Manx Loaghtan Koyunu


Manx Loaghtan Koyununun Tarihçesi Nedir?

Manx Loaghtan, Kuzey Avrupa'nın kısa kuyruklu koyun ırklarından bir tanesidir. Manx Loaghtan ırkının soyunun Demir çağa dayandığı ve bir zamanlar İskoçya, Shetland adaları, İskandinavya ve İzlanda boyunca bulunan Ronaldsay koyunu ve Soay, Hebridean, Shetland, Boreray ırkı koyunların soyundan geldiği düşünülmektedir.

Loaghtan kelimesi, kahverengi fare anlamına gelen ‘’lught dhoan’’ kelimesinden gelmektedir ve koyunun rengini tarif eder.

Manx Loaghtan, küçük, ilkel ve Nadir Irkları Yaşatma Vakfının izleme listende olan nadir ırklardan biridir. Britanya adalarının çok nadir ırklarından biri olan Manx Loaghtan 1950 yılında sayıları 100'üaltına  düşmüştür. 

1973’ten beri Nadir Irkları Yaşatma Vakfı ve birkaç insanın bir araya gelerek yününden,  etinin kalorisinin ve yağının düşük olmasından dolayı tercih edilen bu ırkı yaşatmaya çalışmışlardır. Bugün ise sayıları birkaç bine kadar çıkmıştır.

2009 yılında Ulusal Jersey Vakfı, adada hayvan popülasyonunu oluşturmak amacıyla 2 koç ve 20 damızlık Manx Loaghtan koyununu Man Adası olarak bilinen 'Isle of Man 'den getirtmişlerdir. 2020 yılında tamamen adada yetişen otlardan beslenmektedir. Jersey adasının güney sahilinde toprak ıslahı için kullanılmaktadır.

Yaz ve kış aylarında kapalı alana ihtiyacı olmayıp sayıları 400'de tutulmaktadır. Bunların içinde 7 adet koç bırakılmakta, diğer Manx Loaghtan koçları eti için satılmaktadır.

Manx Loaghtan Koyunun Karakteristik Özellikleri Nedir?


 • Manx Loaghtan küçük bir koyundur. Gelişmiş hibrit koyunlara göre olgunluğa erişmeleri daha uzun sürer.
 • Manx Loaghtan, zorlu soğuğa uyumlu, rüzgarlı ve yağmurlu hava şartlarına dayanıklı bir dağ koyunudur.
 • Manx Loaghtan genellikle etkileyici 2 boynuza veya 4 boynuza sahiptir. 6 boynuzlu olanlar da görülmektedir.
 • Boynuzlar koyunlarda genellikle  küçük fakat erkeklerde uzun ve sağlamdır.
 • Manx Loaghtan koyununun annelik iç güdüsü yüksektir.
 • Yavrular mart ayında doğar ve ikizlik oranı %1.5'tir
 • Manx Loaghtan'lar genellikle herhangi bir yardım almadan doğum yaparlar ve modern koyunları etkileyen birçok koşuldan etkilenmezler.
 • Kuzu doğum ağırlığı 3 kg civarındadır.
 • Kuzular uzun bacaklı, küçük ve doğduklarında neredeyse siyahtır; fakat kısa sürede koyu kahveye döner, yaklaşık 6-8 ay sonra anne babasının rengine benzeyen daha açık kahverengi çikolata rengine döner.
 • Manx Loaghtan’lar bölgelerinde yetişen  bütün tahıllarla ve otla büyürler, yiyecekleri çok yavaş sindirdiklerinden dolayı etlerinin yağ ve kolestrolü düşüktür.
 • Bu hayvanlar 15 ve 18 aylık yaş aralığında et için satılırlar.
 • Yapağı rengi koyu kahverengidir, derinin bitişiğindeki yapağı rengi esmerdir.
 • Yapağı, çok yağlıdır ve tekstil için mükemmeldir. Yapağısı örüldükten sonra dışarda giyebilecek incelikte ve rahatlıktadır.
 • Yapağı lifi uzunluğu 70 mm-100 mm arasındadır.
 • Erkekleri 2 yaşından önce koç olarak kullanılmamaları tercih edilir.
 • Sürüde güçlü olanlar her zaman hiyerarşiyi sağlamaktadır.

Manx Loaghtan Koyunun Kilosu Nedir?


Manx Loaghtan koyunları : 40 kg,  Manx Loaghtan koçları : 45-50 kg civarındadır.


Bunları Biliyor Musunuz?

Tür ve Irk arasındaki fark nedir?

Bu konuyu basit bir şekilde anlatmak gerekirse bir soyağacı düşünelim, bu soyağacının her bir dalı 'Tür' ü ifade eder. Irkı tanımlayacak olursak; daha çok evcil hayvanlar için kullanılan bir terimdir ve belli morfolojik ve fizyolojik özellikleri bakımından türün bireylerinden ayrılan bireyler grubu denilebilir. Yani tür eğer bir soyağacının gövdesine bağlı dalı ise ırk bu dalın yapraklarıdır...


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.