Kamori Keçisi


Kamori keçisi çok sevilen ve güzel bir keçi türüdür. Pakistan'ın Sindh eyaletinde bulunan süt keçisi türüdür.

Kamori Keçisi Nereden ve Ne Zaman Gelmiştir?

İndus Nehri boyunca kaybolan Kacha (nehir ormanı) bölgesi, Sind'deki yerli bir Kamori (bürokrat) keçisinin popülasyonunu etkilemiştir. Daha önceleri geleneksel çobanlar, hassas bir hayvan olmasına rağmen her mevsim yeşil çimenlere ihtiyaç duyduğu için Kamori keçilerini çiftliklerinde tutmayı tercih etmişlerdir. Ancak günümüzde çobanlar, iklim değişikliğinin doğa için tehdit oluşturduğu zamandan beri, Kamoris türünden uzaklaşmışlardır.

Kamori keçisinin doğal yaşam alanı - ormanlar ve otlak alanları - artık birkaç bölgede bulunmadığından, sadece birkaç toprak sahibi yetiştirici nadir olarak bu keçileri çiftliklerinde tutmaktadır. Geleneksel çobanların bu nadir türü, muhafaza etmesi zordur.

Kamori keçisi, popüler ve güzel bir keçi türüdür. Pakistan'ın Sindh eyaletinde bulunan süt keçisi ırkıdır. Aslında Kamori keçisi, Sindh eyaletinin Dadu, Nawabshah ve Larkana ilçelerinde bulunur. Cins, esas olarak güzel görünümü ve süt üretimi ile popülerdir. Ancak orijinal Kamori keçisi günümüzde nadirdir ve çok pahalıdır.

Kamori Keçisi Görünüm Özellikleri Nelerdir?

Bir cins olarak öne çıkan benzersiz bir renkleri vardır. Genellikle kahverenkli lekeler veya lekeler ile ayırt edici işaretlere sahip büyük bir gövdeye sahiptirler. 

Renkler:
Kürklerinde küçük kahve renkli koyu veya koyu lekeler bulunur.
Erkek ve dişi arasında renk desenleri veya ton farkı yoktur.
Keçi:
Dişi geyikTeke
Irk Ağırlığı:
50 kilo 
60 kg
Cidago yüksekliği:yaklaşık 60 cm
yaklaşık 70 cm
Kulaklar:
 Dönen uzun sarkık kulaklara sahiptir. Genellikle keçi kürkünün baskın rengidir.
Dönen uzun sarkık kulaklara sahiptir. Genellikle keçi kürkünün baskın rengidir.
Boynuzlar:
Boynuzları olabilir.
Boynuzları olabilir.
Yaşta olgunlaşır:
5-15 ay
 3-15 ay
 Ergenlik Yaşı:
4 ila 10 ay 
4 ila 9 ay
Üreme Yaşı:
18 ay 
1 yıl 


Yetiştirme ve Sağım Bilgileri Nelerdir?


Genellikle ilkbahar aylarında yılda bir üreme döngüsü vardır. 

Üreme Dönemi / döngüsü:
Genellikle 12 ila 36 saat Ortalama 21 gün / 18 ila 24 gün sürer.
Gebelik süresi:
Genellikle yaklaşık 148 ila 155 gün; ancak çoğu 150 gündür.
Çocuklar: 
Gebelik başına 2 ila 3 çocuk 
Emzirme Dönemi:
Genellikle yaklaşık 250 ila 284 gündür;  en yaygın 284 gündür.  
Süt Kalitesi:
Kaliteli sütleri vardır ve günde yaklaşık 1,5 litre süt üretirler.  
Sağım Seviyesi:
Kolay sağım için ideal olan uzun konik şekilli meme başlarına sahiptirler.


Özel Hususlar :

Safkan Kamori keçisi çok pahalı ve nadir bulunur. Esas olarak benzersizlikleri ve nadir olmaları nedeniyle çok yüksek bir fiyata satılırlar. Ayrıca bu cinsin, çapraz versiyon veya melez olan daha ucuz bir versiyonu da vardır.

Kamori keçileri, vücut yapısında Kamori keçilerine benzeyen daha ucuz bir versiyon üretmek için Patairee keçileriyle çaprazlanmıştır. Patairee, Pakistan'dan başka bir keçi ırkıdır; ancak esas olarak Sindh eyaletinde bulunur. Günümüzde melez Kamori keçisi, esas olarak güzel renkleri ve görünümü ve saf Kamori keçisine kıyasla daha ucuz olması nedeniyle yetiştiriciler arasında popüler hale gelmektedir. KAYNAKÇA :
I. domesticanimalbreeds.com
II. thenews.com.pk
III. roysfarm.com

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.