyunu

Herdwick Koyununun Tarihçesi Nedir ?

Herdwick koyunları çoğu engebeli arazilerde hayatta kalabilmeleri ve gelişebilmeleri ile ünlüdür. İngiltere’nin tepe koyunları arasındaki en dayanıklı olanıdır, en yüksek dağlarda bile yaşayabilirler. Bugün, nesillerdir onlara ev sahipliği yapan Göller Bölgesi kırlarında geleneksel şekilde yetiştirilmektedirler.

Herdwick kelimesi, önceleri koyunların tutulduğu bir yer anlamına gelmekteydi ve - ayrıca Hardwick veya Hardwicke olarak da bilinir - koyun otlağı anlamına gelen "Herdvyck" kelimesine, 12. yüzyıla kadar uzanan belgelerde rastlanmıştır, ki bu da bu dayanıklı ırkın çok uzun süredir var olduğunun bir işaretidir. Irkın kökeni bilinmemektedir. Ancak ırkın atalarının, enkaz halindeki bir İspanyol Armada gemisinden kıyıya yüzdüğüne dair birtakım iddialar da mevcuttur. En yaygın teori ise, ırkın atalarının 10. ve 11. yüzyıllarda İngiltere'nin batısına yerleşen Viking işgalcileri tarafından ülkeye getirildiğidir.

Herdwick Koyun Yetiştiricileri Birliği 1916 yılında kurulmuştur ve ilk sürü kitabı 1920'de 2000 adet koç kaydıyla yayınlanmıştır.

20. yüzyılın sonlarında Orta ve Batı Göller Bölgesinde yaklaşık 70.000 adet Herdwick koyunu yaşamıştır.

2001 yılında İngiltere, şap hastalığı tüm ülkeyi kasıp kavurunca şiddetli bir salgın dönemi geçirmiştir. Herdwick bu salgından ciddi şekilde etkilenmiştir ve ırk, nüfusunun yüzde 40'ını kaybetmiştir.

Herdwick Koyununun Karakteristik Özellikleri Nelerdir ?

• Herdwick koyunları hem et hem de yapağı ürettikleri için çift amaçlı olarak yetiştirilen bir ırktır. Günümüzde bu ırk, esas olarak et üretimi amacıyla yetiştirilmektedir, ancak yapağıya olan ilgi yeniden canlanmaktadır. Herdwick koyununun yapağısı, halı ve battaniye gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Herdwick yapağısının ağırlığı 2 kg; kumaş uzunluğu, veya elyaf uzunluğu, ise 15-20 cm’dir.

• Herdwick, çitlerle çevrili olmayan bozkırlarda bile her koyunun doğduğu alanda kalmasını sağlayan, '' heafing '' (veya hefting) olarak bilinen özel bir içgüdüye sahiptir.

• Herdwick kendine has, son derece dayanıklı bir ırktır ama yine bu sebeple büyüme hızı çok yavaştır. Mart / Nisan aylarında doğan kuzular, yıl sonuna veya bir sonraki yıla kadar kesime hazır hale gelmektedirler. En meşhur restoranların çoğu Herdwick kuzusunun etini kullanmaktadır. Herdwick ırkı, en çok gelir sağlayan ya da, en hızlı büyüyen ırk olmayabilir, ancak açık ara en lezzetli tada sahip olan ırktır.

• Herdwick koyunları; Cheviot, Suffolk, Texel ve Charollais koyunlarıyla yaygın olarak melezlenerek, pazar tarafından arzulanan kuzular ve melezler üretirler.

• Herdwick koyunu, ara sıra ikizleri olduğu görülse de, genellikle bir kuzu doğurur. Koyunlar genellikle yardımsız kuzulayabilirler ve iyi annelik içgüdülerine sahiptirler.

• Kuzular yeterince güç topladığında, koyunlar sıcak havanın tadını çıkarmak üzere otlaklara geri gönderilmektedir. Anneler daha sonra kuzularına 'heafing' içgüsünü öğretir, böylece kuzular, dağın hangi bölgesinin yuvaları olduğunu öğrenirler.

• Olgun koyunların başları ve bacakları beyazdır, ancak Herdwick kuzuları tamamen siyah olarak doğarlar ve bir yıl sonra, arduvaz grisi alt tonuyla koyu kahverengiye çalar, en sonunda da açık gri veya mavi-gri olurlar.

• Herdwick koyunları boynuzsuzdur; koçlar boynuzludur, bazılarının boynuzları ise spiraldir. Koçların genel olarak boyun çevresinde ve omuzların üstünde kaba tüyleri mevcuttur.

Olgun Bir Herdwick Koyununun Ağırlığı Ne Kadardır ?


Olgun bir Herdwick koyununun ortalama ağırlığı 35 - 45 kg, olgun bir Herdwick koçunun ortalama ağırlığı ise 65 - 75 kg'dir.


Resimler : 

1-Robert Folder
2-Christian Ganz
3-Andrew Porter
4-Mike Naylor  
5-Ned Wilkinson Bollihope Flock
6-Gillian Easterbrook
7- Anja Kuhn

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.