İngiliz Alpin Keçisi


İngiliz Alpin keçisi, esas olarak süt üretimi için kullanılan bir yerli keçi türüdür.

İngiliz Alpin Keçisi Nereden ve Ne Zaman Gelmiştir?

İngiliz Alpin keçisi, 1903'te Paris Hayvanat Bahçesi'nde bulunan bir geyik olan Sedgemere Faith'ten Büyük Britanya'da geliştirilmiştir. İngiliz Alpin türü keşfinden önce var olmasına rağmen, cins üzerinde büyük etkisi olmuştur. İlk tip standardı, Britanya'da 1919'da, yeterli gerçek tipte stok var olduktan sonra hazırlanmıştır. İngiliz Alpin, 1926'da İngiliz Keçi Derneği sürü kitabına eklenmiştir.

İlk İngiliz Alpinleri 1958'de Avustralya'ya ithal edildi; ancak son derece sınırlı gen havuzu nedeniyle cins kendini kurmak için yavaştı. Resesif siyah gen taşıyan Saanens ve Toggenburg'larla melezleme, ırkın kurulmasını sağlamıştır. Bazı yetiştiriciler doğrudan hat yetiştirme ile çalışırken, diğerleri resesif genleri kullanarak kademeli olarak yükselmiştir.

1970'lerden 1990'lara kadar olan sonraki ithalatlar (bazıları embriyo nakli yoluyla) İngiliz Alp cinsinde daha fazla gelişmeye yol açmıştır.

İngiliz Alpinleri çok aktiftir. Genellikle yüksek kaliteli süte sahiptirler ve uzun emzirme dönemleri ve kış boyunca sağma yetenekleri ile bilinirler.

İngiliz Alpin Keçisi Irk Özellikleri Nelerdir?


  • İngiliz Alpin keçileri uzun, çirkin ve zarif hayvanlardır.
  • Çok dayanıklı ve aktif hayvanlardır. Ancak yüksek nemli bölgelerde kötü performans gösterirler ve ılıman iklimlere en uygun olanıdır.
  • Dişiler, mükemmel kaliteli keçi sütü üreticileridir. Ve uzun emzirme kapasitesine sahiptirler. ( Bazen iki yıla kadar sürer.)
  • Soğuk aylarda sağmaya devam etme yeteneklerine sahiptirler. İngiliz Alpin keçileri, kapalı alan operasyonları için pek uygun değildir ve aslında serbest gezinen keçi yetiştiriciliği sisteminde en iyi performanslarını sergilerler .

İngiliz Alpin Keçisi Görünüm Özellikleri Nelerdir?

Renkler
Beyaz İsviçre işaretli siyahtır. 
Tamamen siyah keçi sık sık meydana gelse de ikisi de aynı tüy rengini sergiler.
Keçi
 Dişi 
Teke
Irk Ağırlığı
Yaklaşık 61 kg
Yaklaşık 77 kg
 Irk Yüksekliği
83 cm omuzlarında 
95 cm omuzlarında
Saç
Kısa, kalın, parlak ceket 
Erkeklerin paltoları dişilerle aynıdır.
Kulaklar
 Boru şeklindedir, başlarının yanında ayakta durur ve hafifçe bükülür. Genellikle ceketleri gibi siyah lekeli beyazdırlar. 
Erkeğin kulakları, dişinin kulaklarıyla aynı tarzdadır.
Boynuzlar
Dişinin boynuzları kalın ve orta uzunlukta olup geriye doğru kıvrıktır. 
Erkeklerin boynuzları dişilere göre daha kalın ve biraz daha uzundur. Bir kıvrılma ile başlarından geriye doğru çıkıntı yaparlar.
Olgunlaşılan yaş5-15 ay 
3-15 ay
 Ergenlik Yaşı
5-6 ay 
4 ila 9 ay 
Üreme Yaşı
18 ay 
1 yıl

Yetiştirme ve Sağım Bilgileri Nelerdir?

Yılda bir kez ve her yılın ilkbaharında ürerler. 

Üreme Dönemi / döngüsü
Genellikle 12 ila 36 saat Ortalama 21 gün / 18 ila 24 gün sürer.
Gebelik süresi
145 ila 150 gün
Çocuklar
 1 ila 3
Emzirme Dönemi
284 günden 2 yıla kadardır.
 Sağım Yeri
Şaka yaptıktan 4 ila 6 hafta sonra
Süt Kalitesi
Mükemmel, iyi bir tereyağı ve besin açısından zengin sütleri vardır.
Sağım Seviyesi
Normal, bir süt keçisi olarak, nispeten daha kolay sağma eğilimindedirler.


İngiliz Alpin Dişisi :


Yüksek verimli İngiliz Alpin dişisi aynı zamanda verimli bir çoğaltıcı olmalıdır. Uysal bir mizacına sahip olmalı ve uyanık ve kadınsı görünmelidir.

Memenin iyi gelişmesi, etli olmaması ve sağım sonrası çökük bir görünüme ve yumuşak bir dokuya sahip olması gerekir. Yuvarlak veya küresel olmalı ve yarılar arasında sarkık veya 'bölünmüş' olmamalıdır. Meme yüksek ve vücudun altında taşınmalıdır. İyi meme bağlanması özellikle önemlidir.

Meme başları memeden farklı ve orta büyüklükte olmalıdır. Kare şeklinde yerleştirilmelidir ve hafifçe öne bakmalıdırlar.

Çene kare şeklinde olmalı (aşağıya veya aşağıya çekilmemelidir) ve dişler sağlam olmalıdır. Ağız,  burun delikleri ve dudaklar geniş, gözler birbirinden ayrı olmalıdır. Boyun uzun, ince, iyi derinlikte olmalı ve omuzlar ve omuzlar ile eşit şekilde bağlanmalıdır.

Gövde kama şeklinde, iyi gelişmiş ve iyi bir yükseklik ve derinliğe sahip olmalıdır. Kaburgalar iyice açılmış olmalıdır. Göğüs geniş ve derin, namlu derin ve şişman olma eğiliminde olmadan iyice yuvarlatılmış olmalıdır. Omuzların veya omuzların arkasında belirgin bir çukur olmamalıdır. Sırt, omuzlardan kalçalara kadar düz olmalıdır.

İngiliz Alpin keçisi, bacaklarına düşmeden ayakta durmalı ve yürümelidir. Bacaklar temiz, uzun ve düz olmalı ve vücudun altına kare şeklinde yerleştirilmelidir. Hocked olmamalılar. Uyluklar ince olmalı ve meme için yeterli yer bırakmalıdır.

İngiliz Alpin Erkeği :


Teke iyi bir yapıya ve vücut derinliğine sahip olmalı, erkeksi olmalı ancak görünüşte kaba olmamalı ve dinç olmalıdır. 

Testisler iyi boyutta, dengeli ve sağlam olmalıdır. Skrotum iyi yerleştirilmeli ve testislerin vücuttan uzaklaşmasına izin vermelidir (aşırı değil).

Boynuzlu olanlar genellikle yetiştirme programlarında kullanılmaz; çünkü boynuzsuz dişilerle çiftleşmeden kaynaklanan yavrular ya interseks dişiler ya da kısır erkekler olabilir. Boynuzlu papel kullanılıyorsa, bunlar sadece boynuzlu dişilerle çiftleştirilmelidir.KAYNAKÇA :

I. https://www.roysfarm.com
II. https://www.dpi.nsw.gov.au
III. https://domesticanimalbreeds.com
IV. https://dairygoats.org.au
V. https://www.mccallummade.com.au

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.