Lincoln Koyunu


Lincoln Koyunu’nun Tarihçesi Nedir?

Bazen Lincoln Longwool olarak da adlandırılan Lincoln, İngiltere’de ortaya çıkan bir koyun ırkıdır. Lincoln koyun ırkı, dünya üzerindeki en ağır, en uzun ve en parlak yapağıya sahip olan ırkı üretmek için özel olarak geliştirilen en büyük İngiliz koyun ırkıdır. Günümüzdeki Lincoln ırkının Leicester ve Lincolnshire’da bulunan iri yerli koyun ırkının melezlenmesiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Yetiştiricilerin hepsinin Leicester ırkının getirdiği saflığı ve artan kaliteyi umursadığı tam olarak söylenemese de, sonunda pazar talebi nedeniyle geliştirilmiş karkaslar ve daha kaliteli yapağılar ortaya çıktı. Geliştirildikleri yerli ırkın yapağısının boyutunu ve kalitesini iyileştirmek için çok sayıda koyun birçok ülkeye ihraç edilmiştir. Bu yapağı, iplik eğirme, dokuma ve diğer birçok el sanatlarında kullanılan ve oldukça rağbet gören çok yönlü bir yapağıdır.

1796 yılında İngiltere’de bir Lincoln yetiştiricileri topluluğu kuruldu. Günümüzdeki Lincoln Longwool Koyun Yetiştiricileri Birliği ise 1892 yılında kurulmuştur.

Lincoln ırkı ilk olarak on sekizinci yüzyılın sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde çok popüler olan bir ırk olmasa da, Lincoln’ler iyi yapağılı koyunlar için kullanılacak safkan veya melez koçlar üretmektedir ve bu nedenle de merkezi eyaletlerde, Idaho ve Oregon bölgelerinde önemini korumaktadır.

1840 ve 1940 yılları arasında Lincoln koyunu anavatanında ve yurt dışında oldukça rağbet görmekteydi ve kendisini ve yeni ırkları geliştirmek üzere özellikle Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda olmak üzere dünyanın her yerine çok sayıda ihraç ediliyordu.

1960’lı yıllarda Lincoln ırkı tüm zamanların en düşük sayısına ulaştı.

1970’li yıllarda ise nesli tükenmenin eşiğindeydi. Lincoln Lonwool ırkı, Rare Breeds Survival Trust’ın gözleme listesinde, kategori 4 bölümünde “riskli” durumda olan yerli nadir ırklardan biridir.

Günümüzde, üreme sayıları 1990’lı yıllara göre çok daha düşüktür. Ülke genelinde 1000’den az sayıda damızlık koyun bulunmaktadır. Lincoln sürüleri genel olarak anavatanları olan Lincolnshire’da yoğunlaşmıştır. Bu durum, gelecekte yaşanabilecek herhangi bir hastalık salgını ihtimalinde onları özellikle savunmasız hale getirmektedir.

Lincoln Koyunu’nun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


• Lincoln ırkı sık sık dünyanın en büyük koyun ırkı olarak anılmaktadır.

• Lincoln ırkı oldukça dikdörtgen bir şekilde olup, derin ve geniş bir vücuda sahiptir.

• Sırtları düz, güçlü ve olgun koyunlardaki gibi kalın yapağıyla kaplıdır. Bazen bacaklarında çok fazla yapağı bulunmamasına rağmen bulunduğunda ve yapağıları kısa ise biraz dik görünebilmektedir.

• Lincoln ırkının postları genelde sonlarına doğru sarmal şeklinde kıvrılan ağır bukleler şeklindedir.

• Tüm ırklar arasında en uzun ırk olan Lincoln’lerin temel uzunluğu 20 ila 38 cm arasında değişiklik göstermektedir ve %65 ila %80 oranında verim alınabilmektedir.

• Lincoln ırkı koyun yapağıları arasında en ağır ve kalın yapağıyı üretmektedir. Yapağıları yaklaşık olarak 5 ila 9 kg ağırlığındadır.

• Yapağı liflerinin çapı 41.0 ile 33.5 mikron arasında bir uzunluğa sahiptir.

• Lincoln ırkı büyük, yağsız ve kaslı bir vücuda sahiptir. Üretkenlik açısından ortalama olarak kabul edilirler. Olgun koyunlar kolayca besleyebildikleri için, bazen aşırı şartlandırılırlar ve yağlanmaya daha az meyilli olan ırklar kadar hızlı üreyemezler.

• Lincoln ırkı çok yiyen bir ırktır. Bol miktarda bulunan yüksek kaliteli kaba yemden veya meradan mükemmel şekilde yararlanabilirler.

• Modern yetiştiriciler, normal ırk kadar kolay şartlandırılamayan, daha aktif ve modaya uygun Lincoln ırkını tercih etmektedir.

• Lincoln ırkının renkli lekeleri açık beyaz rengindedir ve başları diğer uzun yapağılı ırklardan daha büyük ve kalındır.

• Siyah, gri, ve gümüş tonları da dahil olmak üzere tamamen renkli veya tamamen beyaz olabilirler.

• Safkan Lincoln Longwool kuzuları 8 aylıkken 21.1 kg ağırlığa ulaşabilirler.

• Bu ırk, kilo alsa da yağsız bir vücuda sahip olabilir.

• Genellikle yaklaşık olarak 30 kg karkas elde etmek için 9 ila 12 aylıkken kesilirler.

Olgun bir Lincoln Koyunu Kaç Kilodur?


Olgun bir Lincoln koçu 115 ila 160 kg ağırlığındadır. Olgun bir koyunun ağırlığı ise 85 ila 115 kg aralığında değişiklik gösterebilir.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.