Japanese Brown Sığır Irkı


Japanese Brown Sığır Irkının Kökeni Neresidir?

Japanese Brown Sığır ırkı, boyutları küçük olan bir Japon sığır ırkıdır. Japonya’nın altı yerli sığır ırkından biri olmakla birlikte Wagyu (Japanese Brown, Japanese Black, Japanese Polled ve Japanese Shorson) olarak bilinen, et verimi yüksek dört sığır ırkından biridir. Irkın diğer bilinen isimleri Akage, Washu ve Aka Ushi’dir (Kırmızı İnek anlamına gelir.). Bu dört Wagyu sığırları çoğunlukla Avrupa’dan getirilmiş olan sığırlar ile Japon yerli sığırlarının melezlenmesiyle elde edilmiş ve güçlendirilmiştir.

1867-1912 yılları arasında Japonya’da yaşanan Meiji Döneminde Japonya’nın Kumamoto ve Kochi illerinde melezlenen Japanese Brown Sığırları daha önce bu şehirlere getirilmiş Kore’nin yerli küçük boyutlu Hanwoo Sığırları ile İsviçre’den getirilmiş Simmental Sığırlarından melezlenmiştir. Güçlü yapılarıyla taşıma, taslak hayvan olarak kullanılsa da boyutlarının küçük olması bu sığırlar için bir dezavantajdır. 2018 yılında yapılan sayımda nüfusları 21.800, günümüzde ise 24.000’den fazla Japanese Brown Sığırı Japonya’da yetiştirilmektedir ve bu sığırlar daha çok Kumamoto, Hokkaido, Kochi ve Iwate bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Dünya da sığır eti bakımından çok bir farkındalığı olmasa da Japonya’da çokça tüketilen sevilen ve tercih edilen bir sığır ırkıdır. Japonya dışında; Avusturalya, Kanada, Amerika ve Birleşil Krallık da Japanese Brown Sığırlarının etini tüketmektedir.

Japanese Brown Sığır Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

 • Cinsin kürk rengi sarımsı kahverengi, kırmızımsı kahverengi ve açık kahverengi tonlarda bulunur. Hatta Kumamoto şehrinde yetişen Japanese Brown sığırları sarımsı kahverengi tonlarındayken, Kochi şehrinde yetişen Japanese Brown Sığırları daha koyu kahverengidir.
 • Göz, burun, ağız ve tırnak çevresi siyahtır. Gerdan ve göğüs daha açık renklidir.
 • Hem dişi bireyler, hem de erkek bireyler boynuzlara sahiptir fakat bazı boynuzsuz hayvanlarda görülmüştür.
 • Çok güçlü ve dayanıklı bir vücuda sahip olmasına rağmen kişilikleri nazik ve uysaldır.
 • Yüksek sıcaklığa dayanıklıdır.
 • Japanese Brown Sığırlarının eti yağsızdır ve Japonya’da çok tercih edilen bir et kalitesine sahiptir.
 • Mükemmel doğurganlığa sahiptir ve yıllardır birçok sığır ırkı ile melezlenmiştir.
 • Düşük kaliteli yem ve zayıf beslenme şartlarında bile hızla büyümektedir.
 • Diğer yerli Japon Sığırları ve Wagyu Sığırlarına göre engebeli araziler ve yamaçlarda daha kolay bir yaşam sürer.

Japanese Brown Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?

 • Japanese Brown Sığırlarının yükseklikleri; ergin dişi bireylerin yüksekliği yaklaşık 129 santimetre iken, ergin erkek bireylerin yüksekliği ise yaklaşık 142 santimetredir.
 • Japanese Brown Sığırlarının ağırlıkları; ergin dişi bireylerin ağırlık aralığı 540-600 kilogram iken, ergin erkek bireylerin ağırlık aralığı ise 710-960 kilogramdır.
 • Normal bir Japanese Brown Sığırı günlük ortalama 1,05 kilogram almaktadır.
 • Sığırlar 22-23 aylık olduklarında kesime götürülmektedir.Kaynakça
http://www.akagewagyu.com/
zookan.lin.gr.jp
en.wikipedia.org
http://www.wagyuinternational.com/
https://www.yanochikusan.co.jp/

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.