Illawarra Sığır Irkı


Illawarra Sığır Irkının Kökeni Neresidir ve Nereden Gelmiştir?

Illawarra, Avustralya'da süt ve et üretimi için yetiştirilen çift amaçlı bir sığır türüdür. Cinsin adı, Avustralya Illawarra Shorthorn sığır ırkının kelime olarak kısaltmasıdır. Asıl olarak adını orijinal Shorthorn ithalatı sonrası diğer ırklardan geliştirilen Güney Galler'deki Illawarra'dan almıştır.

Avustralya'da sütçülük 1840'larda bir endüstri olarak başladı. O zamana kadar büyükbaş hayvanlar çoğunlukla et üretimi için yetiştiriliyordu. Bölgedeki ilk yerleşimciler tarafından hükümlü işçilerin yardımıyla (çoğunlukla Illawarra bölgesine) sığırların tüm ırkları, türleri ve renkleri insanlara tanıtılmıştır. Hükümet tarafından temin edilen ve özel sürülerden gelen sığır bağışları Illawarra'ya getirilmiştir. Bunlara Longhorn Durhams, Shorthorn Durhams, Red Lincolns ve Red Ayrshires sığır ırkları da dahildir.

Kuzey İrlanda'dan Osborne ailesinin üç üyesi, 1829'dan beri süt ürünleri endüstrisinin temellerini attı ve Avustralyalı Illawarras cinsinin evrimini tamamladı. Osbornes ailesi, en iyi sığırları ithal etmişti. Wollongong'daki ilk Tarım Gösterisini tanıttılar ve diğer yetiştiricileri süt ürünleri endüstrisi oluşturmaya teşvik ettiler.

Bu çalışmaların ardından Illawarra bölgesi, tereyağı ve diğer süt ürünlerine olan talebi üstlendi. O zamandan günümüze kadar bölge, süt ürünleriyle Illawarra endüstrisi olarak kaldı.

1898'de uygulanan ambargo kaldırılarak yeni sığır ithalatı dalgasına izin verildi. Yetiştiriciler Jersey, Guernsey, Kerri Dexter, Friesian, Shorthorn ve Ayrshire soylarını tanıttılar. Bu ırk karışımlarıdan Avustralya Illawarra süt sığırlarının soyunun geldiği görüldü. Victoria'dan "Beaconsfield Kontu" adlı Ayrshire boğası, Illawarra sığırlarıyla çiftleştirildiğinde olağanüstü verim alındığı görüldü. Ortaya çıkan soy muhteşemdi ve en ünlüleri arasında "Petek" adlı bir inek vardı. Bu ineğin 1990'lı yılların başında dünyanın şampiyon süt ineği olduğu iddia edildi. Gösterilerde yenilmezdi ve tüm süt ve tereyağı ödüllerini kazandı.

Bu inek Illawarras'a ilham veren inekti ve üreme programları Red, Roan Shorthorns ve Ayrshire boğalarının etrafında dönmeye başladı. Studs daha yaygın hale geldi ve Queensland dahil Avustralya'nın diğer birçok yerine yayıldı. 1910'da mandıracılar, Illawarra Süt Sığırları adı altında başka bir Sürü Kitabı oluşturmak için Kiama'da bir araya geldi. Sağım Shorthorn ve Illawarra Süt Sığırı Dernekleri, tüm Avustralya Eyaletleri'nde gelişmeye ve genişlemeye devam etti. Queensland'de iki cins topluluğu, Queensland Illawarra Süt Sığırları Derneği'ni oluşturmak için birleşti.

1930'da Brisbane'de The Australian Illawarra Shorthorn Society adlı ulusal bir yapı kuruldu. Uzun yıllar boyunca Illawarra Shorthorns veya "AIS sığırları" olarak anıldılar.

Günümüzde "Illawarras" terimi yaygındır ve Topluluk, Avustralya'nın Illawarra Sığır Topluluğu olarak adlandırılır.


Illawarra Sığır Irkının Genel Özellikleri Nelerdir?

 • Illawarra sığırları, büyük gövdeli orta ila büyük hayvanlardır.
 • Illawarra sığırları, yanlarında biraz beyaz olan zengin kırmızı renktedir.
 • Koyu renkli toynakları ve koyu pigmentasyonu vardır.
 • Vücudu önde oldukça ince görünümlüdür;  ancak arka kısımlara doğru genişlik ve derinliği artmaktadır.
 • Illawarra ineklerin memeleri geniş, sarkık ve öne ve arkaya iyi bağlanmıştır.
 • Hem boğalar hem de inekler genellikle boynuzludur. 
 • Illawarra sığırları, cilt kanserlerinden ve güneşte yanmış meme başlarından korunmaya yardımcı olan koyu renkli toynaklara ve koyu pigmentasyona sahiptir.
 • Illawarra sığırları çift amaçlı hayvanlardır. Hem süt hem de et üretimi için kullanılırlar.
 • Genellikle çok fazla ek beslemeye ihtiyaç duymazlar ve yemden en iyi şekilde yararlanabilirler.
 • Buzağılama kolaylığı, gözetimsiz buzağıladıkları ve pelvik yapılarının uygun olması en göze çarpan özelliklerden biridir.

Illawarra Sığır Irkının Süt Verim Özellikleri Nelerdir?


 • Illawarra inekleri günde 40 litreden fazla miktarlarda süt üretir.
 • Illawarra ineklerin ortalama süt üretimi yaklaşık 6733 litredir ve tereyağı içeriği yüzde 3,95 ve protein oranı yüzde 3,29'dur.

Illawarra Sığır Irkının İstatistiki Özellikleri Nelerdir?


 • Yemden en iyi şekilde yararlanırlar.
 • 0 santigrat derecenin altındaki ve 40 santigrat dereceyi aşan havalara iyi adapte olmuşlardır.
 • Hayvanlar genellikle çok uysaldır ve aynı zamanda uzun ömürlülükleriyle de bilinir. Yetiştirilmesi çok kolaydır.
 • Illawarra sığırları dayanıklı hayvanlardır.
 • Neredeyse tüm iklim koşullarına iyi adapte olmuşlardır.
 • Illawarra inekleri çok iyi sağımcılardır ve yüksek miktarlarda süt üretebilirler. Sütleri yüksek kalitede protein ve orta derecede yağ içerir.
 • Kolay ve yardımsız buzağılarlar.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.